Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Zarobki nauczycieli. PiS składa projekt dotyczący podwyżek

227
Podziel się:

W kwietniu rząd dogadał się z przedstawicielem nauczycielskiej "Solidarności" ws. wzrostu wynagrodzeń. Teraz czas na realizację tych ustaleń. Projekt ustawy w sprawie zmian w Karcie Nauczyciela trafił do Sejmu.

Nauczyciele mają dostać podwyżki od września.
Nauczyciele mają dostać podwyżki od września. (East News, Andrzej Zbraniecki/EAST NEWS)

Poselski projekt, który trafił w czwartek do parlamentu, zakłada przede wszystkim 9,6-procentową podwyżkę od września tego roku. Oprócz tego planowane jest wprowadzenie świadczenia na start dla nauczyciela stażysty. Ma ono wynosić tysiąc złotych.

Zmianie ma też ulec wysokość dodatku wypłacanego tym pedagogom, którzy podejmują się wychowawstwa. Dodatek dla wychowawców ma być nie niższy niż 300 zł.

PiS chce też skrócić ścieżkę awansu zawodowego i przywrócić sposób oceny pracy sprzed 1września 2018 r. z uwzględnieniem opinii rady rodziców.

Zobacz także: Obejrzyj też: Strajk nauczycieli. Wiceprezes ZNP tłumaczy decyzję o zawieszeniu akcji

Projekt ogranicza też możliwości nadużywania umów o pracę na czas określony i umożliwia ustalenie dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu niższego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, nowelizacja ma stanowić realizację warunków porozumienia, którą zawarł rząd z nauczycielską "Solidarnością". Tylko przedstawiciel tego związku podpisał w kwietniu porozumienie. Stwierdził wówczas, że rządowa propozycja wychodzi naprzeciw wszelkim postulatom, jakie stawiał jego związek.

Do porozumienia nie przystąpiły natomiast Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Efektem było rozpoczęcie strajku nauczycieli. Co ciekawe, również szeregowi związkowcy z "Solidarności" strajkowali. Jak tłumaczyli, szefostwo związku wcale nie reprezentowało ich interesów.

Związkowcy z ZNP i FZZ walczą o 30-proc. wzrost wynagrodzenia rozłożony na dwie raty. Tymczasem rząd na początku roku dał 5 proc. podwyżki, a we wrześniu planuje zwiększyć zarobki nauczycieli o kolejne niemal 10 proc.

Strajk nauczycieli trwał od 8 kwietnia i został zawieszony w sobotę 27 kwietnia. Ma zostać wznowiony we wrześniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(227)
xxx
3 lata temu
Kompetencji nie ma osoba , która ocenia pracę nauczyciela i z pewnością sama ledwo skończyła szkołę... każdy ma prawo oceniać innych, ale róbmy to w sposób przemyślany-Ja ze skromnymi publikacjami znanymi w Europie ,uczący w wiejskiej szkole mam kompetencje....
123
3 lata temu
Wakacie i ferie też powinni pracować a nie siedzieć w domku a kasa jest i się śmieje że ktoś idzie do pracy a oni wolne
Jola
3 lata temu
Zabrać wszystkie przywileje i koniec
nauczyciel
3 lata temu
Pelagia, Kuśki Małe mozesz sobie pogadac nieudaczniku
Krystyna
3 lata temu
Likwidacja karty nauczyciela, praca w szkole 40 godzin tygodniowo!!! Opodatkowanie korepetycji! Oto moje postulaty.
...
Następna strona