Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiany w 500 plus. Chodzi o dzieci rodziców pracujących za granicą

W Polsce są dzieci, które od początku działania programu 500 plus, nie dostały ani złotówki. Powód? Chodzi o sytuację, gdy jeden z rodziców pracuje za granicę i może tam pobierać zasiłki. Polscy urzędnicy chcą teraz uprościć procedury.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rodzice nie będą już tyle czekać na 500 plus. (Fot: WOJTEK LASKI)

Skończy się czekanie latami na decyzję urzędników, czy należy się 500 plus. Jest już gotowy projekt przepisów, które mają uprościć proces weryfikacji, czy rodzic pracujący za granicą pobiera tam świadczenia na dzieci.

Zgodnie z prawek nie można pobierać zasiłków na dzieci w dwóch krajach jednocześnie. Jeśli rodzic pracuje np. w Niemczech, polskie urzędy muszą sprawdzić, czy tam nie pobiera odpowiednika niemieckiego 500 plus. Jeśli nie, wtedy ma prawo do świadczenia w Polsce.

To jednak długotrwały proces. Jak podaje dziennik "Fakt", są rodziny, które od początku istnienia programu - czyli 2016 roku - nie zobaczyły ani złotówki z 500 plus. Teraz resort rodziny planuje usprawnić procedury.

Wojewodowie mają sprawniej wymieniać się informacjami z zagranicznymi instytucjami. Projekt ustawy jest już gotowy i wkrótce mamy poznać szczegóły.

Co jeszcze się zmieni? Dłużnicy alimentacyjni nie będą wykreślani z biur informacji gospodarczych, a do tego dzieci z niepełnych rodzin nie będą tracić pieniędzy, gdy urośnie pensja minimalna.

Obejrzyj: 500 plus do zmiany? "Nie waloryzować, zostawić ten temat"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: świadczenia, wiadomości, 500 plus, ustawa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-03-2020

Baby do Roboty.Tylko dla pracującej matki 500 + , żłobek i przedszkole też tylko dla pracującej matki. Żłobki i przedszkola są za DARMO , obserwuję młode matki jak … Czytaj całość

03-03-2020

Nie glosuje na PisZa program 500 plus nie glosuje na pis to zenada jedni tyraja by drudzy sie pasa na innych tylko frazesami ze to potrzebne karmia lud

03-03-2020

Anioł ZłaZabrać 500+!!! Dzieci się wychowuje a nie hoduje!!!

Rozwiń komentarze (30)