Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Zmiany w podatkach. Zobacz co cie czeka we wrześniu

0
Podziel się:

Od początku września wchodzą w życie nowe zasady wystawiania faktur na podstawie paragonów, ograniczenia zwolnień z VAT w handlu internetowym i biała lista podatników.

Przez dwa tygodnie w sierpniu dłużnicy nie muszą się martwić zaległymi podatkami
Przez dwa tygodnie w sierpniu dłużnicy nie muszą się martwić zaległymi podatkami (Shutterstock.com)

Od 1 września zmieniły się przepisy ustawy o podatku VAT. Na nowe zasady muszą się przygotować firmy handlujące w internecie - np. sprzętem elektronicznym, kosmetykami i wyposażeniem RTV AGD.

Do tej pory takie przedsiębiorstwa korzystały z ogólnego zwolnienia podmiotowego w VAT ze względu na wielkość sprzedaży (do 200 tys. zł rocznie).

Od 1 września nie ma takiej możliwości, a firmy muszą zaznajomić się z VATem. W efekcie muszą wysyłać np. deklarację Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Zobacz także: Oglądaj też: Od listopada ostrzejsze przepisy ws. rozliczania VAT. "Sankcje mogą być poważne"

Jak twierdzi resort finansów, to właśnie w tych branżach najczęściej dochodziło do przekrętów. Stąd zmiany w prawie podatkowym.

Na tym jednak nie koniec. Ze zwolnienia nie będą już też korzystać firmy handlujące częściami do samochodów i motocykli. Przepisy zmieniają się również dla firm działających w branży ściągania długów.

Zmiany w prawie podatkowym, choć wiążą się z nowymi obowiązkami, mogą się jednak okazać korzystne. Wymienione wyżej firmy zyskały możliwość odliczania VAT. Wcześniej nie mogły tego robić.

Wraz z początkiem września rozpoczęło się tworzenie tzw. "białej listy" podatników VAT - czyli nowa baza podatników, która zawrzeć ma w sobie wszystkie dotychczas funkcjonujące rejestry. Znajdą się w niej wszystkie podmioty – zarówno zarejestrowane i niezarejestrowane, jak i wykreślone i przywrócone do rejestru.

Aktualizacja systemu, oprócz połączenia wszystkich rejestrów, zostanie rozszerzona o nowe dane. Pojawić się w niej mają m.in. numery rachunków rozliczeniowych wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym.

Zdaniem resortu finansów biała lista ułatwi weryfikację potencjalnych kontrahentów. Rejestr ma być aktualizowany raz na dobę w każdy dzień roboczy, a uzyskać informację o interesującym nas podmiocie będzie można na każdy wybrany przez siebie dzień do 5 lat wstecz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)