Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Będzie strajk nauczycieli. Tylko "Solidarność" przyjęła propozycje rządu

69
Podziel się:

- Zakończyliśmy dzisiejsze rozmowy. Nie były one ani łatwe, ani krótkie. Nasze propozycje zostały odrzucone przez dwie centrale związkowe. Ale "Solidarność" je przyjęła - poinformowała wicepremier Beata Szydło. Od 8 kwietnia strajk - poinformował ZNP.

Beata Szydło poinformowała, że dwie centrale związkowe odrzuciły propozycje rządu.
Beata Szydło poinformowała, że dwie centrale związkowe odrzuciły propozycje rządu. (PAP, Paweł Supernak)
bEKsTYwl

Jak powiedziała Szydło, rząd podpisze z "Solidarnością" porozumienie dotyczące przedstawionego już w piątek pięciopunktowego programu rządu dla nauczycieli. - Jest to sukces, szkoda tylko, że nie podpisujemy go ze wszystkimi centralami związkowymi - dodała.

"STRAJK od 8 kwietnia. Rząd nie zgodził się na propozycję ZNP i FZZ" - poinformował na Twitterze Związek Nauczycielstwa Polskiego.

bEKsTYwn

- Propozycje rządowe są nie do przyjęcia. Nie ma żadnych powodów, by poniedziałkowy strajk nie został rozpoczęty - dodał po rozmowach szef ZNP Sławomir Broniarz.

- Finał dzisiejszych rozmów nie ma zwycięzców. Jestem nadal gotowa do negocjacji, jeśli któraś ze stron będzie w czasie strajku chciała rozmawiać. Porozumienie rządu z "Solidarnością" odbywa się poza Radą Dialogu Społecznego - poinformowała po spotkaniu Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias.

Beata Szydło już przed rozpoczęciem rozmów, na chwilę przed godziną 19, przyznawała, że rząd nie przygotował na niedzielę żadnych nowych propozycji. - Rząd jest gotów do podpisania porozumienia, mamy dobrą ofertę, która została przedstawiona związkom. Czekamy na ich decyzję - mówiła.

Związkowcy z ZNP i FZZ walczą o 30-proc. wzrost wynagrodzenia rozłożony na dwie raty. Rząd natomiast chce dać w sumie 15 proc., wliczając w to styczniową, 5-procentową podwyżkę. Ale w zamian chce też zwiększyć liczbę godzin, które nauczyciele będą musieli spędzić w pracy.

bEKsTYwt

Przed niedzielnym spotkaniem wicepremier Beata Szydło pisała na Twitterze, że rząd chce porozumienia, m.in. wzrostu płac nauczycieli. Uderzyła też w szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego stwierdzając, że strajk w czasie egzaminów uderza w uczniów. "Pan Broniarz jest głuchy na te argumenty" - dodała.

Z kolei Sławomir Broniarz w sobotę mówił Informacyjnej Agencji Radiowej, że liczy, iż oferta rządu "będzie korespondowała z oczekiwaniami partnerów z Forum i ZNP". Przyznał też, że termin spotkania jest dość niefortunny i na porozumienie może już być po prostu za późno.

Zobacz także: Obejrzyj też: "8 kwietnia to będzie ciekawy dzień"

W niedzielę rano nie krył zaś swojego rozczarowania po sobotniej konwencji PiS, na której zaprezentowane zostały nowe obietnice wyborcze skierowane do rolników. - Przegraliśmy z krowami i świniami. To policzek wobec nauczycieli. Szkoda, że edukacja nie zasłała ujęta w którejkolwiek "piątce" - stwierdził w TVN24.

bEKsTYwu

- Strajk ma się rozpocząć w poniedziałek. - Jesteśmy w dramatycznym momencie - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKsTYwO
KOMENTARZE
(69)
frustracja 10...
3 lata temu
Napuszczają wieś na nauczycieli i vice versa... Stara zasada dziel i rządź. PiS jest w tym mistrzem. Nauczyciele!! kupcie sobie krowę i świnie. Dlaczego rząd nie jest w stanie wygospodarować pieniędzy na osoby opiekujące się moimi dziećmi? A ma dla darmozjadów 500 + ? Dlaczego każdy kto ma dzieci to dostaje - również ta patologia, co je produkuje hurtem i ma je potem w d...? Dajcie kasę tym co pracują!!!
lew1310
3 lata temu
Oglądam Polsat i przekaz dnia jest taki jakby wszystkie szkoły strajkowały ale po cichutku mówi się ze 2/3. Wywiady w szkołach strajkujących Polsat pokazuje ale w niestrajkujących nikogo o zdanie nie pytał . Wygląda na to ze dzieci dziennikarzy uczą się tylko w szkołach które strajkują;
lew1310
3 lata temu
Nie pamiętam strajku żeby strajkujący dostali wszystko czego chcieli a pan Broniarz pewnie chce dzięki temu strajkowi przejść do historii jako pierwszy który tego dokonał. W trosce o dzieci pierwszy strajk nauczycieli powinien dotyczyć programów nauczania a nie pieniędzy dla nauczycieli. Dzieci nie będą miały szans poprawić tego w życiu a nauczyciele jak dzisiaj nie zarobią to jutro im się poprawi gdy rodzice zauważą, ze dzieci ze szkoły wychodzą zadowolone a nie przygnębione. .
bEKsTYwP
Maria
3 lata temu
Zycze milego dnia wszystkim rodzicom ktorzy w koncu oddali dzieci w dobre rece! Nieroby, lenie i darmozjady to absolutnie zla opieka.
Naucxycielka
3 lata temu
Szydlo szykiluj pieniadze! Na orzygitowanie mi biura w szkole w ktorym bede pracowac! Komputer, biurko, materialy biurowe: papier, dziurkacz, drukarke, skoroszyty ita Dosyc wykorzystywania nas!! Za wszystko trzeba placic..jak sprawdzam po nocach testy to prad leci za ktory ja place! Koniec!
...
Następna strona