Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

Zerowy PIT dla młodych. Ale uwaga: nie przy umowach do 200 zł

14
Podziel się:

Przepis nakazujący ryczałt przychodów ze zleceń do 200 zł wciąż obowiązuje i to też osoby do 26. roku życia. Kto liczył na pełne zwolnienie z podatku, ten się przeliczył.

Jak umowa zlecenie, to powyżej 200 zł. Od umów do 200 zł młodzi bowiem zapłacą podatek
Jak umowa zlecenie, to powyżej 200 zł. Od umów do 200 zł młodzi bowiem zapłacą podatek (iStock.com)

Wynagrodzeniem z drobnych, dorywczych zleceń trzeba się podzielić ze skarbówką - czytamy w "Rzeczpospolitej". Dziennik otrzymał odpowiedź od Ministerstwa Finansów, które potwierdziło: przychody osób młodych ze zleceń do 200 zł są objęte podatkiem. Zapłaconego 18-proc. podatku nie da się odzyskać w rozliczeniu rocznym.

Można jednak podatek ominąć. Najprostszy sposób to przekroczenie granicy 200 zł choćby o złotówkę. Można również, jak wyjaśnia w gazecie Marcin Borkowski, doradca podatkowy, połączyć umowy i na przykład zamiast dwóch podpisać jedną, aby należność przekroczyła limit. Trzecie rozwiązanie to przyjąć do rozliczenia stawkę godzinową.

Młodzi do 26. roku życia nie skorzystają z zerowego PIT, jeśli zarabiają na umowie o działo albo mają własną firmę.

Zobacz także: Obejrzyj także: Emerytura bez podatku. Ekspert nie ma wątpliwości

Zerowy PIT obowiązuje od 1 sierpnia. Obejmuje osoby do 26. roku życia zatrudnione na umowę o pracę i umowy zlecenia. - Dzięki wprowadzeniu ulgi w PIT dla osób do 26. roku życia, osoby, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, otrzymają do ręki wyższe wynagrodzenie za swoją pracę. Będzie to istotny impuls do podejmowania legalnego zatrudnienia oraz pozostawania w kraju i rozwijania polskiej gospodarki - przekonywał minister finansów Marian Banaś.

Zerowy PIT nie oznacza jednak, że pensja będzie wyższa o cały podatek. Zerowy PIT dla młodych zwalnia z podatku, ale nie ze składki na ubezpieczenie zdrowotne. O sprawie pisała niedawno "Rzeczpospolita". Czytaj także: Zerowy PIT dla młodych nie tak korzystny jak to przedstawia rząd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
OMG
5 lata temu
Ten limit 200 zł ma jakieś uzasadnienie, skąd się to wzięło?
polityk
5 lata temu
Jak dobrze być politykiem w kraju nad Wisłą. Obiecam (cokolwiek), spodoba się wyborcom, będę opływał w luksusy, niczego mi nie zabraknie. Mam przynajmniej 4 lata laby, a potem... się zobaczy... może znów obiecam?
aż mnie do se...
5 lata temu
wybiorą poczekam sobie lepiej, a później do senatu a może jakąś partię założę i poprowadzę. po drodze immunitet i darmowe wyjazdy, także Polacy - zalecam idźcie na wybory - ALE JAKO KANDYDACI a nie niewolnicy. bo w Polsce najlepiej być politykiem a reszta się sama jakoś ułoży.
aaa
5 lata temu
Również nie dla stażystów. Głupi naród to dobry elektorat.
Inspektor
5 lata temu
I Urzędy Skarbowe wierzą w te umowy po 200 zł wynagrodzenia za miesiąc pracy , hehehhehhe