Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Oliwia Skindzier
|
aktualizacja

Zbyt wysokie rachunki za gaz? Sprawdź, jak je obniżyć

4
Podziel się:

Coraz wyższe ceny energii sprawiają, że szukamy różnych sposobów na oszczędności. Gaz jest obecny nie tylko w kuchni, ponieważ często wykorzystuje się go także do podgrzewania wody czy ogrzewania domu. Warto zweryfikować swoje codzienne nawyki i dowiedzieć się, jak oszczędzać gaz w mieszkaniu, by rachunki były niższe.

Zbyt wysokie rachunki za gaz? Sprawdź, jak je obniżyć
Gaz można oszczędzać na wiele sposobów. Rachunki mogą być mniejsze dzięki dobrym praktykom związanym ze zużywaniem energii. (Getty Images, Sean Gladwell)

Jak można oszczędzać gaz? Sprawdzone sposoby

Zarobki nie doganiają inflacji, a zapowiadane ceny energii zmuszają do przygotowania się na trudny okres. Wydatki na gaz to nadal spory koszt dla wielu gospodarstw domowych, a będzie jeszcze większy. Najwięcej zapłacić muszą osoby, które decydują się na ogrzewania mieszkania lub domu w ten sposób. Można pomniejszyć swoje rachunki za gaz, jednak wymaga to nauczenia się odpowiedniego wykorzystywania energii. Dzięki wiedzy jak oszczędzać gaz więcej pieniędzy pozostanie w portfelach. 

Oszczędzanie gazu w kuchni 

Najczęściej w domach to kuchnie gazowe są odbiornikami gazu. W bardzo prosty sposób można zaoszczędzić na gazie, wdrażając w życie dobre praktyki. Warto używać palnika dostosowanego do wielkości garnka. Ta z pozoru błaha sprawa sprawia, że nie tracimy niepotrzebnie ciepła. Gotowanie pod przykryciem to kolejna ważna kwestia. Dzięki pokrywce zapewniamy sobie szybszy czas gotowania, dzięki czemu nie marnujemy gazu. Innym sposobem na ograniczenie zużycia energii jest zakup kompletu garnków ze stali szlachetnej. Stal wysokiej jakości pozwala zaoszczędzić energię w porównaniu z na przykład garnkami emaliowanymi. 

Warto także postawić na gotowanie na parze, ponieważ naczynia do tego przeznaczone są wielopoziomowe i dzięki temu można przygotować wiele posiłków naraz za pomocą jednego palnika. Jak oszczędzać gaz w kuchence w inny sposób? Trzeba także dostosować płomień do potrzeb, dlatego po zagotowaniu, aby podtrzymać temperaturę, można zmniejszyć płomień. Ważne jest także to, by nie gotować niepotrzebnie za każdym razem całego czajnika wody. Do kubka herbaty wystarczy niewielka ilość wody, co pozwala zaoszczędzić gaz.

Ogrzewanie wody

Bardzo często w domach korzysta się także z gazowych urządzeń grzewczych. Ich posiadacze powinni zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą pozwolić zmniejszyć rachunki za gaz. Bojlery starego typu bez termostatów potrafią pracować bez przerwy, co oznacza ogromne koszty w skali całego miesiąca. Wystarczy wyobrazić sobie, że w ciągu zaledwie 12 godzin rachunek potrafi wzrosnąć nawet o 50 zł. To jeden z najłatwiejszych sposobów oszczędzania gazu. 

Nie warto oszczędzać na regularnych konserwacjach, ponieważ brudne piecyki gazowe zużywają o wiele więcej gazu, dlatego powinno się o to zadbać. Kolejnym ważnym sposobem jest umiejętne zmywanie naczyń. Należy zebrać ich większą ilość i napełnić zlew ciepłą wodą, w której zostaną umyte. Spłukiwanie warto zostawić na sam koniec, gdy wszystkie naczynia będą już czyste. 

Z kolei w łazience można zrezygnować z kąpieli. Zapełnianie całej wanny wody to nieracjonalne posunięcie, dlatego warto je ograniczyć na rzecz prysznica. Opłaca się także zmniejszyć nieco temperaturę gorącej wody i wyregulować ją, by nie musieć każdorazowo tracić energii na niepotrzebne podgrzewanie niemal do wrzenia. 

Oszczędzanie na ogrzewaniu

Gaz to jeden z najchętniej wybieranych sposobów ogrzewania domu czy mieszkania. Niestety, wiąże się to także z największymi kosztami, jeśli chodzi o zużycie w mieszkaniu czy domu. Najważniejszą zasadą, która pozwoli na zmniejszenie rachunków za gaz, jest kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach. Optymalną temperaturą jest 19-20°C, a jak wynika z badań, w domach Polaków to średnio 22°C. Gdyby zmniejszyć ją o dwa stopnie, zużycie energii spadnie o 10-15 proc. W nocy temperatura może wynosić około 17°C. 

Warto także zwrócić uwagę na to, aby w pomieszczeniach, w których nie przebywa się długo w ciągu dnia, utrzymywać niską temperaturę i pamiętać o zamykaniu drzwi, aby zimno nie rozchodziło się po innych pokojach. W kuchni także można obniżyć temperaturę o kilka stopni, szczególnie gdy sporo się gotuje, co także ogrzewa pomieszczenie. 

Trzeba pamiętać także o tym, by odsłaniać grzejniki, ponieważ zasłonięte nie są w stanie oddać pomieszczeniom odpowiedniej ilości ciepła. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Hit
4 miesiące temu
Dziękuję za „cenne” rady, gdyż nigdy bym nie wpadła na to, że zużywając mniej gazu np. poprzez obniżenie temperatury w pomieszczeniu mogę oszczędzić…
sprytny
4 miesiące temu
A może nie grzać, nie myć się, nie jeść i nie pić? Wtedy dopiero zaoszczędzimy - na wieczny czas!
ekozwolennik
4 miesiące temu
W kwestii ochrony środowiska - proponuję zarządzić kontrolę Policji Miłości Środowiska na Wyspach Owczych aby sprawdzić czy mieszkańcy nie palą ognisk i nie urządzają sobie zabronionego grilla i nie emitują smoga do atmosfery
Kamila
4 miesiące temu
95 procent energii zużywa ogrzewanie więc są dwie opcje: pierwsza to nie myć się ewentualnie marznąć w zimie, drugie rozwiązanie to zrezygnować z powiązania cen energii elektrycznej z cenami spekulacyjnymi na europejskim rynku energii a zamiast tego sprzedawać prąd Polakom po cenach wynikających tylko z kosztów wytworzenia prądu. Jeśli to drugie jest trudne do zrobienia to zmienić rząd na taki który dba o Polskę a nie o swoje biznesy i polityczną poprawność