Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Wąsowski
Michał Wąsowski
|
aktualizacja

"Zatrważające dane". Martyna Wojciechowska z Nagrodą Money.pl za projekt Młode Głowy

32
Podziel się:

Projekt Młode Głowy Fundacji Unaweza i Martyny Wojciechowskiej otrzymał Nagrodę Specjalną Redakcji Money.pl za wkład społeczny. To program, który przyczynił się do nagłośnienia problemu kryzysu zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi. Oferuje wsparcie dzieciom i nastolatkom.

"Zatrważające dane". Martyna Wojciechowska z Nagrodą Money.pl za projekt Młode Głowy
Martyna Wojciechowska odebrała Nagrodę Money.pl (Flickr, Filip Radwanski)

Jak co roku redakcja Money.pl wręczyła swoje Nagrody w kilku kategoriach - Startup Roku, Technologia Roku, Przedsiębiorca Roku. Corocznie też, od 2022 r., wręczamy Nagrodę Specjalną, nad którą głosuje nie kapituła konkursu, a członkowie redakcji Money.pl i serwisu WP Finanse.

Nagroda Specjalna Redakcji Money.pl dla Fundacji Unaweza

Jest to wyróżnienie wręczane jako ostatnie na gali, ale to nie oznacza, że najmniej ważne. Mamy tę unikatową szansę, że na problemy społeczne, nagłaśniane naszą nagrodą, zwracamy uwagę najważniejszych osób w biznesie, na jednej z największych konferencji tej części Europy. Jako redakcja chcemy rzucać światło na problemy, które na pierwszy rzut oka nie są oczywiste. Czasem, dla dużej części społeczeństwa, mogą być niewidoczne. Tak jak ubóstwo menstruacyjne, które było tematem nagrody w 2023 r. Podobnie jest ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Mówi się o nim coraz więcej, w mediach i przestrzeni publicznej, ale wciąż za mało.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nagrody Money.pl 2024

I właśnie w tym roku, głosami naszych dziennikarzy, wyróżnienie redakcji otrzymała Martyna Wojciechowska i Fundacja Unaweza za projekt Młode Głowy. Jest to ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Dzięki zaangażowaniu fundacji oraz wielu osób w projekt, znacząco nagłośnił on problem kryzysu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Program oferuje m.in. zajęcia dla szkół i jest kierowany udział zarówno do uczniów, rodziców, jak i nauczycieli.

Wyróżnienie dla Unawezy to wypadkowa wrażliwości, którą kierujemy się na co dzień jako ludzie i dziennikarze. Nie trzeba zresztą mieć dzieci, by zrozumieć, że ich zdrowie psychiczne to kluczowa sprawa z punktu widzenia rozwoju naszego społeczeństwa. I chcemy pomóc, dokładając swoją małą cegiełkę do dyskusji o zdrowiu psychicznym wśród młodych ludzi. A jest o czym mówić.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Dane są zatrważające

Wystarczy spojrzeć w dane, które są zatrważające. W 2023 r. prób samobójczych dokonało 2139 osób w wieku poniżej 18 lat. Z tego 150 młodych ludzi zmarło. To niechlubny rekord, najwyższa liczba w historii. I wzrost wobec 2022 r., kiedy takich prób było 2093.

Za tą statystyką stoi dramat ponad dwóch tysięcy polskich rodzin rocznie. Trudno wobec takich danych przejść obojętnie, wzruszyć ramionami. A jednak wciąż w Polsce robimy za mało, by sobie z tym poradzić - jak widać, statystyki rosną, zamiast maleć.

To jednak nie koniec. Fundacja Unaweza bowiem, w ramach Młodych Głów, przeprowadziła badanie dot. stanu psychicznego dzieci i młodzieży na 180 tys. uczniach (10-19 lat) w całej Polsce. Było to pierwsze badanie na tak dużą skalę w historii Polski.

Jego wyniki były równie zatrważające, co dane o samobójstwach:

  • Niemal połowa uczniów ma skrajnie niską samoocenę;
  • Stres dnia codziennego przerastał ponad 80 proc. młodych;
  • 31,3 proc. nie lubi siebie;
  • 26,4 proc. uważa, że są mniej wartościowi od innych ludzi;
  • 28 proc. dzieci nie ma ochoty do życia;
  • 29,3 proc. ma podejrzenie depresji;
  • 16 proc. regularnie się okalecza;
  • 8,8 proc. zadeklarowało, że ma za sobą podjętą próbę samobójczą.

Wszystko to, co opisujemy powyżej, nie jest problemem rodziców i ich dzieci. Jest problemem nas wszystkich - rodziców, biznesu, szkolnictwa. Problemem zarówno prywatnym, jak i państwowym. Dlatego dziękujemy Fundacji Unaweza, że przyczyniła się do jego nagłośnienia i obiecujemy, że sami również dołożymy wszelkich starań, by o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży mówić jak najwięcej.

Szósta edycja Nagrody Money.pl

Nagroda money.pl to prestiżowe wyróżnienie przyznawane od 2019 roku. Po raz szósty statuetki wręczyliśmy razem z Impactem na uroczystej gali, podczas konferencji odbywającej się w dniach 15-16 maja.

Wyboru laureatów nagrody dokonuje kapituła złożona z liderów największych i najbardziej innowacyjnych polskich firm, managerów Wirtualnej Polski oraz redakcji money.pl. Zgłoszenie do udziału w konkursie jest darmowe i może to zrobić każdy.

Nagroda przyznawana jest w trzech głównych kategoriach: Startup Roku, Technologia Roku oraz Przedsiębiorca Roku. Dodatkowo, podczas gali zostanie wręczona Nagroda Specjalna Redakcji money.pl, oraz nagroda za "wkład w edukację finansową", której sponsorem jest Mennica Apart. Patronami medialnymi wydarzenia jest WP oraz Wirtualne Media, natomiast Konfederacja Lewiatan wspiera projekt we własnych kanałach komunikacyjnych. Nad poprawnością zgłoszeń w tym roku czuwa firma PwC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
Rzecz Nik
1 tyg. temu
Coś musi być na rzeczy. Ale. Jak i wiele innych rzeczywistych problemów, większość to konsekwencje złego działania, zaniechań i zaniedbania. Ale kto to wszystko robi? No ludzie i inne ludziska. Hmmm, a co z tzw. państwem i jego instytucjami? Wygląda na to, że państwo zrzeka się pewnych swoich kompetencji, a w innym miejscu zaniedbuje swoje obowiązki i wykazuje się wręcz brakiem odpowiedzialności. Bo w sumie psństwo to potrzebuje mądrych polityków i kompetentnych urzędników. A jest zgoła odwrotnie. Politycy są kompetentni w politykowaniu, a część urzędników kieruje się mądrością ludową, tisze budiesz, dalsze budiesz. Ot i tajemnica.
taka prawda
1 tyg. temu
dostała nagrodę za to że powiedziała prawde ,a nie oszukiwała jak pis
Mark
1 tyg. temu
Jak sie zrobiło kijowe badania, groziło badaczą za ujawnienie podstawowych błedów a teraz lansuje na ofiarę to pozostaje pokiwac z politowaniem głową nad P. Martyną W. :) I tyle - żałosne - tak jak poziom artykułu. ;)
Obiektywny
1 tyg. temu
Szymon Pekała chyba zniesie jajko że zlosci
Jacek NH
1 tyg. temu
Ta Wojciechowska to za co nagrodę otrzymała? Tak naprawdę?
...
Następna strona