Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Zmiany w przeglądach technicznych. Wysokie kary dla spóźnialskich

68
Podziel się:

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy dotyczący przeglądów technicznych pojazdów. Zakłada on wysokie kary dla właścicieli aut, którzy spóźnią się z wizytą w stacji diagnostycznej. Ponadto przegląd będzie można przejść wcześniej, nie tracąc roku pomiędzy kontrolami. Od wyniku przeglądu kierowcom będzie też przysługiwało odwołanie - pisze "Fakt".

Zmiany w przeglądach technicznych. Wysokie kary dla spóźnialskich
Przeglądy techniczne po nowemu (East News, Piotr Jedzura/REPORTER)

Projekt wprowadza instytucję kontroli badań technicznych pojazdów i ma zmobilizować kierowców do pilnowania terminów przeglądów. Kontrole badań będą prowadzone przez Transportowy Dozór Techniczny. "Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy, czyli prawdopodobnie jeszcze jesienią tego roku" - donosi dziennik "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zmiany w badaniach technicznych. Zobacz, czy dostaniesz pieczątkę

Zmiany w przepisach dot. przeglądów technicznych w 2023 r.

Nowe rozwiązania zakładają obowiązek dokumentowania fotograficznego obecności pojazdu na badaniach technicznych i przechowywania tej dokumentacji w stacji kontroli pojazdów przez pięć lat od dnia przeglądu. Za nieprawidłowości właścicielom stacji będą grozić kary. Ci, którzy pozwolą na przeprowadzenie badania przez osobę, która nie jest diagnostą, zapłacą nawet 10 tys. zł. Z kolei diagnosta, który przeprowadzi przegląd niezgodnie z prawem, będzie mógł otrzymać 2 tys. zł kary.

Do przestrzegania terminu przeglądu kierowców mają zmotywować ewentualne dodatkowej opłaty. "W przypadku wykonania badania technicznego po upływie 30 dni po wyznaczonej dacie ma być pobierana dodatkowa opłata w wysokości odpowiadającej 100 proc. wysokości opłaty za przeprowadzenie badania technicznego danego pojazdu. Oznacza to, że opłata za badanie techniczne wykonywane 30 dni po wyznaczonym terminie w przypadku np. samochodu osobowego wyniesie 196 zł" - czytamy w "Fakcie".

Odwołanie od wyniku przeglądu technicznego

Są też pozytywne wiadomości dla kierowców. Przegląd będzie można wykonać 30 dni przed wyznaczoną datą kolejnego badania i do 30 dni po tej dacie. Badanie będzie też można powtórzyć, jeśli właściciel auta nie zgodzi się z jego wynikami.

Jeśli właściciel będzie przekonany, że jego pojazd jest w stanie odpowiadającym wymogom technicznym, wtedy badanie zostanie powtórzone już w obecności inspektorów Transportowego Dozoru Technicznego. To oni stwierdzą, czy faktycznie nie powinien on wyjeżdżać na drogę - tłumaczy "Fakt".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
motoryzacja
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(68)
Leonardo
4 tyg. temu
Rolnik Traktor Przyczepa Samochód Ciężarowy dobrze ze kombajnem i wózkiem nie musze jezdzic na przeglady
GGG
miesiąc temu
HAHAHAH CZASAMI CI INSPEKTORZY NIE MAJA WIEDZY :)))
I jeszcze jed...
miesiąc temu
Im więcej ograniczeń prędkości tym większe zużycie paliwa. Myślicie, że chodzi o bezpieczeństwo?
Zgnębiony Pol...
miesiąc temu
Ludzie, dlaczego my Polacy nie zorganizujemy wreszcie protestu przeciwko tym idiotycznym przepisom drogowym i związanym z posiadaniem samochodu. Nie dość, że wielka inflacja, to jeszcze rząd nakłada na nas kolejne restrykcje i drakońskie kary za posiadanie auta. Po polskich drogach nie da już się jeździć. Wszędzie teren zabudowany i niebiescy rozbójnicy okradający kierowców. Przed każdym przejściem dla pieszych najlepiej się zatrzymać i dwa razy obejrzeć w prawo i lewo żeby przejechać. Teraz doładują jeszcze jakieś kary za przeglądy techniczne. KARY, MANDATY, UCISK SPOŁECZEŃSTWA - to Nowy Ład. Osiem lat restrykcyjnego rządu PO i teraz znów ucisk PIS-owski. Kiedy wreszcie nastanie wolność w tym pięknym kraju?
Optymista
miesiąc temu
Bezradna policja jest cienka w sprawie hałasujących i przekraczających prędkość motocykli kierowanych przez dawcę organów.
...
Następna strona