Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Zarobki Polaków na emigracji. Widać znaczącą różnicę

21
Podziel się:

W ubiegłym roku u średnie miesięczne wynagrodzenie brutto Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii było ponad dwukrotnie wyższe niż w Polsce - tak wynika z najnowszego raportu przedstawionego przez Narodowy Bank Polski.

Zarobki Polaków na emigracji. Widać znaczącą różnicę
Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii było ponad dwukrotnie wyższe niż w Polsce (East News, ZOFIA BAZAK)

Narodowy Bank Polski opublikował raport "Polacy pracujący za granicą w 2022 r.". Autorzy raportu zwracają uwagę, że "polska emigracja zagraniczna ma w większość charakter i cechy migracji osiedleńczej. Ponad połowa migrantów przebywa zagraniczną nieprzerwanie od 2015 roku lub dłużej. Jedynie w przypadku Niderlandów widoczne jest znaczące zasilenie nowymi emigrantami w ostatnich latach"

Nowi emigranci to głównie osoby młode. NBP zauważa także, że pozycja Polaków na zagranicznych rynkach pracy uległa stabilizacji. Podobnie jak w latach poprzednich, Polacy przede wszystkim pracują jako robotnicy i rzemieślnicy wykwalifikowani.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zgadza się z Kaczyńskim ws. migrantów? "Bo to jest bez sensu"

Największy odsetek respondentów wykonujących prace wymagających specjalistycznych kwalifikacji występuje w Wielkiej Brytanii.

Zarobki Polaków na emigracji

W ubiegłym roku u średnie miesięczne wynagrodzenie brutto Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii było ponad dwukrotnie wyższe niż w Polsce - tak wynika z najnowszego raportu NBP.

Największe różnice zaobserwowano w budownictwie, transporcie, hotelarstwie i gastronomii, a najmniejsze w rolnictwie.

Według raportu w Niemczech główne sektory gospodarki, w których pracowali Polacy w  to przemysł, rolnictwo, handel, budownictwo i hotelarstwo. W Wielkiej Brytanii głównymi sektorami, gdzie zatrudnia się Polaków, są: przemysł oraz hotelarstwo i gastronomia. W Holandii prawie 50 proc. przebadanych osób pracuje w rolnictwie i przemyśle. Sporo Polaków również zatrudnionych jest w transporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Dorota
33 min. temu
Marzyło mi się posiadanie mieszkania za granicą, ale jednak obecnie postawiliśmy na zakup w Krakowie. Korzystaliśmy z usług dewelopera SuperKrak, którego z całego serca polecam, bo wiem, że można różnie trafić, a w tym wypadku naprawdę oferują rzetelne podejście do sprawy zgodnie z umową.
ZAPRASZAM DO ...
1 tyg. temu
18 LAT TEMU WYJEŻDŻAŁEM DO UK I RÓŻNICA MIĘDZY MOJĄ WYPŁATĄ / 5 FUNTA NA GODZINĘ/, A ŻONY PIELĘGNIARKI BYŁA SIEDMIOKROTNA. TERAZ PRZY 14 FUNTACH NIECO PONAD DWUKROTNA
Klozetowa
1 tyg. temu
A biznesmenki w białych skarpetkach w Polsce traktują ludzi jak tanią siłę roboczą i nadal płacą im 2-3razy mniej. A ile się na łamią i skrzyżują jak państwo podnosi płacę minimalną. Na zachodzie też podnoszą i jakoś nie widać tego wycia co tu w Polsce.
jajco
1 tyg. temu
Nigdy sie nie wyrowna !!! Obciazenie podatkami w Polsce jest wieksze !!! Wiec netto dostaja 3X wiecej !!! Ponadto zyja bez presji sekt religinych !!! maja poczucie wolnosci i swobod obywatelskich !!! Sa traktowani z szacunkiem
Z Norwegii
1 tyg. temu
Kiedyś różnica była 5x, dziś to 3x, a za jakiś czas tak to się wyrówna że nie będzie się opłacało wyjeżdżać
...
Następna strona