Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Zmiany w zakazie handlu mogą jeszcze pogorszyć los małych sklepów. "Odbiór może być niekorzystny"

136
Podziel się:

Biuro Analiz Sejmowych uważa, że małe i średnie sklepy mogą znów stracić po nowelizacji zakazu handlu w niedziele. Biuro zauważa też, pomysł zaostrzenia zakazu może się spotkać z oporem opinii publicznej.

Mali sprzedawcy mogą stracić jeszcze bardziej - komentuje pomysł posłów PiS Biuro Analiz Sejmowych.
Mali sprzedawcy mogą stracić jeszcze bardziej - komentuje pomysł posłów PiS Biuro Analiz Sejmowych. (Fotolia)

"Należy się spodziewać, że wyeliminowanie kolejnej grupy małych sklepów z możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w niedziele pogłębi negatywne wyniki ekonomiczne tej grupy przedsiębiorców" - ocenia BAS.

Zobacz także: Nie wszyscy pracownicy dobrze odbierają zakaz handlu. Zobacz wideo:

BAS zwraca uwagę, że na obowiązującym od marca 2018 r. zakazie straciły mniejsze sklepy. Cytowane w analizie badania Nielsena wskazują, że od stycznia do lipca 2018 r. w małych sklepach sprzedaż spadła o 1,1 proc., ale już średnich sklepach spożywczych wzrosła o 7,2 proc., a w dyskontach o 8,1 proc.

Biuro Analiz Sejmowy uważa też, że zaostrzenie zakazu handlu może się spotkać z "niekorzystnym odbiorem społecznym".

"47 proc. respondentów uznaje, że dwie niedziele handlowe w miesiącu są rozwiązaniem optymalnym, które powinno być kontynuowane. Biorąc zaś pod uwagę, że zdecydowana większość społeczeństwa jest przeciwna całkowitemu zakazowi handlu w niedziele, można oczekiwać, że także nakładanie dalszych ograniczeń nie spotka się z pozytywnym odbiorem społecznym" - czytamy w analizie.

"Widać też, że z czasem głosy przeciwne zakazowi handlu w niedziele zaczynają przeważać nad głosami go popierającymi" - podsumowuje Biuro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(136)
Maria
5 lata temu
Co za bzdura moja znajoma pracuje w sklepiku osiedlowym ,utarg w niedziele wiekszy jak przez pozostałe 6 dni w tygodniu ,Sklep czynny od 8 do 23 .nie wierzcie sondażom skłóconym spoleczenstwem lepiej się rzadzi
Ali
5 lata temu
Czy nie widzicie że władza/obecna bardziej/pod dyktat finansjery żydowskiej chce wybić Polakom z głowy samodzielne myślenie.Poprzez rozdawanie pieniędzy bez pokrycia nierobom a jednocześnie zwiększając obowiązki i podatki myślącym samodzielnie wpycha cały naród w łapy wielkich koncernów kontrolowanych przez tych od mamony. Tak za 15-20 lat spełni się powiedzenie "Nasze kamienice wasze ulice"
Ja
5 lata temu
Wystarczy płacić pracownikom za sobotę i niedzielę podwójną stawkę dzienną i będą chętni do pracy w weekendy
zus
5 lata temu
do sklepu chce w niedziele podpis b.aran
zus
5 lata temu
do sklepu chce w niedziele podpis b.aran
...
Następna strona