Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje i jak złożyć wniosek?

39
Podziel się

Od poniedziałku rząd przywraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Rodzice będą mogli z niego skorzystać, by zaopiekować się dzieckiem, które przejdzie na naukę zdalną. Podpowiadamy, jak ubiegać się o taki zasiłek.

Zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje i jak złożyć wniosek?
Zasiłek opiekuńczy z powodu covidu wraca. Od 9 listopada znowu rodzice będą mogli z niego skorzystać (money.pl, Rafał Parczewski)
bDTtmImt

W środę premier zapowiedział kolejne obostrzenia, które mają zacząć obowiązywać od najbliższej soboty lub poniedziałku (w przypadku szkół). Wśród nich jest przywrócenie nauki zdalnej w klasach 1-3, czyli powrót do tego, co znamy z wiosennej fali epidemii.

Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że dzieci zamiast w szkole, będą musiały uczyć się w domu. Warto przy tym pamiętać, że nie dotyczy to zerówek, nawet jeśli prowadzone są w szkołach. Niemniej mówimy o najmłodszych uczniach, którzy zostaną w domu, trudno więc spodziewać się, że pozostaną bez opieki, gdy rodzice będą musieli wyjść do pracy.

Właśnie z tego powodu rząd wraca do wypłacania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który przewidziany jest właśnie na tego typu sytuacje. Premier zapowiedział, że będzie on funkcjonował "na takich samych zasadach jak wiosną".

bDTtmImv
Zobacz także: Kwarantanna? Możliwy zasiłek. Prezes ZUS wyjaśnia

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Rodzic, który chce zostać w domu, by zaopiekować się dzieckiem, nie będzie musiał brać urlopu. Nie trzeba będzie też korzystać z tzw. opieki. Jeśli dziecko jest zdrowe, to nie ma możliwości wzięcia zwolnienia na dziecko. Pozostaje więc tylko zasiłek.

Przysługuje on pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, ale nie tylko. Może z niego skorzystać chociażby zleceniobiorca, pod warunkiem, że opłaca składkę chorobową. To samo dotyczy przedsiębiorców.

bDTtmImB

Świadczenie można pobierać tylko na dziecko, które nie ukończyło 8. roku życia. Oznacza to mniej więcej tyle, że skorzystają tylko rodzice uczniów 1. i 2. klasy szkoły podstawowej. Trzecia klasa to już 9-latki, a te - zdaniem rządu - mogą zostać w domu same i nie potrzebują opieki.

Inne zasady dotyczą dzieci niepełnosprawnych. Tu limit wieku wynosi 16 lat. W przypadku znacznej niepełnosprawności natomiast - 18 lat.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?

Tyle samo, co zasiłek chorobowy, czyli 80 proc. podstawy wymiaru składki. Dla pracowników etatowych jest to po prostu 80 proc. pensji.

bDTtmImC

Dla przedsiębiorców zaś - 80 proc. podstawy wymiaru, czyli kwoty, od której co miesiąc opłacają składki do ZUS. W 2020 roku minimalna podstawa wymiaru dla przedsiębiorców wynosi nieco ponad 3100 złotych.

Zasiłek przysługuje tylko jednemu z rodziców. Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się ogólne zasady dotyczące prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. "Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego)" - przypomina ZUS.

Zasiłek opiekuńczy. Jak złożyć wniosek?

Co zrobić, żeby otrzymać zasiłek? W przypadku pracowników etatowych i zleceniobiorców sprawa jest prosta. Wystarczy złożyć u pracodawcy (zleceniodawcy) specjalne oświadczenie, które można pobrać klikając w ten link.

bDTtmImD

Jest ono jednocześnie wnioskiem o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego. To tam zaznaczamy okres, w którym rodzic będzie sprawował opiekę nad dzieckiem.

W przypadku przedsiębiorców ten sam dokument należy złożyć bezpośrednio w ZUS. Jak? Najlepiej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, ale można go również złożyć osobiście lub wysłać tradycyjną pocztą.

bDTtmImE

Co istotne, nie jest tu potrzebny druk Z-15. Ten bowiem składa się tylko dla tradycyjnego (a więc nie dodatkowego/covidowego) zasiłku opiekuńczego. To zupełnie inna procedura.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTtmImW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
Mpon
5 miesięcy temu
Z zasiłku mogą skorzystać rodzice tylko dzieci z klasy 1 ew. Z klasy drugiej ale tylko te dzieci które urodziły się w grudniu albo pod koniec listopada... MASAKRA większość dzieci w klasie drugiej ma skończone 8 lat.
Skl
5 miesięcy temu
Dlatego ja wychodząc w poniedzialek do pracy na 8 godz plus 2 na dojazd na pewno dostanę ból zołądka, palpitacji serca, biegunkę i idę na chorobowe. Bo nie wyobrażam sobie mojego dziecka zostawić na tyle godzin. Dziękuje Panie Premierze
ja
5 miesięcy temu
Super dziecko które ukończyło 8 lat muszę przyprowadzić i odebrać ze szkoły. Od poniedziałku mam je zostawić samo w domu, bo muszę iść do pracy - pracuję w przedszkolu i to będzie ok . Porąbane przepisy
bDTtmImX
Rodzic
5 miesięcy temu
Skoro Panowie z rządu uważają że 9 latki mogą zostać same w domu to może pozwolimy już im też glosowac aby obalic ten chory układ polityczny!!! Panie Premierze proszę wytłumaczyć mojemu 9 letniemu synkowi że jest już dorosły i ma sam się sobą zagrać gdy rodzice idą do pracy!!!! Paranoja!!!!!!!!
Tom
5 miesięcy temu
Brawo rząd, brawo premier. Bierzecie odpowiedzialność za życie i zdrowie dzieci z klasy 2 i 3 . Cześć będzie musiała zostać sama w domu. Ja swoim zostawię do was numer.......
...
Następna strona