Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Zmiany w prawie budowlanym. Wyższe kary dla inwestorów

43
Podziel się:

Zmiany w prawie budowlanym, które wchodzą w życie od września, oznaczają wyższe kary dla inwestorów, którzy użytkują budynki bez odpowiednich zezwoleń.

Zmiany w prawie budowlanym. Wyższe kary dla inwestorów
Zmiany w prawie budowlanym. (money.pl, Rafał Parczewski)

Oprócz zwiększenia katalogu budynków, które nie wymagają pozwolenia na budowę, nowelizacja prawa budowlanego wprowadza znacznie poważniejsze kary dla tych, którzy użytkują budynki bez zezwoleń.

"W pierwotnym stanie prawnym, wobec inwestora, który przystąpił do użytkowania obiektu budowlanego z naruszeniem przepisów budowlanych, organ mógł nałożyć karę jednokrotnie. Inwestor jednak w dalszym ciągu mógł korzystać z takiego obiektu budowlanego, musiał on tylko zapłacić nałożoną na niego karę" - komentuje mec. Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Nowe przepisy zmieniają całą procedurę nakładania kary.

Zobacz także: Rząd umożliwi legalizację niektórych samowoli budowalnych

Jeśli nadzór budowlany stwierdzi, że obiekt jest użytkowany z naruszeniem przepisów, w terminie 60 dni od wydania pouczenia jeszcze raz dokona kontroli.

Jeśli do tego czasu użytkownik budynku nie naprawi usterek, zapłaci karę. Co więcej, kontrole będą mogły się powtarzać co 30 dni, a kolejne kary będą mogły być nakładane w nieskończoność, do czasu usunięcia usterek.

"Znowelizowaną procedurę należy ocenić pozytywnie. Dobrym rozwiązaniem jest w szczególności 60-dniowy termin na usunięcie naruszeń. W mojej ocenie daje to inwestorom czas na dokonanie niezbędnych prac takich jak naprawa usterek czy uporządkowanie miejsca budowy" - dodaje mec. Ziębicki.

Od nałożonej kary będzie można się odwołać w terminie 7 dni od daty doręczenia pisma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo budowlane
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
Malwina
2 lata temu
antyludzkie Państwo
Ola
2 lata temu
słusznie.. osoby rzetelne wypruwają sobie żyły i robią zgodnie z przepisami a cwaniaki: "a nóż się uda" Do tej pory się udawało. Teraz koniec. wszyscy będą równi.
Dana
2 lata temu
Bida, kasa pusta wszędzie będą szukać pieniędzy. Wyrządzili!
Prawo Budowla...
2 lata temu
Bardzo dobrze !!! Nie może być tak, że jednym wolno budować pałace i zamki bez zezwoleń, a Pan Kowalski musi przedstawić teczkę dokumentów na budowę szopki w ogrodzie!
Robo
2 lata temu
Czy to nie są cechy państwa faszystowskiego? Gdyby to obywatele w referendum stanowili prawo to podobne przepisy nigdy nie miałyby miejsca.
...
Następna strona