Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Zarobki w Polsce. Kongres Kobiet stworzył projekt ustawy walczącej z luką płacową

22
Podziel się:

Kobiety w Polsce zarabiają mniej niż mężczyźni. Od lat niewiele się w tej kwestii zmienia. Stowarzyszenie Kongres Kobiet rusza do walki o równość płac.

Według danych GUS luka płacowa w Polsce wynosi aż 19 proc.
Według danych GUS luka płacowa w Polsce wynosi aż 19 proc. (East News, Wojtek Laski/East News)

Do projektu ustawy jako pierwsza dostęp uzyskała "Gazeta Wyborcza". I to jej środowe wydanie opisuje podstawowe założenia propozycji nowych przepisów

Jak czytamy, projekt ustawy o równości płac kobiet i mężczyzn nakłada na wszystkich pracodawców, którzy zatrudniają więcej niż 20 osób, obowiązek obliczania oraz corocznego informowania ministerstwa pracy, ile wynosi procentowa różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w ich firmie.

Firma nie będzie mógł też ukryć luki np. w premiach, bo trzeba będzie raportować wynagrodzenie brutto wraz ze wszystkimi dodatkami. Obowiązek ma dotyczyć nie tylko informowania o zarobkach ludzi zatrudnionych na umowach o pracę, ale też tych na umowach-zlecenia i kontraktach menedżerskich.

Zobacz także: Obejrzyj też: Ukraińcom wiedzie się coraz lepiej. Część nie chce wracać do Polski

Jeśli się okaże, że luka płacowa istnieje, to pracodawca będzie zobowiązany podjąć działania, aby ją zmniejszyć. Propozycja Kongresu Kobiet nie przewiduje jednak żadnych kar, jeśli firma nie zmniejszy luki płacowej.

Co ciekawe, choć firmy co do zasady deklarują się jako zwolennicy równości płac kobiet i mężczyzn, to Kongresowi Kobiet trudno było pozyskać jakąkolwiek dużą spółkę do wsparcia projektu.

Partnerem, który będzie promował to rozwiązanie, zgodziła się zostać jedynie Ikea, która znana jest ze swoich prospołecznych działań.

Według danych GUS luka płacowa w Polsce wynosi aż 19 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
Wrr
4 lata temu
To już czysty komunizm. Po równo wszystkim. Nawet w premiach? Czyli jeśli ktoś pracował więcej, lepiej lub wydajniej, to ma się podzielić? Jak nagradzać wtedy dobrych pracowników?
dre
4 lata temu
Jestem za równouprawnieniem ale ta ustawa zwiększy tylko bezrobocie wśród kobiet.. tyle...
oszukiwany pr...
4 lata temu
Popieram Jerzego.
Jerzy
4 lata temu
Niech się zabiorą za nieuczciwych przedsiębiorców, którzy ZUS pracownikom płacą od najniższej krajowej, a resztę w kopercie.
mgtow
4 lata temu
Ciekawe czy te kobiety pracują taką samą liczbę godzin co faceci.....
...
Następna strona