Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Zmiana na podium największych gospodarek świata. Japonia musi ustąpić miejsca

43
Podziel się:

Wstępne dane wskazują, że Japonia wpadła w techniczną recesję. Straciła też - przynajmniej do rewizji - tytuł trzeciej największej gospodarki świata na rzecz Niemiec. Złe wieści napływają też z Wysp. W techniczną recesję wpadła Wielka Brytania, a Irlandia odnotowała rekordowy spadek PKB.

Zmiana na podium największych gospodarek świata. Japonia musi ustąpić miejsca
Japonia pogrążyła się w technicznej recesji (GETTY, SOPA Images)

Japonia potencjalnie straciła tytuł trzeciej największej gospodarki świata. Najnowsze dane zaprezentowane przez rząd potwierdzają, że produkt krajowy brutto (PKB) skurczył się w IV kwartale (październik-grudzień) 2023 roku o 0,4 proc. rok do roku. I o -0,1 proc. kwartał do kwartału. W poprzednim kwartale (lipiec-wrzesień), spadek (po rewizji) wyniósł -3,3 proc. (rok do roku). W porównaniu z drugim kwartałem spadek wyniósł 0,8 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przestronny dom dla rodziny 2+2 - Pomysł na Dom #99

Japonia wpada w techniczną recesję. Traci tytuł trzeciej gospodarki

Odczyt za czwarty kwartał jest tym bardziej dotkliwy, że analitycy spodziewali się solidnego odbicia - na poziomie 1,4 proc. - wynika z ankiety Reutera cytowanej przez CNBC. Japonia spełniła więc warunki technicznej recesji - bo dwa następujące po sobie kwartały są ujemne.

Serwis wylicza, że w całym 2023 r. PKB Japonii wzrósł o 5,7 proc. (do 591,48 bln jenów, czyli 4,2 bln dol.). W tym samym czasie PKB Niemiec wzrósł o 6,3 proc. - do 4,12 bln euro (4,46 bln dol.). To pozwala stwierdzić, że Japonia straciła tytuł trzeciej największej gospodarki świata. Dane mogą jednak ulec rewizji, dlatego dziś należy je traktować jako wstępne.

Wielka Brytania zalicza recesję, Irlandia rekordowy spadek PKB

Negatywne dane napływają też z Wielkiej Brytanii. PKB kraju w czwartym kwartale spadł i 0,3 proc. kwartał proc. kwartał do kwartału. Poprzedni odczyt również był ujemny - wynosił -0,1 proc. Eksperci przewidywali, że właśnie taki wynik powtórzy się w czwartym kwartale, spadek się jednak pogłębił. Poziom spadku nie ma jednak znaczenia, Wielka Brytania wpadła w techniczną recesję.

Dane za cały rok również nie są optymistyczne, bo gospodarka urosła o 0,1 proc., co jest najwolniejszym tempem rozwoju od roku 2009.

Odczyt może być problemem dla brytyjskiego rządu. Premier Rishi Sunak po dojściu do władzy w 2022 roku wymienił szybki wzrost gospodarczy jako jeden z pięciu głównych celów swojego gabinetu. Udało się jak na razie częściowo zrealizować jedną z obietnic - obniżenie inflacji. Brytyjskie media podkreślają, że akurat w tym wypadku więcej zależy od banku centralnego.

Problem ma także sąsiednia Irlandia. Odnotowała największy spadek PKB za czwarty kwartał (-4,8 proc. rok do roku).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
Oderwany
4 miesiące temu
Finansjera za dużo nakradła. Ci z których żyli już nie dają rady tego dźwigać i wszystko się sypie. Potrzebna wojna żeby zrobić reset i zacząć skakanie po plecach zwykłych ludzi od początku.
Hehehe
4 miesiące temu
Mistrzostwo.... Niemcy wykończone przez ludzi USA w rządzie niemieckim teraz namaszczone przez USA do pilnowania amerykańskich interesów na kontynencie europejskim.Temu teraz znowu cacy są a szczególnie ich "gospodarka " Że wyłącznie .w mediach jest drugorzędnym. Praworządnośc i niezawislosc sądów w Polsce też w ciągu jednego dnia cacy się stała... naturalnie również wyłącznie w mediach. Jak się ten wasz Matrix rypnie bo sie rypnie to Putin znowu będzie wynien?
Pozorovatel
4 miesiące temu
Najważniejsze, że gospodarka USA wciąż rośnie.
Kali
4 miesiące temu
Świat to bagno dzięki pazerności polityków i banków . 30 letnie kredyty na mieszka to idealny sposób aby zrobić z człowieka niewolnika który nie ma czasu aby wyjść na ulice i stawić czoła nowoczesnej komunie ,zielonym ladą itp. Dobrze ze choć rolnicy cz kierowcy ciężarówek maja jaja.
Ela
4 miesiące temu
Bo to są media usłużne Eurokołchozowi. Dlatego Trump i Orban im nie pasują.....Wszyscy mają płacić na studnie bez dna co się nazywa Kraina...tylko dawać a wdzięczności ZERO i jeszcze oskarżają Polskę o wspieranie Putlera. To się nazywa bezczelność....Szkalowanie Trumpa i Orbana w tym medium jest na porządku dziennym, ale o Olafie Scholzu ani jednego złego słowa...
...
Następna strona