Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Odnawialne źródła energii nie wystarczą. Eksperci wprost: konieczny atom

10
Podziel się:

Osiągnięcie neutralności klimatycznej tylko dzięki odnawialnym źródłom energii będzie niemożliwe - twierdzą eksperci. Bez budowy elektrowni atomowych się nie obejdzie.

Odnawialne źródła energii nie wystarczą. Eksperci wprost: konieczny atom
Elektrownia atomowa to konieczność, jeśli chcemy myśleć o neutralności klimatycznej. Tak twierdzą eksperci (Getty Images)

Przepytani przez "Rzeczpospolitą" eksperci nie mają żadnych złudzeń - choć energia wiatrowa czy słoneczna pomagają w transformacji energetycznej Polski, to na pewno nie będą w stanie doprowadzić do neutralności klimatycznej.

- Odnawialne źródła energii są nadal źródłem w polskich warunkach eksperymentalnym. Energetyka atomowa jest jedyną wielkoskalową, sprawdzoną alternatywą dla węgla. Trzeba też pamiętać, że bezpieczeństwo nowych elektrowni IV generacji jest nieporównywalne z tym, które pamiętamy z Czarnobyla – mówi "Rz" dr hab. Michał Mackiewicz, profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

Większość ekspertów jest podobnego zdania. Uważają oni, że same OZE nie wystarczą.

Zobacz także: Atom i odnawialne źródła energii zbudują polską energetykę. PGE gotowe na przyszłość

- Mimo wielu zalet charakteryzują się one stosunkowo dużą niestabilnością wytwarzania energii. A trudno w obecnej chwili wskazać inne niż atom źródło energii, które mogłoby gwarantować odpowiednie rezerwy mocy i nie wiązałoby się z emisją gazów cieplarnianych – dodał dr hab. Marek Kośny, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Są też jednak tacy, którzy budowie atomu się sprzeciwiają. Z prostego powodu: ich zdaniem Polska i tak nie zdoła osiągnąć neutralności klimatycznej do 2050 roku.

- W okresie przejściowym zdecydowanie lepiej jest importować energię zamiast budować własne elektrownie atomowe - twierdzi na łamach "Rz" prof. dr hab. Andrzej Cieślik z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Jeszcze inni zwracają uwagę, że jeśli zainwestujemy w atom, to nie jako "zamkniemy się" na nowe technologie, które mogą się pojawić w międzyczasie. Prof. Witold Kwaśnicki z Uniwersytetu Wrocławskiego wskazuje w "Rzeczpospolitej" na przykład energię z tzw. fuzji jądrowej, czyli alternatywę dla klasycznego rozszczepu atomu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
energetyka
oze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
AsAs
2 lata temu
Jak będzie dostępna energetyka oparta na fuzji jądrowej, to wtedy będzie można o niej mówić. Bo na razie NIE MA na świecie takiej technologii, bo fuzji jądrowej nie udaje się kontrolować, czyli sterować jej przebiegiem. Więc póki co to zwykłe profesorskie bredzenie. Kiepsko toleruję profesorskie brednie, sam jako zawodowy fizyk ze stopniami naukowymi - taki profesor jeden z drugim najwyraźnij nie wie o czym mówi, albo próbuje cwaniaczyć aby przytulić jakiś grant. Niestety, mnóstwo naukowców nie ma dość samokrytyki aby powstrzymać się od rozpowszechniania bredni, a brednie strasznie kompromitują głosiciela.
hahaha
3 lata temu
Będzie atom w Polsce jak Putin się wkurzy i podeśle parę głowic.
Zniesmaczony
3 lata temu
Swego czasu słyszałem o technologii spalania węgla w elektrowniach i wtłaczaniu spalin pod ziemię, najtaniej w wyrobiska kopalniane, których w Polsce nie brakuje. Co na to specjaliści? To bardziej ekologiczne niż składowanie odpadów radioaktywnych. Czy to nie rozwiązało by problemu "czystej energii" a jednocześnie zapobiegło zamykaniu wszystkich kopalń? Czy przy takiej technologii nie można by doczekać do czasu, aż dopracowana zostanie technologia termojądrowa tzw. ' słońce na ziemii"?
bleble
3 lata temu
Czy to jest czysta energia ??? A co z odpadami promieniotwórczymi, będą w lesie zakopywać albo topić na bagnach ??
Jasiex
3 lata temu
Jeśli łaskawie unia pomoże i weźmiemy gigantyczne kredyty może dogonimy Białoruś gdzie właśnie otworzyła się atómica w Ostrowcu