Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pip
03.01.2019 10:40

Zimą pracownikom należy się szczególne traktowanie, zwłaszcza tym, którzy pracują na zewnątrz

Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią temperaturę na stanowiskach pracy w budynkach i środki chroniące przed zimnem pracującym poza nimi. Za niewywiązanie się z tych obowiązków grożą mandaty – przypomina Państwowa Inspekcja Pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Przepisy BHP określają minimalną temperaturę w pomieszczeniach, w których wykonywana jest praca. Przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni C. Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C.
Bardziej rozbudowane są obowiązki pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników do wykonywania prac na zewnątrz.

Podstawowym obowiązkiem zatrudniającego jest zapewnienie odzieży ochronnej, posiłków regeneracyjnych i ciepłych napojów, przy temperaturze powietrza zimą (od 1 listopada do 31 marca) niższej niż 10 stopni C.

Obowiązek zapewnienia posiłków regeneracyjnych dotyczy pracowników, którzy wykonują prace na otwartej przestrzeni w okresie zimowym związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet. Stanowiska, na których mogą być wydawane ciepłe posiłki i napoje ustala pracodawca w porozumieniu ze związkami zawodowymi bądź z przedstawicielami pracowników. Informacje takie powinien zawierać regulamin pracy - przypomina PIP.

NIK alarmuje: spożywamy rocznie ponad 2 kg dodatków do żywności

Co więcej pracodawca ma obowiązek zapewnienia pomieszczenia, w którym pracownicy wykonujący prace na wolnej przestrzeni się ogrzeją lub zmienią odzież - temperatura w nich nie powinna być niższa niż 16 stopni C.

Trzeba usunąć sople i zwały śniegu

Pracodawca ma również obowiązek usunięcia z dachów zwałów śniegu i sopli. Nie może jednak zlecić tego dowolnemu pracownikowi, a jedynie osobie, która posiada aktualne orzeczenie lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości.

Obowiązkiem pracodawcy jest także zapewnienie właściwych środków ochrony przed upadkiem z wysokości (szelki wraz z linką bezpieczeństwa i amortyzatorem lub urządzeniem samohamownym, kask oraz obuwie zabezpieczające przed poślizgnięciem).

Z kolei pracownik ma obowiązek stosować sprzęt zapewniającym mu bezpieczeństwo. Należy także zadbać o bezpieczeństwo osób postronnych i przed przystąpieniem do odśnieżania należy wygrodzić i oznakować strefy niebezpieczne, w których istnieje zagrożenie spadającymi masami usuwanego śniegu, lodu jak również narzędziami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pip, bhp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-01-2019

zxcvbnPamiętam jak przyszedł do nas do pracy na magazyn chłopak który wcześniej "pracował" w budżetówce. Pierwsze co zrobił to sparwdził temperaturę na … Czytaj całość

03-01-2019

Serio?Tia, może jeszcze po pupci poklepać. Wynagrodzeniem pracownika jest pensja żarcie to sobie sami mogą ogarnąć. O ile odzież ochroną zrozumiem to … Czytaj całość

03-01-2019

OlaTak, powodzenia w biurze wysiedzieć przy 18 stopniach.....

Rozwiń komentarze (14)