Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zasiłek macierzyński. Rząd szykuje zmiany

41
Podziel się

Zasiłki macierzyńskie kobiet, które zaczęły go pobierać po tym, jak pracodawcy obniżyli wynagrodzenia, by móc skorzystać z tarczy antykryzysowej, będą naliczane od wyższej podstawy. Sejm ma się zająć poprawką w piątek.

Nieoficjalnie: wprowadzone zostaną bardziej korzystne dla młodych matek zasady obliczania wysokości zasiłku.
Nieoficjalnie: wprowadzone zostaną bardziej korzystne dla młodych matek zasady obliczania wysokości zasiłku. (Pixabay)
bDZzIEIB

Spowodowany przez pandemię kryzys uderzył pracowników wielu sektorów. Aby skorzystać z pomocy w tarczy 3.0, pracodawcy obniżali wynagrodzenia o 20 proc.Uderzyło to w kobiety, które po ogłoszeniu obniżek zaczęły pobierać zasiłek macierzyński– a to dlatego, że jego wysokość jest naliczana od nowej, obniżonej podstawy.

W rezultacie kobiety przechodząc na zasiłek macierzyński dostawały świadczenia znacznie niższe, niż przed wprowadzeniem tarczy.

RMF FM informuje, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wsłuchało się w ich głosy i szykuje poprawkę w przepisach, która umożliwi zmianę wysokości zasiłku.

bDZzIEID

Informator radia powiedział, że zmiana w przepisach może pojawić się już w piątek, przy okazji najbliższego posiedzenia Sejmu.

- Uwzględniamy argumenty kobiet, które do nas docierały - wyjaśnił przedstawiciel resortu.

Zobacz także: Obejrzyj: Zasiłek opiekuńczy. Prezes ZUS: "Wyczerpał się". Padła też deklaracja dot. 14. emerytury

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZzIEJe
KOMENTARZE
(41)
Gość
7 miesięcy temu
Jestem w 1 ciąży , od 10 lat pracuję , aktualnie przebywam na l4 od 6 msc ciąży , po porodzie zamierzam siedzieć z dzieckiem rok w domu , bo mam do tego prawo , wszędzie chodzę prywatnie , ginekolog , badania , dentysta , pewnego razu pomyślałam sobie dość , pójdę panstwowo , problem miałam duży , niech mi da skierowanie na badania , choć trochę zaoszczedze , koniec konców od rodzinnego nie mogłam się doprosic i znowu zrobilam na swój koszt , jedynie mi później z tych wyników wypisał leki i dal skierowanie dalej do innego specjalisty , a i tak musialam iść prywatnie , bo kolejki na 6msc , a nie będę dzwonić po całej Polsce i szukać wczesniejszych terminów ! Wracając do tematu ciąży , po wykorzystaniu urlopu , oczywiście wracam do pracy , tylko mam jeden problem z tym zwiazany , że w mojej gminie nie ma żłobka , więc będę wozić dziecko 20 km dalej czyli w dwie strony to 40 km dziennie , więc 500 zł sam dowóz , a i żłobek jest prywatny także tak to , a ten rok mam zamiar dobrze wykorzystać , aby nawiązać więź z moim dzieckiem i ogólnie cieszyć się maluszkiem. W sprawie aborcji moje zdanie jest takie , że powinna być całkowicie legalna do 12 tygodnia, a późniejsza to juz ze wskazań medycznych , czli wady itp.,mam czasami wrażenie , że rzadzący i ten przeklęty kościół , myślą ,że jak aborcja jest legalna to każda kobieta ze świeżo zrobionym testem pójdzie od razu usunąć .
Mira
9 miesięcy temu
Za 5 lat większość fabryk i zakładów stanie. Nie będzie kim pracować. Państwo stworzyło całe pokolenia roszczeniowcow, którym się tylko NALEŻY ale od siebie nic. Biednaś Polsko. PiS jeszcze to spotęgował, dzisiaj ciężko o pracownika dobrego sumiennego, chcącego dać coś od siebie, chcącego się uczyć awansować. Zaczynamy przypominać Włochów. W domach z rodzicami i na ich koszt żyła 30 i ponat letnie dzieci. Bez ambicji i przyszłości. Rodzice wieczne żyć nie będą.
Mała
9 miesięcy temu
A co z osobami, które po zmianie etatu (na skutek tarczy) zmuszone były wziąść opiekę na żonę, która rodziła przez cesarskie cięcie lub poprostu musiały wziąść L4? Składki odprowadzasz cały rok a świadczenia są wyliczane ze stawek po przejściu na 0,8 etatu czyli składki odprowadzane wcześniej w magiczny sposób znikają. Takie rzeczy tylko w naszym kraju...
bDZzIEJf
Prezo
9 miesięcy temu
Jak nie było pieniędzy na dzieci to źle a jak są to jeszcze gorzej zapraszam do mnie do kostki brukowej na 10 12 a czasem nawet 14 godzin dziennie dziękuję. A ja nikomu nie żałuję i nie pytam się skąd co mnie to
Rjs
9 miesięcy temu
Bony dodatki 500 plusy. Zobaczymy ile to wytrzyma. Za kilka lat będę miał ubaw po pachy jak będzie 3 cyfrowa inflacja i się wszyscy wezmą za robotę
...
Następna strona