Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Zmiany w świadczeniach rodzinnych. We wtorek zajmie się nimi rząd

12
Podziel się:

Podniesienie limitów dochodowych, wyrównanie zasad dla niektórych świadczeń i zmiany dla dłużników alimentacyjnych. M.in. to znajdziemy w nowelizacji ustaw o świadczeniach rodzinnych, którą we wtorek ma się zająć rząd.

Zmiany w świadczeniach rodzinnych. We wtorek zajmie się nimi rząd
Zmiany w zasadach przyznawania świadczeń rodzinnych (money.pl, Rafał Parczewski)

Za projekt ustawy odpowiada wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha. Nowelizacja zakłada przede wszystkim zmiany w przyznawaniu niektórych świadczeń rodzinnych.

I choć projekt powstał już ponad rok temu, bo 2 marca 2020 roku, to dopiero teraz trafił pod obrady Rady Ministrów.

Co się zmieni? Na początek - zmieni się limit dochodów na członka rodziny, poniżej którego rodzina może ubiegać się o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Co więcej, rząd chce stworzyć ścieżkę waloryzacji takiego progu dochodowego. Czyli już dziś ustalić, ile wyniesie próg w tym, kolejnym i jeszcze następnym roku.

Zobacz także: Skarbówka wytypowała warsztaty samochodowe, które nie mają kas. Kończy się ogólnopolska kontrola

"Każdorazowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę powoduje, że osoby samotnie wychowujące jedno dziecko tracą prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji projektu.

Zmieni się również katalog dochodów, branych pod uwagę przy ubieganiu się o wsparcie od państwa. Do tej pory nie było brane pod uwagę stypendium dla bezrobotnych z Funduszu Pracy. A to faworyzowało rodziny, które co prawda pieniądze dostawały, ale do dochodu go nie wliczały.

Jedocześnie stypendia ze środków unijnych już do dochodu trzeba było wliczyć. To oznaczało nierówne traktowanie wielu rodzin.

Nowe przepisy biorą również na celownik dłużników alimentacyjnych. Po zmianie prawa nie znikną oni z rejestrów dłużników, jeżeli nie uregulują swoich zobowiązań. W tej chwili długi starsze niż 6 lat nie uprawniają do wpisania do tego typu rejestrów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
gość
3 lata temu
Powinien zostać podniesiony próg dochodowy na osobę i to o sporą kwotę, najniższą krajową podnoszą a to stoi w miejscu dużo ludzi traci pieniądze a są im naprawdę potrzebne bo w tych czasach to drożyzna w sklepach. Podatek cukrowy- porażka
QuQu
3 lata temu
Kiedy zagonią wreszcie populację wielopokoleniowych nierobów od zawodowego pobierania zasiłków do roboty? Ci naprawdę potrzebujący to promil.
Asia
3 lata temu
A gdzie poznikały moje komentarze? Czyżby za odważne byly?!
Jon
3 lata temu
A może przyjrzeć się wytworowi dzisiejszych czasów, czyli "zawodowym alimenciarom" ciągnącym ile się da od eksmężów/exspartnerów, których traktują wyłącznie jako wyrobników? 500+, wakacje+ i inne socjale oraz zwolnienia od podatków traktują jak własną pensję bo te granty nie obniżają ogólnej zasądzonej przez sąd kwoty wydatków na Dzieci w postępowaniu alimentacyjnym ( którą dzieli się po połowie na rodzica), a przecież te pieniądze powinne być wydatkowane wyłącznie na dzieci, czyli wchodzić w skład ogólnej zasądzonej kwoty ich utrzymania. Podobnie te super-mamy powinne w przypadku orzekania o ich winie przy rozwodzie ponosić jakieś konsekwencje przy ustalaniu alimentów na dzieci, oraz oczywiście odwrotnie jeśli za rozbicie rodziny winę ponosi mąż. Może mniej byłoby zdrad, rozwodów, więcej refleksji przy budowaniu komórki rodzinnej. Obecnie klasycznym przykładem jest blokowanie przez "zawodowe alimenciary" przyznania eksmężom opieki naprzemiennej, która powoduje, że na dzieci łoży się solidarnie i jest to jedyne uczciwe rozwiązanie. Niestety w XXI wieku w kraju znajdującym się w środku Europy nie ma równouprawnienia, kobitki są zawsze górą. Zdradzi, odejdzie od męża i wnosi o maksymalne alimenty. Rogacz będzie tyrał na dwa etety, a ta siedziała cały dzień na FB lub tipsy robiła u kosmetyczki.
Zdzislawa
3 lata temu
Alimenty powinny być ustalane na podstawie orzeczenia sadu i z urzedu obciążane dany rachunek czy to rodzica( czy jego pratnera/ ki). Taka moc sprawcza, która nie rodziłaby kolejnych opłat tj.gmina zalozyla to zwróć na dziecko, a że zakładała wiele lat to zwróć odsetki, a że działali prawnicy to opłać prawników, opłać banki takie postępowanie.A pokrzywdzonym jest dziecko, które powinno mieć oboje rodziców i co miesiąc kwoty (czy to alimenty)- wypłacane w pierwszej kolejności-na życie.