Notowania

energia
07.11.2019 15:02

Zmiany w aukcjach OZE mają zielone światło od Komisji Europejskiej

Inwestorzy skupiający się na Odnawialnych Źródłach Energii dłużej będą otrzymywać wsparcie finansowe od państwa. Otrzymają również dłuższy czas na realizację projektu. Aukcje po nowemu zostaną zorganizowane jeszcze pod koniec 2019 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
KE nie miała obiekcji do zmian w aukcjach OZE. (Fot: WP.PL)

"Komisja Europejska zaakceptowała zmiany w systemie aukcji dla odnawialnych źródeł energii, co pozwoli prezesowi Urzędu Regulacji Energii na przeprowadzenie zaplanowanych na koniec 2019 roku aukcji OZE na nowych zasadach" – przekazało Ministerstwo Energii w komunikacie prasowym.

Zdaniem KE, wprowadzone zmiany w ustawie o systemie aukcyjnym, są "czysto administracyjne" i nie wymagają powiadomienia Komisji o nowych formach pomocy.

W życie zatem wejdą zmiany, które są korzystne dla przedsiębiorców, którzy zechcą wziąć udział w najbliższych aukcjach. Wydłużony zostanie okres wypłacania wsparcia dla zwycięskich instalacji do 30 czerwca 2039 roku (dotychczasowym terminem był 31 grudnia 2035 roku).

Zobacz także: Walka ze smogiem. Po roku jest zaledwie 10 proc. wypłat na wymiany pieców

Oprócz tego, KE nie miała też wątpliwości co do wydłużenia terminu sprzedaży energii elektrycznej po raz pierwszy. Zwycięzcy aukcji OZE dotyczących instalacji fotowoltaicznych otrzymają 24 miesiące na ich uruchomienie (zamiast obecnych 18), a wprowadzający lądowe farmy wiatrowe 33 miesiące (było 30).

Andrzej Duda podpisał ustawę zakazującą importu i sprzedaży kopciuchów.
Walka ze smogiem. Będą kary za sprzedaż kopciuchów. Prezydent podpisał ustawę

Pozostałe technologie dostaną od państwa 42 miesiące, zamiast dotychczasowych 36. Wyjątkiem są tutaj morskie farmy wiatrowe – termin ich uruchomienia się nie zmienił i wynosi nadal 72 miesiące.

Inwestorzy będą mogli również zaktualizować swoje oferty aukcyjne w odniesieniu do niektórych elementów technicznych.

Stosowną umowę podpisali przedstawiciele Kompanii Piwowarskiej i innogy.
Kompania Piwowarska przechodzi na OZE. Do końca 2021 roku energia tylko z takiego źródła

Harmonogram Urzędu Regulacji Energii przewiduje, że najbliższe aukcje OZE mają mieć miejsce w dniach 25-26 listopada, 2-6 grudnia oraz 9-13 grudnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energia, oze, pomoc państwa, ure, ministerstwo energii, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz