Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Polska nie wnioskowała do Unii o zerowy VAT na żywność? Mamy komentarz rządu

244
Podziel się:

Jeden z urzędników unijnych miał zaprzeczyć, że polski rząd prosił o wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność. A w ten sposób przedstawiał tę kwestię premier Mateusz Morawiecki w trakcie prezentacji tarczy antyinflacyjnej. Kancelaria Premiera w odpowiedzi wskazuje konkretną datę. Dodaje, że Polska nawet aktywnie wspiera reformę, która w przyszłości umożliwiałaby rezygnację z VAT.

Polska nie wnioskowała do Unii o zerowy VAT na żywność? Mamy komentarz rządu
Zerowy VAT na żywność był tematem rozmów rządu z Komisją Europejską (PAP, PAP/Leszek Szymański)

Ceny w Polsce rosną w zawrotnym tempie. Teoretycznie rząd mógłby jednym ruchem ulżyć wszystkim obywatelom, rezygnując m.in. z naliczania podatku VAT na towary i usługi konsumpcyjne, który w skrajnym przypadku sięga nawet 23 proc.

Przy okazji czwartkowej prezentacji tarczy antyinflacyjnej premier Mateusz Morawiecki przyznał, że rząd zastanawiał się nad obniżką VAT do zera na artykuły żywnościowe. Na drodze stanęła jednak Komisja Europejska.

- KE ma jednak inne zasady. Nie zgadza się na tego typu działania. Gdyby była zgoda po stronie KE, jest nasze zobowiązanie, zaproszenie na całe pierwsze półrocze przyszłego roku zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Ale takiej zgody, póki co, nie ma - powiedział premier.

Zobacz także: Money. To się liczy

- Polski rząd nigdy nie prosił o wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność - odpowiedział na słowa premiera jeden z urzędników KE, cytowany przez portal 300gospodarka.pl.

Słowa te mogą sugerować, że premier w czwartek minął się z prawdą. Z pytaniem o to, czy polski rząd prosił Komisję Europejską lub inny organ UE o wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność i czy miało to charakter formalny, zapytaliśmy w Kancelarii Premiera. Dostaliśmy odpowiedź.

Kancelaria Premiera odpowiada

"Ministerstwo Finansów stale konsultuje się z Komisją Europejską w sprawie stawek VAT. Na nasze wnioski o wprowadzenie stawki 0 proc. na różne artykuły odpowiedzi Komisji Europejskiej były negatywne. Ostatnio konsultowaliśmy się z Komisją Europejską w sprawie stawek VAT 18 listopada" - wskazuje Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Potwierdza, że w analizie kilku wniosków Komisja Europejska wskazywała, że stawki ściśle reguluje unijna Dyrektywa VAT. Ta sama dyrektywa wyklucza stosowanie stawki 0 proc. w przypadku żywności.

To samo mówi Ministerstwo Finansów w opublikowanym w sobotę oświadczeniu.

Zerowy VAT. Nie ma, ale może być

Co ciekawe, nie oznacza to, że w przyszłości nie będzie takiej możliwości. CIR zauważa, że polski rząd aktywnie wspiera projekt reformy stawek VAT w UE. Ten dopuszczałby możliwość stosowania (pod pewnymi warunkami) stawki 0 proc., także na żywność.

Projekt jednak ciągle nie jest wypracowany. O jego dalszym losie będzie można mówić dopiero wtedy, gdy jego ostateczna wersja trafi pod głosowanie.

"Polska już teraz stosuje, co do zasady, najniższą wg Komisji z możliwych na gruncie prawa UE stawek VAT na żywność - 5 proc. Z tego względu wprowadzone zostaną mechanizmy o charakterze dodatku osłonowego, które dadzą efekt porównywalny do obniżki podatku VAT na artykuły żywnościowe do zera" - czytamy w oświadczeniu przesłanym money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
podatki
vat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(244)
victor
2 lata temu
Tygrys obnarzyl sie albo udaje, ze nie wie, ze kompromisu nie bedzie...a potem glowne medium przejete PO, stwierdzi...chcielim alem nie moglim....zywnosc zach. Europy w Polsce bez podatku- oj, przewraca sie w glowach...z papieru tygryskom.
anne
2 lata temu
Nie można 0% , ale moze być np. 5% ,ale rząd przeliczył ,że lepiej dać po 1000żł tym którzy mają niskie dochody lub wręcz żyją z podatków innych pracujących, to będzie taniej i medialnie lepiej wygląda!
Ech pisowcy
2 lata temu
Jak nie zerowy, to 3% i nie trzeba nikogo pytać; ale nie o to przecież chodzi tylko o propagande że zero nie można
A co to?
2 lata temu
To tu już nie ma prorogatywy i konstytucji oraz rozprawy w TK? Teraz widać jak ten rząd działa na szkodę społeczeństwa. Jak coś nie wygodne to robią rozprawę w TK i zarządzają reasumpcje. Jak trzeba ludziom ulżyć obniżyć to podwyższają opłaty podatków itp. Teraz dokładnie widać jak nas okradają. Jak im się nie podoba to nie pytają się UE a teraz nagle tak zaczęli się pytac. Żenada kłamstwo manipulacja i złodziejstwo
Kecaj
2 lata temu
Chciałbym choć raz zobaczyć konkretne pismo a nie wypowiedzi kłamczucha.
...
Następna strona