Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. MBL
|

Największa fotowoltaika w Europie. Powstanie w Polsce

61
Podziel się

Farma zostanie zlokalizowana w Zwartowie na Pomorzu. Szacuje się, że w ciągu roku elektrownia wyprodukuje zielony prąd dla kilkuset tysięcy osób.

Największa fotowoltaika w Europie. Powstanie w Polsce
Inwestycja ma ruszyć w ciągu najbliższych dwóch miesięcy tego roku, a za rok z farmy popłynie pierwsza energia. (Pixabay)
bDJjuKNx

Teraz chyba nikt nie ma wątpliwości. Polska coraz mocniej otwiera się na zieloną energię. W małej miejscowości na Pomorzu powstanie największa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej farma fotowoltaiczna.

W ciągu roku farma wytworzy 230 GWh zielonej energii, a w całym cyklu - około 6 TWh energii. Tym samym w ciągu najbliższych 30 lat jest w stanie zredukować emisję CO2 o 5 mln ton.

bDJjuKNz

– Dla porównania Polska w tej chwili charakteryzuje się popytem na poziomie około 150 TWh, więc jest to znacząca inwestycja – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy.

Jak dodaje, budowana w Zwartowie farma znajduje się na działce o powierzchni 300 ha, czyli gdyby to był jeden równy kawałek, to miałby kilometr szerokości i trzy kilometry długości.

Inwestycja ma ruszyć w ciągu najbliższych dwóch miesięcy tego roku, a za rok z farmy popłynie pierwsza energia. Projekt znalazł się wśród wygranych aukcji na wsparcie dla OZE, której wyniki Urząd Regulacji Energetyki ogłosił w połowie grudnia.

bDJjuKNF

Niewykluczone, że wkrótce powstaną kolejne zielone elektrownie, zwłaszcza że OZE mogą wypełnić lukę spowodowaną wycofywaniem elektrowni węglowych.

Zobacz także: Polska szczepionka na COVID-19. "Skuteczność będzie znana za miesiąc-dwa"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJjuKOa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
Szkoda gruntu
2 miesiące temu
Fotowoltaika powinna być montowana na dachach budynków - tych mamy pod dostatkiem. Stawiając na gruncie zabieramy ziemię, którą można by wykorzystać do celów rolniczych albo na zalesienie.
m-53
2 miesiące temu
Bardzo nie lubię takiego naciągania danych. Nie można porównywać rocznego zapotrzebowania Polski do 30. letniej produkcji z tej farmy i wyciągać wniosek - produkcja będzie znacząca. Konkretnie - ta farma pokryje 0,13% albo jak ktoś woli 1/750 zapotrzebowania Polski. Oczywiście to sporo, ale czy znacząco?
smyk
2 miesiące temu
oczywiście będzie to Narodowa Ferma Fotovoltaiczna
bDJjuKOb
jacku
2 miesiące temu
Na północy Polski, jedne z najgorszych na świecie warunków świetlnych, niech zbudują na biegunie
Jaś
2 miesiące temu
Mam nadzieję że rząd nie dołoży ani złotówki do interesu na którym głównie chce zarobić zagranica
...
Następna strona