Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Zimą pracownikom należy się szczególne traktowanie, zwłaszcza tym, którzy pracują na zewnątrz

14
Podziel się:

Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią temperaturę na stanowiskach pracy w budynkach i środki chroniące przed zimnem pracującym poza nimi. Za niewywiązanie się z tych obowiązków grożą mandaty – przypomina Państwowa Inspekcja Pracy.

Zimą pracownikom należy się szczególne traktowanie, zwłaszcza tym, którzy pracują na zewnątrz
(East News)

Przepisy BHP określają minimalną temperaturę w pomieszczeniach, w których wykonywana jest praca. Przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni C. Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C.
Bardziej rozbudowane są obowiązki pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników do wykonywania prac na zewnątrz.

Podstawowym obowiązkiem zatrudniającego jest zapewnienie odzieży ochronnej, posiłków regeneracyjnych i ciepłych napojów, przy temperaturze powietrza zimą (od 1 listopada do 31 marca) niższej niż 10 stopni C.

Obowiązek zapewnienia posiłków regeneracyjnych dotyczy pracowników, którzy wykonują prace na otwartej przestrzeni w okresie zimowym związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet. Stanowiska, na których mogą być wydawane ciepłe posiłki i napoje ustala pracodawca w porozumieniu ze związkami zawodowymi bądź z przedstawicielami pracowników. Informacje takie powinien zawierać regulamin pracy - przypomina PIP.

Zobacz także: NIK alarmuje: spożywamy rocznie ponad 2 kg dodatków do żywności

Co więcej pracodawca ma obowiązek zapewnienia pomieszczenia, w którym pracownicy wykonujący prace na wolnej przestrzeni się ogrzeją lub zmienią odzież - temperatura w nich nie powinna być niższa niż 16 stopni C.

Trzeba usunąć sople i zwały śniegu

Pracodawca ma również obowiązek usunięcia z dachów zwałów śniegu i sopli. Nie może jednak zlecić tego dowolnemu pracownikowi, a jedynie osobie, która posiada aktualne orzeczenie lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości.

Obowiązkiem pracodawcy jest także zapewnienie właściwych środków ochrony przed upadkiem z wysokości (szelki wraz z linką bezpieczeństwa i amortyzatorem lub urządzeniem samohamownym, kask oraz obuwie zabezpieczające przed poślizgnięciem).

Z kolei pracownik ma obowiązek stosować sprzęt zapewniającym mu bezpieczeństwo. Należy także zadbać o bezpieczeństwo osób postronnych i przed przystąpieniem do odśnieżania należy wygrodzić i oznakować strefy niebezpieczne, w których istnieje zagrożenie spadającymi masami usuwanego śniegu, lodu jak również narzędziami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
real
4 lata temu
Pracuję na zewnątrz cały rok,pracodawca nic nie zapewnia,goła godzinówka i jeszcze nie chciał zarejtrować i tak od prawie 40 lat prowadzi swój biznes i okrada ludzi po to aby jemu i jego rodzinie się żyło dostatniej a reszte ma gdzieś,żeby było śmieszniej to wygrywa przetargi z urzędu miasta,ale to wszystko kosztem pracownika
kolo
5 lata temu
ciekawe kto dopuszcza do pracy ludzi, na stoiskach w pasazach marketów gdzie stoją w przeciągu a temp na ich stanowisku pracy zazwyczaj nie przekracza 10 stopni. tam jakoś PIP nie zagląda.
oderwany od p...
5 lata temu
Cytuję"Żryć wam się chce,do roboty się bierzcie" , mało cytatów moze więcej . Pozdrawiam inteligenta.
Grzegorz
5 lata temu
Mhm. Pracuje jako elektryk w enei. Bon żywnościowy 12,40 na dzień i z bani. Ludzie nie piszcie takich bzdur bo zapis swoje praktyka swoje.
robert
5 lata temu
MARTWE PARAGRAFY