Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Zamek w Stobnicy niemal gotowy. Najnowsze zdjęcie słynnej samowoli budowlanej

341
Podziel się:

Inwestycji nie zaszkodziły kontrole CBA, prokuratury i Ministerstwa Środowiska, a także wielka burza medialna. Budowa wielkiego zamku na obszarze Natura 2000 w Puszczy Noteckiej zbliża się do końca.

Zamek w Stobnicy, stan z 4 marca 2019 r. (fot. zwiadowcahistorii.pl)
Zamek w Stobnicy, stan z 4 marca 2019 r. (fot. zwiadowcahistorii.pl) (www.zwiadowcahistorii.pl)

Najnowsze zdjęcie zamku publikujemy za zgodą blogera, który na swojej stronie zwiadowcahistorii.pl przed kilkoma miesiącami jako pierwszy opisał budowę.

Choć kwestia legalności tej inwestycji budowlanej w sercu Puszczy Noteckiej była kontrolowana przez Ministerstwo Środowiska, do akcji wkroczyły też CBA i prokuratura, inwestor jak gdyby nic buduje nadal, a nawet myśli o uruchomieniu na wyspie kolejnych atrakcji.

Zobacz także: Wideo: Henryk Kowalczyk: Ministerstwo środowiska budowy nie wstrzyma

"Nie wiemy jednak jakie były wyniki prowadzonych tam czynności. Jedno jest pewne - budowa nie została zatrzymana, zamek rośnie i jest już prawie na ukończeniu" - wskazuje "zwiadowca". Bloger informuje, że nowy pomysł inwestora to stworzenie obok zamku hodowli rysi.

W lipcu 2018 r. pojawiła się informacja, że tajemniczy inwestor buduje w niewielkiej wsi Stobnica w Puszczy Noteckiej budynek kształtem przypominający zamek. Jako że wyspa, na której wznoszona jest budowla, znajduje się na obszarze chronionym Natura 2000, ogromna inwestycja zwróciła uwagę internautów, a później którzy zaalarmowali urzędników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Wkrótce wyszło na jaw, że za budowę stylizowanego na średniowieczny zamek budynku odpowiedzialna jest spółka D.J.T., za którą stoi dwóch dwudziestolatków. Nieprawdziwe okazały się deklaracje inwestora, że chciał w 15-piętrowym budynku wydzielić mieszkania i apartamenty. Z dokumentów, do których dotarli dziennikarze, jasno wynikało, że od początku planowano tam hotel.

Co więcej, porównanie stanu faktycznego ze złożoną przez inwestora dokumentacją wykazało z kolei, że budowa nie przebiega zgodnie z deklaracjami. W rzeczywistości zamek zajmuje większą powierzchnię, niż określono w decyzji o warunkach zabudowy.

Pod presją publikacji na temat zamku minister środowiska Henryk Kowalczyka zlecił przeprowadzenie kontroli legalności budowy. Jej wyniki potwierdziły, że inwestor pozwolił sobie na ogromną samowolę.

- Po kontroli uznaliśmy, że decyzja środowiskowa pod tę inwestycję była oparta nieprawdziwych danych podanych przez inwestora - mówił money.pl minister Kowalczyk pod koniec września ubiegłego roku. - Stąd decyzja o przeprowadzenia powtórnego postępowania środowiskowego - wyjaśnił.

Dodał, że z powodu posługiwania się przez inwestora nieprawdziwymi danymi jego resort skierował do prokuratury. - Nasza rola na stwierdzeniu uchybień się kończy, a inne organy państwa są od tego, by wyciągać w związku z tym konsekwencje - podkreślił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(341)
Helen
rok temu
Powinno się rozebrać bez dwóch zdań, dla przykładu w przyszłości dla innych takich, że tak powiem przestępców.
podroznik
3 lata temu
Lochy też będą ?
Fioletowy
3 lata temu
No i co i jajco. Kasa i jeszcze raz kasa. Można wszystko bez ograniczeń. A zieloni i owszem pokaźna suma "zielonych" na koncie i gitara. Wszystko gra. Prawnicy to nie ryby biorą na wszystko.
Polis
3 lata temu
Proszę dać inwestorom spokój Ludzie zainwestowali ogromne pieniądze i rzuca im się kłody pod nogi.Gmina będzie miała podatek ludzie pracę a turyści atrakcję . Jak by taką kasę zainwestowali na Białorusi to Lukaszenko by im stał medale. Jak mieli wszelkie pozwolenia to nie do nich pretensje. Ludzie chcący coś zdziałać non stop w stresie a mieszacz i bezinteresownie zaistniały mają zajęcie od siebie dając tylko zawiść .
z14
3 lata temu
Kłamstwa i pomówienie=a już w apogeum... :-) jaka samowola budowlana? ! mieli wszystkie niezbędne decyzje, zezwolenia, pozwolenie na budowę i żadna nasłana kontrola, łącznie z CBA, ABW i prokuratury nie stwierdziła uchybień! marzy się władzy okradzenie ich i nowa siedziba dla pi.rów? teraz uchylili właśnie wydane decyzje i dalej drążą... Za Piłsudskiego tacy urzędnicy zostaliby rozstrzelani... a to podobno ich idol...
...
Następna strona