Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Zastąpi Waldemara Budę. Tak mówi o planach na kredyt 0 proc.

24
Podziel się:

Krzysztof Hetman będzie ministrem rozwoju i technologii w rządzie Donalda Tuska - ustalił money.pl. Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego zastąpi na tym stanowisku Waldemara Budę z PiS. Polityk niedawno ujawnił plan opozycji na proponowany w kampanii kredyt 0 procent.

Zastąpi Waldemara Budę. Tak mówi o planach na kredyt 0 proc.
Krzysztof Hetman (PAP, Marcin Obara)

W piątek podczas w Senacie ujawniono niektóre nazwiska kandydatów na ministrów w rządzie Donalda Tuska. O nowym szefie resortu rozwoju nie wspomniano, jednak jak ustalił money.pl Waldemara Budę na tym stanowisku zastąpi poseł PSL Krzysztof Hetman.

Krzysztof Hetman kandydatem na ministra rozwoju i technologii

W tegorocznych wyborach do Sejmu Hetman uzyskał mandat z ramienia Trzeciej Drogi, zdobywając 28 876 głosów. W 2014 r. jako kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego dostał się do Parlamentu Europejskiego. W 2019 z ramienia Koalicji Europejskiej jako reprezentant PSL z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W latach 2010-2014 był marszałkiem województwa lubelskiego.

Jako naczelnik resortu rozwoju będzie musiał zmierzyć się m.in. z palącymi problemami w mieszkalnictwie. Wciąż niepewny jest bowiem los wprowadzonego przez rząd PiS tzw. Bezpiecznego kredytu 2 proc., a także wakacji kredytowych czy proponowanego przez Donalda Tuska w kampanii wyborczej kredytu 0 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ministerstwa nikt nie chce, lista zadań "puchnie". "Państwo abdykowało w tej sprawie"

Poseł Trzeciej Drogi pytany w miniony poniedziałek w TOK FM o tę ostatnią propozycję wskazał, że sejmowa większość "musi znaleźć dobry konsensus". - To jest system naczyń połączonych. Moim zdaniem w pierwszej kolejności trzeba doprowadzić do uwolnienia ziemi tak, aby wszyscy ci, którzy chcą budować, nie musieli starać się o to latami i aby nie musieli kupować ziemi po wysokich stawkach, bo później płacą za to konsumenci - stwierdził.

Musimy znaleźć takie rozwiązanie, które zwiększy dostępność mieszkań. Ponieważ dziś nieruchomości są drogie, a proces wydania decyzji na budowę jest długi, to koszt dla konsumenta jest niezwykle wysoki. Niewątpliwie w kwestii nieruchomości mamy dużo do zrobienia. Z pewnością — zarówno w ramach koalicji, jak i w konsultacji ze wszystkimi partnerami, których to dotyczy — będziemy chcieli tę sprawę bardzo dokładnie przeanalizować — podkreślił Hetman.

Pod koniec listopada prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier w poniedziałek 11 grudnia przedstawi Sejmowi exposé z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Jeśli go nie uzyska - a klub PiS ma 191 posłów, co nie daje większości - inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu przejmie Sejm.

Większość, 248 posłów, ma koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy; jej kandydatem na premiera jest Donald Tusk.

W poniedziałek o godzinie 16:30 posłowie przejdą do wyboru premiera w drugim kroku konstytucyjnym. Wówczas odbędzie się debata, a o godz. 20 - głosowanie nad wyborem premiera. We wtorek 12 grudnia o godzinie 9 nowy Prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie odbędzie się o godz. 15.

Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
e-wunio
2 miesiące temu
Teraz wiemy , dlaczego ten europoseł Krzysztof Hetman z PSL , zrzekł się posady w PE i wszedł na jego krzesło w Brukseli , nowy namaszczony przez Herr Tuska , ten co to ----- Z CELI DO BRUKSELI --- nie było wolnego miejsce , a nie chcieli czekać do wyborów . ALE TO SZYTE , GRUBYMI NIĆMI .
jan
2 miesiące temu
oj bedzie cyrk na Swieta bedzie psu na bude z takimi
Gwiazdor
2 miesiące temu
Następny Herod !!
Skomentuję
2 miesiące temu
Ten pan to niech lepiej pilnuje zoo w Zamościu.
Skomentuję
2 miesiące temu
Ten pan to niech lepiej pilnuje zoo w Zamościu.
...
Następna strona