Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Zamek w Stobnicy może się jednak obronić. Wojewoda analizuje sprawę

91
Podziel się:

Przyszłość słynnego zamku w Puszczy Noteckiej nie jest jeszcze przesądzona. Wprawdzie prokuratorski sprzeciw wobec wydania pozwolenia na budowę wpłynął do wojewody. Ten jednak analizuje sprawę, a pozbyć się samowoli budowlanej nie jest tak łatwo.

Zamek jeszcze przez długi czas może górować nad Puszczą Notecką.
Zamek jeszcze przez długi czas może górować nad Puszczą Notecką. (WP)

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu sprzeciwiła się decyzji starosty obornickiego, który udzielił pozwolenia na budowę zamku w Stobnicy. Sprzeciw trafił do wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka.

We wniosku prokuratura domaga się stwierdzenia nieważności decyzji z uwagi na rażące naruszenie prawa oraz wstrzymania jej wykonania. Jak poinformował poznańską TVP Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, wojewoda Mikołajczyk podjął już działania w tej sprawie.

Zobacz także: Zamek w Stobnicy do rozbiórki? Minister zabrał głos

Swoją decyzją może unieważnić pozwolenie na budowę z 2015, które dopuściło do tej inwestycji na terenach Puszczy Noteckiej. Jak się jednak okazuje, nie jest to taka prosta sprawa dlatego w Urzędzie Wojewódzkim trwa teraz analiza stanu faktycznego i prawnego.

Dopiero potem mogą być podjęte jakiekolwiek decyzje. Czym mogą one skutkować? Ktoś weźmie się teraz za rozbieranie zamku, kiedy wojewoda unieważni pozwolenie? Czy też może zamek zostanie ukończony, bo wojewoda ze względów prawnych, nie przychyli się do wniosku prokuratury?

W czwartek nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że może się okazać, iż wojewoda "nic tu nie może". Na odpowiedzi na te pytania przyjdzie nam jednak jeszcze zaczekać.

- To będzie decyzja nadzoru budowlanego: czy rozebrać tę budowlę czy nie - powiedział nam w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski Michał Woś, minister środowiska.

Jednak już dziś wiadomo, że zamek może nie zniknąć. Historia zamku w Łapalicach i hotelu "Czarny Kot" w Warszawie dowodzą, że samowole budowlane bardzo mocno wrastają w grunt. Prawomocny wyrok to nawet nie półmetek w staraniach o rozbiórkę nielegalnie postawionego budynku. Nad Puszczą Notecką długo jeszcze może górować 15-kondygnacyjny zamek.

Wszystko dlatego, że za likwidację samowoli budowlanej odpowiedzialni są w pierwszej kolejności inwestor, później właściciel lub zarządca obiektu budowlanego. Jak wyjaśniał w rozmowie z money.pl radca prawny Piotr Stosio, jeśli inwestor rozłoży ręce i powie: "nie mam takich pieniędzy", nadzór budowlany będzie starał się wyegzekwować wykonanie wyroku od właściciela. Jeśli i on dowiedzie, że nie jest w stanie, będzie to zarządca. To trwa.

Przypomnijmy, ciągle trwa też śledztwo Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, która w czwartek zatrzymała siedem osób mających związek z tą inwestycją. Są wśród nich m.in. inspektorzy nadzoru budowlanego, osoby reprezentujące inwestora oraz architekt i główny projektant inwestycji.

Podejrzanym zarzuca się m.in. przestępstwa urzędnicze, przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów oraz przeciwko środowisku.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(91)
Ydud
4 lata temu
Dlaczego na murach nie wiszą ,,ekologi'' w obronie puszczy?????
Żal
4 lata temu
to tak samo jak z wieżami Klamczynskiego też by budowal gdyby nie wybory
ObywatelRP
4 lata temu
Szkoda rozebrać, przejąć na skarb panstwa jako konfiskata skarbowa i przeznaczyć na coś sensownego
0mega671
4 lata temu
To jest swoiste dzielo sztuki .W reszte nie wnikam.
jesień sredni...
4 lata temu
Niech inwestor i wszystkie osoby, które wydały na to pozwolenia demontują to samemu. No może by mogli użyć katapulty, bo tak rozwalać kamień po kamieniu, to im życia zabraknie.
...
Następna strona