Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Zmiany w prawie. Młodociani pracownicy zarobią więcej

10
Podziel się:

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że niedługo pojawią się ważne zmiany w prawie pracy.

Wyższe wynagrodzenie dla uczniów zawodówek "to kolejny krok w odbudowie prestiżu kształcenia zawodowego" - mówi minister pracy
Wyższe wynagrodzenie dla uczniów zawodówek "to kolejny krok w odbudowie prestiżu kształcenia zawodowego" - mówi minister pracy (Shutterstock.com)

Pracownicy sektora publicznego (choć nie tylko) muszą pamiętać, że od 1 stycznia 2020 r. dodatek stażowy będzie wyłączony z minimalnego wynagrodzenia za pracę - informuje PAP.

- W dotychczasowej formie taki dodatek często nie spełniał swojej roli, a pracownik z kilkunastoletnim stażem dostawał niższą stawkę wynagrodzenia zasadniczego niż np. zaczynający pracę absolwent lub osoba z niewielkim doświadczeniem, ponieważ do minimalnej pensji wliczał mu się dodatek za wysługę lat – tak zmianę uzasadnia minister Bożena Borys-Szopa.

Uczniowie zawodówek zarobią więcej

Już 1 września wzrosły wynagrodzenia dla młodocianych pracowników (między 15. a 18. rokiem życia) odbywających przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu.

Zobacz także: Obejrzyj: Wiceminister o "januszach" w administracji. "To nasze wyzwanie, musimy zmienić kulturę postępowania"

Podwyżka ta wynosić będzie 1 punkt procentowy. Wynagrodzenie wyniesie nie mniej niż 5 proc. w pierwszym roku nauki, nie mniej niż 6 proc. w drugim i nie mniej niż 7 proc. w trzecim roku nauki. Przykładowo dla drugiego kwartału w pierwszym roku nauki oznacza to wzrost z 198,04 zł do 247,55 zł, w drugim – z 247,55 zł do 297,06 zł, a w trzecim – wzrost z 297,06 zł do 346,56 zł.
Pracodawca będzie mógł ubiegać się o refundację kosztów tej podwyżki z Funduszu Pracy.

Zmiany w temacie dyskryminacji i równego traktowania

Kolejne zmiany, dotyczące mobbingu i dyskryminacji, wejdą w życie 7 września. Wprowadzony zostanie m.in. otwarty katalog przesłanek uzasadniających dyskryminację – w efekcie każde nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami nierówne traktowanie pracowników będzie uznawane za dyskryminację. Dodatkowo także pracownik, który doznał mobbingu, ale nie rozwiązał umowy o pracę, będzie mógł dochodzić od pracodawcy odszkodowania (w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę).

Wydanie świadectwa pracy

Pracodawcy nie będzie mógł już zwlekać z wydaniem świadectwa pracy, bo będzie się to wiązało z grzywną od 1 tys. do nawet 30 tys. zł (obecnie taka grozi za niewydanie świadectwa pracy). Wydłużone zostaną natomiast terminy związane z prostowaniem świadectwa pracy na wniosek pracownika – z 7 do 14 dni.

Do Kodeksu pracy wprowadzone zostaną także nowe przepisy dotyczące sytuacji, w których pracodawca nie wyda pracownikowi świadectwa pracy. Pracownik będzie miał prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
No
5 lata temu
Pracuję już 30 lat i moja płaca zasadnicza jest taka jak sprzątaczki po podstawówce która pracuje dopiero 3 lata. Jest to skutek włączania wysługi do pensji
Tomek
5 lata temu
Kontrole potrzebne w Pleszewie!!!!!! Jest normalnie mafia pseudo biznesmenów
Unknowncaller
5 lata temu
Dlaczego nikt nie mówi o prawach pracodawcy? Co zrobić z cwaniakiem pracownikiem, który się obija, spóźnia, oszukuje, chodzi na fałszywe L4, jak szef nie patrzy,to nic nie robi. Za pracodawcą nikt nie obstaje. Większość uważa, że pracodawca to wyzyskiwacz ,a ja uważam ,że jest odwrotnie.
Robotnik
5 lata temu
Czemu wszyscy zatrudniaja na najniższą krajową? Gdzie kontrole?
Tijh
5 lata temu
Masakra a co wysługa lat dla pracowników którzy mają doświadczenia i pracują ponad 10 lat na rynku czy w firmie... Za komuny był dodatek a teraz nic ... i my mamy tych młodych przyuczac za darmo a oni na wejsciu maja stawke taka jak ja po 7 latach pracy masakra nie doczekanie wasze