Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Zbigniew Ziobro interweniuje. Chce uchylić wyrok

141
Podziel się:

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował skargę nadzwyczajną od wyroku, który przez pomyłkę pozbawił rolników prawa do mieszkania. Szef resortu chce uchylenia całego wyroku.

Zbigniew Ziobro interweniuje. Chce uchylić wyrok
Zbigniew Ziobro interweniuje w sprawie wyroku sprzed 16 lat (GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, SOPA Images)

Historia dwojga starszych rolników ciągnie się od 1999 roku. To właśnie wtedy podpisali umowę dożywocia z pewną rodziną.

Na czym polegała umowa? Rodzina otrzymała od rolników prawo do nieruchomości. W zamian miała się opiekować rolnikami, którzy oprócz mieszkania w domu na posesji mogli też korzystać ze stawu hodowlanego.

W 2004 roku zaczęły się problemy. Rolnicy stwierdzili, że rodzina nie wywiązuje się z obowiązków w umowie i od początku zależało jej tylko na przejęciu nieruchomości.

Zobacz także: Prąd zdrożeje. Prezes URE tłumaczy dlaczego i o ile

Złożyli więc pozew do sądu. Zażądali w nim, że skoro rodzina się nimi nie opiekuje, to niech wypłaca im dożywotnią rentę. Ostatecznie sąd przyznał rolnikom świadczenie od rodziny w wysokości odpowiednio 650 i 750 złotych miesięcznie.

Przez pomyłkę jednak w wyroku sąd stwierdził, że renta została de facto przyznana w zamian za świadczenia wpisane w umowie. Efekt? Rolnicy dostawali co prawda 650 i 750 złotych miesięcznie, ale tracili prawo do korzystania ze stawu oraz - co najważniejsze - do zamieszkania.

Dotychczasowi właściciele zostali więc wywłaszczeni ze swojego gospodarstwa. Mimo wielu apelacji i prób sądowych nie udało się uzyskać pozytywnego orzeczenia.

Dlatego minister sprawiedliwości i prokurator generalny zdecydował się na skierowanie skargi nadzwyczajnej.

"O tym, że błąd ten miał charakter bezwzględnie oczywisty, wskazywało uzasadnienie wyroku Sądu Okręgowego w Elblągu z 15 stycznia 2004 r., zgodnie z którym prawo do zamieszkiwania rolników miało się odbywać na dotychczasowych zasadach" - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(141)
iika
2 lata temu
często ludzie starsi w porywie jakiegoś impulsu coś tam komuś zapiszą a potem zmieniają zdanie bo albo inni ich nakręcą albo własne widzimisię bo nagle siły wróciły i sobie sami poradzą .dlatego nie warto się pchać w takie sytuacje
_PC_
3 lata temu
Jaka była wartość nieruchomości? Czy powiedzmy 20-letni kredyt na taką nieruchomość nie miałby podobnej raty? Jeśli tak - wyrok był uczciwy a "szeryf" dąży do zwrócenia nieruchomości częściowo spłaconej przez nabywców. W odwecie proponuję nabywcom pozew w TSUE. Łącznie zapłacili za tą nieruchomość ponad 230 tysięcy, wraz z odsetkami (pierwsze raty 14 lat temu).
BBBN
3 lata temu
CHELM PRZYLBICA KOPIA I DO ATAKU
antypisówa
3 lata temu
omc (o mało co magister) już sie klei..niby pomaga, juz robi sobie kampanię wyborcza..
Gajowy
3 lata temu
Najgorsze co może w życiu człowieka spotkać to kontakt z polskim wymiarem sprawiedliwości.😧😧😧😧
...
Następna strona