Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Zmiany w zakazie handlu. Polska2050 składa projekt w Sejmie

34
Podziel się:

Posłowie Polski2050 składają w Sejmie projekt ustawy przywracającej 2 niedziele handlowe w miesiącu - poinformował przedstawiciel wnioskodawców Ryszard Petru. Zgodnie z projektem za pracę w niedzielę przysługiwałoby podwójne wynagrodzenie.

Zmiany w zakazie handlu. Polska2050 składa projekt w Sejmie
Posłowie Polski2050 składają w Sejmie projekt ustawy przywracającej 2 niedziele handlowe w miesiącu (PAP, Tomasz Gzell)

- Składamy projekt ustawy przywracający 2 niedziele handlowe w miesiącu. Jest to swego rodzaju kompromis między pełną liberalizacją handlu, a całkowitym zakazem - powiedział Petru.

W nowelizacji proponujemy podwójne wynagrodzenie za pracę w niedzielę handlową. Co więcej, pracodawca będzie zobowiązany dać pracownikowi 1 dzień wolny 6 dni przed albo 6 dni po dniu pracy w niedzielę - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner radzi w co dziś opłaca się inwestować - Marian Owerko - Biznes Klasa #15

Szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ws. zmian w zakazie handlu jasno postawiła sprawę.

- Na ten moment nie prowadzimy w ministerstwie żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele. Oczywiście bacznie obserwujemy głosy strony społecznej - powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News.

Szefowa MRPiPS zaznaczyła, że nie chodzi o to, by ministerstwa pisały i zgłaszały projekty, które "urodzą się w głowie jednego czy drugiego posła", a przygotowywały rozwiązania o charakterze systemowym. Przypomniała też, że parlamentarzyści mają swoją inicjatywę i mogą składać projekty poselskie.

Dziemianowicz-Bąk oceniła ponadto, że Polacy przyzwyczaili się do tego, że handel w niedziele się nie odbywa w takiej skali, w jak wcześniej. Ponadto, jak tłumaczyła, w handlu pracują przede wszystkim kobiety.

- Ponad 60 proc. pracowników handlu to pracownice, to często matki, to osoby, które chciałyby spędzić dzień wolny, weekend ze swoją rodziną, ze sowimi dziećmi - powiedziała szefowa resortu.

Zwróciła również uwagę na to, że aby handel w niedzielę był możliwy, to rozkładanie towaru w magazynach czy dowożenie, musi odbywać się w sobotę. Dodała, że sama jest sceptyczna wobec propozycji dotyczących ograniczenia niedzielnego zakazu.

Polacy zmieniają nastawienie do zakazu. Przyzwyczaili się?

Polska Rada Centrów Handlowych od ośmiu lat konsekwentnie opowiada się za możliwością prowadzenia handlu w niedziele. Według tej organizacji, za przywróceniem niedziel handlowych przemawia wiele argumentów ekonomicznych i społecznych. Dla sektora handlu, niedziele były dniami największych obrotów w ciągu tygodnia. To zaś przekłada się na większe zatrudnienie i wyższe wpływy podatkowe.

Od wprowadzenia ograniczeń w 2018 r. przeciwnicy tego rozwiązania zdecydowanie przeważali. Jednak, jak wynika z badania UCE Research słabnie poparcie dla niedzielnego handlu. 46 proc. badanych jest za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę, a jego utrzymanie popiera 44 proc. Nigdy jeszcze różnica między tymi zantagonizowanymi grupami nie była tak niewielka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Tomaszek
miesiąc temu
Panie Petru i koalicja 2050 i PO warto by zacząć od ustawy która zobowiązuje pracodawców do wypłaty za nadgodziny po przepracowanym miesiącu, a nie po trzech miesiącach i nie tyczy to się tylko handlu. Nakazy pracy w nadgodzinach i odbiór czarnych godzin w tygodniu który ustala pracodawca. Mało tego, cwaniactwa w tym kraju nie brakuje i obejście zapłaty za pracę w niedzielę czy święta (gdzie ustawodawca jest tego świadomy) za pracę w niedzielę będzie faktem. Zamiast pracować w galeriach handlowych po 8h beda ustalane zmiany po 6h co defakto daje ze pracownicy będą mieli niedogodziny i w niedziele będą je odpracowywać, już jest kombinowanie, aby ludzie pracowali w soboty dzień wolnego dostają w tygodniu, a sobota liczona jako czarny dzień. Może osobą, którym brakuje handlu w niedzielę zatrudnią się w handlu. Panie Petru i 2050 czy ktoś brał pod uwagę rodziny, gdzie jest osoba pracująca w handlu i niedziela jest jedynym dniem wolnym, aby gdzieś wyjść razem. Zajefajny kraj. PiS chachmęcił ustawami w swoją stronę teraz przyszli następni i będą załatwiać sprawy kolesi. Jeśli tak głupie ustawy trafiające w rodziny wejdzie w życie, a Koalicja PO ją poprze to zapomnijcie w przyszłości na poparcie w wyborach prezydenckich itp.
Jan
miesiąc temu
Petru wraz z innymi popierającymi go posłami niech otworzy biuro poselskie przez dwie niedzielę w miesiącu, będzie łatwiejszy dostęp do nich.
alek
2 miesiące temu
petronus na kasę
mark
2 miesiące temu
petru na kasę
ala
2 miesiące temu
A po tych sklepach jak kiedyś będą chodzili pseudo celebryci dla lansu, bo przecież oni pracować nie muszą - pogibało ich, ale chcieliście to wybraliście
...
Następna strona