Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zarobki w Polsce. Kongres Kobiet stworzył projekt ustawy walczącej z luką płacową

22
Podziel się

Kobiety w Polsce zarabiają mniej niż mężczyźni. Od lat niewiele się w tej kwestii zmienia. Stowarzyszenie Kongres Kobiet rusza do walki o równość płac.

Według danych GUS luka płacowa w Polsce wynosi aż 19 proc.
Według danych GUS luka płacowa w Polsce wynosi aż 19 proc. (East News, Wojtek Laski/East News)
bDAnbKYB

Do projektu ustawy jako pierwsza dostęp uzyskała "Gazeta Wyborcza". I to jej środowe wydanie opisuje podstawowe założenia propozycji nowych przepisów

Jak czytamy, projekt ustawy o równości płac kobiet i mężczyzn nakłada na wszystkich pracodawców, którzy zatrudniają więcej niż 20 osób, obowiązek obliczania oraz corocznego informowania ministerstwa pracy, ile wynosi procentowa różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w ich firmie.

Firma nie będzie mógł też ukryć luki np. w premiach, bo trzeba będzie raportować wynagrodzenie brutto wraz ze wszystkimi dodatkami. Obowiązek ma dotyczyć nie tylko informowania o zarobkach ludzi zatrudnionych na umowach o pracę, ale też tych na umowach-zlecenia i kontraktach menedżerskich.

bDAnbKYD
Zobacz także: Obejrzyj też: Ukraińcom wiedzie się coraz lepiej. Część nie chce wracać do Polski

Jeśli się okaże, że luka płacowa istnieje, to pracodawca będzie zobowiązany podjąć działania, aby ją zmniejszyć. Propozycja Kongresu Kobiet nie przewiduje jednak żadnych kar, jeśli firma nie zmniejszy luki płacowej.

Co ciekawe, choć firmy co do zasady deklarują się jako zwolennicy równości płac kobiet i mężczyzn, to Kongresowi Kobiet trudno było pozyskać jakąkolwiek dużą spółkę do wsparcia projektu.

bDAnbKYJ

Partnerem, który będzie promował to rozwiązanie, zgodziła się zostać jedynie Ikea, która znana jest ze swoich prospołecznych działań.

Według danych GUS luka płacowa w Polsce wynosi aż 19 proc.

bDAnbKYK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAnbKZe
praca
gospodarka
KOMENTARZE
(22)
Mm
11 miesięcy temu
Obecnie jest dyskryminacja mężczyzn. Kobiety pracują krócej a idą na emeryturę wcześniej, czyli odłożą mniej a wezmą więcej. To jak jest z tą równością? Jeżeli chcą po równo to niech pracują tak samo długo, no i oczywiście parytet 50% w każdym zawodzie: górnik, hutnik, rolnik, pracownik budowlany.
mk
11 miesięcy temu
Proszę dodać do projektu zrównanie wieku emerytalnego oraz zmianę zasad naliczani emerytur (uśrednienie oczekiwanego okresu życia) przez co bardzo dużo na emeryturach tracą mężczyźni a zyskują kobiety. Inne postulaty: - obchodzenie Dnia Ojca z taką samą pompą jak Dnia Matki - ustawowe zniesienie Dnia Kobiet - parytet w wykonywaniu najmniej popularnych zawodów Ta ofensywa przeciwko mężczyznom zaczyna robić się niestrawna.
Facet
11 miesięcy temu
Rozumiem, że chodzi o pracę na tym samym stanowisku? Bo inaczej był by to socjal dla kobiet za to, że są kobietami.
bDAnbKZf
yyy
11 miesięcy temu
a czemu kobieta ktora pracuje piec razy mniej wydajniej niz facet i ma ledwie rok stazu zarabiac tyle co doswiadczony pracownik?
edgard
11 miesięcy temu
Według tego projektu kobieta jest lepszym pracownikiem i nie może podlegać ocenie. Tak jak pani Witek jest lepszym marszałkiem (śmiech). Wszystkie panie które znam zarabiają dokładnie tyle ile mężczyźni.
...
Następna strona