Notowania

Zmiany w prawie. Młodociani pracownicy zarobią więcej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że niedługo pojawią się ważne zmiany w prawie pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Wyższe wynagrodzenie dla uczniów zawodówek "to kolejny krok w odbudowie prestiżu kształcenia zawodowego" - mówi minister pracy

Pracownicy sektora publicznego (choć nie tylko) muszą pamiętać, że od 1 stycznia 2020 r. dodatek stażowy będzie wyłączony z minimalnego wynagrodzenia za pracę - informuje PAP.

- W dotychczasowej formie taki dodatek często nie spełniał swojej roli, a pracownik z kilkunastoletnim stażem dostawał niższą stawkę wynagrodzenia zasadniczego niż np. zaczynający pracę absolwent lub osoba z niewielkim doświadczeniem, ponieważ do minimalnej pensji wliczał mu się dodatek za wysługę lat – tak zmianę uzasadnia minister Bożena Borys-Szopa.

Młodzi przedsiębiorcy na pewno jeszcze nie myślą o emeryturze. A ZUS już alarmuje, że ich sytuacja może być kiepska
Emerytury młodych przedsiębiorców. ZUS nie ma dobrych wieści

Uczniowie zawodówek zarobią więcej

Już 1 września wzrosły wynagrodzenia dla młodocianych pracowników (między 15. a 18. rokiem życia) odbywających przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu.

Obejrzyj: Wiceminister o "januszach" w administracji. "To nasze wyzwanie, musimy zmienić kulturę postępowania"

Podwyżka ta wynosić będzie 1 punkt procentowy. Wynagrodzenie wyniesie nie mniej niż 5 proc. w pierwszym roku nauki, nie mniej niż 6 proc. w drugim i nie mniej niż 7 proc. w trzecim roku nauki. Przykładowo dla drugiego kwartału w pierwszym roku nauki oznacza to wzrost z 198,04 zł do 247,55 zł, w drugim – z 247,55 zł do 297,06 zł, a w trzecim – wzrost z 297,06 zł do 346,56 zł.
Pracodawca będzie mógł ubiegać się o refundację kosztów tej podwyżki z Funduszu Pracy.

Zmiany w temacie dyskryminacji i równego traktowania

Kolejne zmiany, dotyczące mobbingu i dyskryminacji, wejdą w życie 7 września. Wprowadzony zostanie m.in. otwarty katalog przesłanek uzasadniających dyskryminację – w efekcie każde nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami nierówne traktowanie pracowników będzie uznawane za dyskryminację. Dodatkowo także pracownik, który doznał mobbingu, ale nie rozwiązał umowy o pracę, będzie mógł dochodzić od pracodawcy odszkodowania (w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę).

Wydanie świadectwa pracy

Pracodawcy nie będzie mógł już zwlekać z wydaniem świadectwa pracy, bo będzie się to wiązało z grzywną od 1 tys. do nawet 30 tys. zł (obecnie taka grozi za niewydanie świadectwa pracy). Wydłużone zostaną natomiast terminy związane z prostowaniem świadectwa pracy na wniosek pracownika – z 7 do 14 dni.

W celu uzyskania duplikatu świadectwa pracy należy złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek
Kiedy wydać duplikat świadectwa pracy?

Do Kodeksu pracy wprowadzone zostaną także nowe przepisy dotyczące sytuacji, w których pracodawca nie wyda pracownikowi świadectwa pracy. Pracownik będzie miał prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-09-2019

DoTyle sie mowi o karach dla pracodawców za łamanie przepisów i umowach smieciowych pracy na czarno iwyzysku a wszystko jak bylo tak jest i nikt tego … Czytaj całość

04-09-2019

SzydercaPracuje u nas taki młody gostek 22 lata w każdym tygodniu bierze wolne zwłaszcza w piątki i na l 4 chodzi sobie co 2 tydzień na 3 dni … Czytaj całość

04-09-2019

RobotnikCzemu wszyscy zatrudniaja na najniższą krajową? Gdzie kontrole?

Rozwiń komentarze (10)