Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Zmiany w ruchu drogowym. Kierowca nie będzie musiał mieć przy sobie prawa jazdy

212
Podziel się:

Możliwość rejestracji przez internet sprzedawanych aut oraz zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Takie zapisy znalazły się w ustawie, która z Sejmu trafiła właśnie na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Nowe przepisy drogowe. Dowód zostawisz w domu - nie zapłacisz kary.
Nowe przepisy drogowe. Dowód zostawisz w domu - nie zapłacisz kary. (autokult)
bECGRCZN

Posłowie pochylili się nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z sugestią sejmowej komisji - przyjęli pięć z nich, a jedną odrzucili. Przyjęte poprawki miały w większości charakter legislacyjny oraz doprecyzowujący. Natomiast odrzucili - głosami przede wszystkim rządzącej większości - przepis, który gwarantował powiatom zwrot środków utraconych z powodu wejścia w życie noweli.

Tym samym kończy się legislacyjny bieg tych przepisów, czym nie omieszkał się pochwalić na Twitterze minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Moja i Andrzeja Adamczyka [ministra infrastruktury] inicjatywa ułatwień dla kierowców. Likwidacja mandatów za brak prawa jazdy czy likwidacja karty pojazdu coraz bliżej" - napisał minister.

Najważniejsza kwestia dotyczy możliwości rejestracji przez internet dla sprzedawców nowych aut. Ponadto kierujący autami, którzy mają polskie prawo jazdy, nie będą musieli wozić go ze sobą. Dane będą do sprawdzania w centralnej ewidencji kierowców. Obecnie za brak prawa jazdy przy kontroli drogówka może ukarać kierowcę mandatem w wysokości 50 złotych.

bECGRCZP
Zobacz także: Zobacz też: Prawo jazdy niepotrzebne, jedna tablica rejestracyjna na zawsze. Idą zmiany

Kierowcy nie będą też musieli wymieniać dowodu rejestracyjnego. Innym uproszczeniem będzie zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika.

Wdrożenie nowych przepisów ma kosztować budżet państwa 500 tys. złotych w przyszłym roku. Natomiast Fundusz - Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców ok. 17,22 mln złotych w ciągu trzech lat - czytamy w ocenie skutków regulacji.

bECGRCZV

Nowela tym samym trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy, który będzie mieć 21 dni na decyzję co do jej przyszłości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECGRDaq
KOMENTARZE
(212)
joe
rok temu
stłuczka leciutka, lakier zadrapany - kiedyś można było spisać oświadczenie i szlus, teraz do byle czego trzeba będzie wzywać policję....i czekać 3 godziny na przyjazd...BRAWO WY
olo
rok temu
czy tablice zachować może sprzedający? czy kupujący?
ciekawy
rok temu
A jeśli będę mieć kolizję (nieważne z czyjej winy) i chcę się dogadać - druga osoba również - bez wzywania policji. Na jakiej podstawie stwierdzę, że ten drugi mnie nie oszuka podając fałszywe dane? Mamy wzywać policję i czekać (nierzadko do 2h)? Do tej pory jak była niegroźna stłuczka to robiło się fotkę zniszczeń, prawa jazdy, OC, dowodu rejestracyjnego i dowodu osobistego i jechało dalej do pracy, bo załatwione wszystko w 5 minut. Fotki się wykorzystywało jak ktoś zwlekał ze zwrotem za naprawę (jak nie prośbą to groźbą). A teraz? Na drodze publicznej pieszy i tak musi mieć dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość. Bez sensu...
bECGRDar
gość
rok temu
Czytam te glupie komentarze i moge powiedziec jedno,ze kazdy kierujacy musi miec przy sobiue dokument stwierdzjacy jego daneCzy to dowod osobisty, p[aszport, legitymacje emeryta itp.Prawo jazdy i dowód rej. jest w rejestrze KSEPiK i policja sobie ustali czy mamy prawo jady, czy popjazd jest ubezpieczony oraz czy nie pochodzi z kradzieży.
Mirad
rok temu
30 lat temu kupiłem pierwszy samochód w USA. 2 tygodnie jeździłem bez blach, które przesłali mi pocztą. Jak kupię samochód dzisiaj to przykręcam te same blachy, nalepiam znaczek podatku i jadę. Pytanie, po co za każdym razem zmieniać tablice rejestracyjne? PL bogatsze od USA?
...
Następna strona