Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zarobki w Polsce. Kongres Kobiet stworzył projekt ustawy walczącej z luką płacową

Kobiety w Polsce zarabiają mniej niż mężczyźni. Od lat niewiele się w tej kwestii zmienia. Stowarzyszenie Kongres Kobiet rusza do walki o równość płac.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Według danych GUS luka płacowa w Polsce wynosi aż 19 proc. (Fot: Wojtek Laski/East News)

Do projektu ustawy jako pierwsza dostęp uzyskała "Gazeta Wyborcza". I to jej środowe wydanie opisuje podstawowe założenia propozycji nowych przepisów

Jak czytamy, projekt ustawy o równości płac kobiet i mężczyzn nakłada na wszystkich pracodawców, którzy zatrudniają więcej niż 20 osób, obowiązek obliczania oraz corocznego informowania ministerstwa pracy, ile wynosi procentowa różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w ich firmie.

Firma nie będzie mógł też ukryć luki np. w premiach, bo trzeba będzie raportować wynagrodzenie brutto wraz ze wszystkimi dodatkami. Obowiązek ma dotyczyć nie tylko informowania o zarobkach ludzi zatrudnionych na umowach o pracę, ale też tych na umowach-zlecenia i kontraktach menedżerskich.

Obejrzyj też: Ukraińcom wiedzie się coraz lepiej. Część nie chce wracać do Polski

Jeśli się okaże, że luka płacowa istnieje, to pracodawca będzie zobowiązany podjąć działania, aby ją zmniejszyć. Propozycja Kongresu Kobiet nie przewiduje jednak żadnych kar, jeśli firma nie zmniejszy luki płacowej.

Co ciekawe, choć firmy co do zasady deklarują się jako zwolennicy równości płac kobiet i mężczyzn, to Kongresowi Kobiet trudno było pozyskać jakąkolwiek dużą spółkę do wsparcia projektu.

Partnerem, który będzie promował to rozwiązanie, zgodziła się zostać jedynie Ikea, która znana jest ze swoich prospołecznych działań.

Według danych GUS luka płacowa w Polsce wynosi aż 19 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zarobki polaków, praca, luka płacowa, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-03-2020

MmObecnie jest dyskryminacja mężczyzn. Kobiety pracują krócej a idą na emeryturę wcześniej, czyli odłożą mniej a wezmą więcej. To jak jest z tą … Czytaj całość

04-03-2020

mkProszę dodać do projektu zrównanie wieku emerytalnego oraz zmianę zasad naliczani emerytur (uśrednienie oczekiwanego okresu życia) przez co bardzo … Czytaj całość

04-03-2020

FacetRozumiem, że chodzi o pracę na tym samym stanowisku? Bo inaczej był by to socjal dla kobiet za to, że są kobietami.

Rozwiń komentarze (22)