Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
AZI
|

Zdalna praca i nauka zmieniły nas.Teraz codziennie mamy "efekt Sylwestra"

2
Podziel się:

Pandemia zmieniła nasz sposób komunikowania się dosłownie z dnia na dzień. Sieć Play w swoim najnowszym raporcie nazywa to tzw. efektem sylwestra. W tę noc ludzie dzwonią i wysyłają SMS-y w niestandardowych godzinach. W ten sposób zaczęliśmy się teraz zachowywać.

Zdalna praca i nauka zmieniły nas.Teraz codziennie mamy "efekt Sylwestra"
Pandemia zmieniła nasz sposób komunikowania się. (nataliaderiabina - stock.adobe.com, Natalia Deriabina)
bEJVwKsB

O zmianie naszych zachowań informuje "Gazeta Wyborcza" cytując raport sieci Play "COVID? Play i klienci podczas pandemii". Wynika z niego, że zdalna praca i edukacja zmieniły na stałe naszą codzienność. W trakcie pandemii telefony nie przestawały dzwonić, wysyłaliśmy jeden SMS za drugim, później wstawaliśmy i później chodziliśmy spać.

Zdaniem Michała Ziółkowskiego, członka zarządu sieci Play okres 15 miesięcy trwania pandemii COVID-19 był dla operatorów telekomunikacyjnych czasem permanentnego efektu sylwestra. Operatorzy z dnia na dzień musieli przystosować się do pracy zdalnej we własnych firmach i umożliwić ją milionom przedsiębiorców. Zużycie danych komórkowych zwiększyło się w tym czasie aż o 60 proc. w porównaniu z okresem sprzed pandemii.

Prawdziwym wyzwaniem było z kolei zapewnienie odpowiedniego zasięgu i przepustowości łączy. Z danych Play wynika, że przed pandemią, więcej korzystaliśmy z internetu głównie w weekend, gdy spędzaliśmy więcej czasu w domach. W trakcie pandemii zmienił się rytm naszego dnia. Wstawaliśmy średnio o 30 minut później niż przed pandemią. I o tyle później szliśmy spać.

bEJVwKsD
Zobacz także: Dodatkowe koszty pracy zdalnej. Kto będzie płacił? „Ustawodawca jest spóźniony”

Co ciekawe, największy ruch w komunikacji odbywał się zawsze tuż po ogłaszaniu rządowych restrykcji. Gdy pojawiały się nowe obostrzenia wszyscy zaczynali dzwonić do rodziny i współpracowników.

Kolejnym trendem odnotowanym przez Play jest powrót do SMS-ów. Tymczasem przed pandemią liczba wysyłanych SMS-ów spadała na korzyść komunikatorów takich jak Messenger czy WhatsApp.

bEJVwKsJ

Z kolei lato było czasem odwilży. Play szacuje, że po miesiącach rozluźnienia nastąpi jednak wzrost naszej komunikacyjnej aktywności jesienią, wraz ze wzrostem krzywej zakażeń i nadejściem czwartej fali.

Rząd rozważa obecnie różne scenariusze związane z lockdownem. Najbardziej prawdopodobne jest wprowadzenie obostrzeń w tych regionach, w których sytuacja epidemiologiczna będzie najbardziej niepokojąca. W wielu firmach może powrócić także praca zdalna, a w szkołach edukacja na odległość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJVwKte
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
rgef
2 miesiące temu
Pod względem finansowym jesteśmy warci tyle, ile potrafimy zarobić. Gdy nasza praca ma wartość dla pracodawcy (i klientów), w końcu nas ktoś zatrudni i dobrze zapłaci. A jeśli nie, a rzeczywiście możemy coś zaoferować, coś potrafimy, to sami założymy firmę i zarobimy na siebie. Nie trzeba wyjeżdżać. Ludzie powinni zrozumieć, że niemal wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy kraju, w którym żyją itp. Musimy po prostu patrzeć na siebie i brać się do roboty, uczyć się i rozwijać umiejętności, za które inni chcą płacić, a efekty przyjdą. Leżenie na kanapie i czekanie, aż ktoś coś dla nas zrobi, niewiele daje. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę..
Nadia
2 miesiące temu
Na pewno zdalna praca wpłynęła na nas i na naszą codzienność. Jednak nie uważam, że to jest zmiana na gorsze. Nawet szef zmienił swoje nawyki i np kieruje nas na szkolenia online, zamiast tych stacjonarnych. Teraz mamy kurs z angielskiego w szkole Expresslingua i efektywnie podnosimy swoje kwalifikacje.