Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Zbigniew Ziobro interweniuje. Chce uchylić wyrok

140
Podziel się

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował skargę nadzwyczajną od wyroku, który przez pomyłkę pozbawił rolników prawa do mieszkania. Szef resortu chce uchylenia całego wyroku.

Zbigniew Ziobro interweniuje. Chce uchylić wyrok
Zbigniew Ziobro interweniuje w sprawie wyroku sprzed 16 lat (GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, SOPA Images)
bEquOnaZ

Historia dwojga starszych rolników ciągnie się od 1999 roku. To właśnie wtedy podpisali umowę dożywocia z pewną rodziną.

Na czym polegała umowa? Rodzina otrzymała od rolników prawo do nieruchomości. W zamian miała się opiekować rolnikami, którzy oprócz mieszkania w domu na posesji mogli też korzystać ze stawu hodowlanego.

W 2004 roku zaczęły się problemy. Rolnicy stwierdzili, że rodzina nie wywiązuje się z obowiązków w umowie i od początku zależało jej tylko na przejęciu nieruchomości.

bEquOnbb
Zobacz także: Prąd zdrożeje. Prezes URE tłumaczy dlaczego i o ile

Złożyli więc pozew do sądu. Zażądali w nim, że skoro rodzina się nimi nie opiekuje, to niech wypłaca im dożywotnią rentę. Ostatecznie sąd przyznał rolnikom świadczenie od rodziny w wysokości odpowiednio 650 i 750 złotych miesięcznie.

bEquOnbh

Przez pomyłkę jednak w wyroku sąd stwierdził, że renta została de facto przyznana w zamian za świadczenia wpisane w umowie. Efekt? Rolnicy dostawali co prawda 650 i 750 złotych miesięcznie, ale tracili prawo do korzystania ze stawu oraz - co najważniejsze - do zamieszkania.

Dotychczasowi właściciele zostali więc wywłaszczeni ze swojego gospodarstwa. Mimo wielu apelacji i prób sądowych nie udało się uzyskać pozytywnego orzeczenia.

Dlatego minister sprawiedliwości i prokurator generalny zdecydował się na skierowanie skargi nadzwyczajnej.

bEquOnbi

"O tym, że błąd ten miał charakter bezwzględnie oczywisty, wskazywało uzasadnienie wyroku Sądu Okręgowego w Elblągu z 15 stycznia 2004 r., zgodnie z którym prawo do zamieszkiwania rolników miało się odbywać na dotychczasowych zasadach" - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEquOnbC
gospodarka
prawo
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(140)
_PC_
7 miesięcy temu
Jaka była wartość nieruchomości? Czy powiedzmy 20-letni kredyt na taką nieruchomość nie miałby podobnej raty? Jeśli tak - wyrok był uczciwy a "szeryf" dąży do zwrócenia nieruchomości częściowo spłaconej przez nabywców. W odwecie proponuję nabywcom pozew w TSUE. Łącznie zapłacili za tą nieruchomość ponad 230 tysięcy, wraz z odsetkami (pierwsze raty 14 lat temu).
BBBN
7 miesięcy temu
CHELM PRZYLBICA KOPIA I DO ATAKU
antypisówa
7 miesięcy temu
omc (o mało co magister) już sie klei..niby pomaga, juz robi sobie kampanię wyborcza..
bEquOnbD
Gajowy
7 miesięcy temu
Najgorsze co może w życiu człowieka spotkać to kontakt z polskim wymiarem sprawiedliwości.😧😧😧😧
aaax
7 miesięcy temu
Tyle nienawiści, hejtu, obrażania, obelg na tym forum przekonuje mnie, że opozycja jest nic nie warta. Zwykle polityka mnie nie interesuje, ale takie prymitywne zachowania uświadamiają jaki elektorat jest po stronie opozycji.
...
Następna strona