Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Unton
|
aktualizacja

Eksperci: zniesienie obostrzeń nie przyniesie gwałtownego wzrostu konsumpcji

24
Podziel się:

Zniesienie obostrzeń epidemicznych nie przyniesie gwałtownego wzrostu konsumpcji w 2021 roku - uważają ekonomiści Credit Agricole.

Eksperci: zniesienie obostrzeń nie przyniesie gwałtownego wzrostu konsumpcji
Jak stopniowe znoszenie restrykcji wpłynie na konsumpcję w kolejnych kwartałach? (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak gospodarstwa domowe spożytkują "wymuszone” restrykcjami oszczędności po wygaśnięciu pandemii COVID-19 i jaki będzie to miało wpływ na kształtowanie się konsumpcji w kolejnych kwartałach?

Zdaniem ekonomistów Credit Agricole, wraz ze stopniowym znoszeniem obostrzeń nie nastąpi gwałtowny wzrost konsumpcji finansowanej z nagromadzonych w ubiegłym roku oszczędności.

Skąd ten wniosek? Po pierwsze, w trzecim kwartale 2020 roku, czyli w okresie, w którym obowiązywały tylko niewielkie restrykcje, nie odnotowano znaczącego ożywienia konsumpcji. Jej wzrost wyniósł wtedy tylko 0,4 proc. rok do roku, co oznacza iż gospodarstwa domowe nie zwiększają w znaczącym stopniu swoich wydatków w warunkach zniesienia obostrzeń.

Zobacz także: Klub we Wrocławiu otworzył się pod pretekstem spotkania partyjnego. "Naganne"

Po drugie, ekonomiści przyjrzeli się publikowanemu przez GUS wskaźnikowi koniunktury "zmiana sytuacji finansowej gospodarstwa domowego – prognoza na 12 miesięcy”. Zaobserwowali, że "wyprzedza” on konsumpcję. A po znaczącym pogorszeniu się nastrojów wraz z wybuchem epidemii, wspomniany wskaźnik koniunktury nie powrócił do poziomów obserwowanych przed kryzysem.

"Oznaczałoby to, że ożywienie konsumpcji w pierwszej połowie bieżącego roku będzie ograniczone” – czytamy w analizie Credit Agricole.

"Taka ocena jest spójna z niepewnością dotyczącą dalszego przebiegu epidemii, w tym ryzykiem wystąpienia kolejnej fali zachorowań na początku bieżącego roku, która będzie ograniczać skłonność gospodarstw domowych do konsumpcji” – czytamy dalej.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyżej czynniki, ekonomiści Credit Agricole oczekują, że konsumpcja ukształtuje się w drugim kwartale 2021 na poziomie zbliżonym do czwartego kwartału 2019 roku (czyli przed wybuchem pandemii).

Prognozują też, że dynamika konsumpcji w ujęciu rok do roku będzie wyraźnie dodatnia w drugim kwartale z uwagi na efekty niskiej bazy i wyniesie 7,1 proc. Natomiast średnioroczny wzrost konsumpcji w 2021 roku wyniesie 3,3 proc.

Zaznaczają też, że jeśli konsumpcja jednak przyspieszy silniej od oczekiwań, to odłożony popyt finansowany oszczędnościami zmaterializuje się głównie w zakresie dóbr i usług, które są w dużej mierze importowane (np. dobra trwałego użytku, wakacje zagraniczne), co ograniczy jego pozytywny wpływ na PKB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Viktor
3 lata temu
Marzyciele ,wzrosty . To czego nie zje inflacja wymieniam na waluty i do wora . Pandemia pokazała nam że wiele rzeczy jest nam kompletnie zbędna.
go win
3 lata temu
Spoko ludzie !!!! W tym rządzie są same geniusze i dadzą radę ! W każdym bądź razie aż 33 % w to wierzy ! Kibicuję PiSowi, bo nikt tak jak oni nie potrafi uczyć rozumu suwerena. Kosztowne lekcje ale potrzebne bardzo !!!!!!
heh
3 lata temu
i okazało się, że nie potrzeba nam tyle ciuchów czy innych zbędnych gratów
szczerze
3 lata temu
Ciekawe za co jak duzo ludzi straciło prace,takie glupoty piszecie ze to szok,ciekawe czy wam do wiosny te sklepy bedą otwarte haha ; - ) do tego czasu wszyscy na umowach mogą dostać wypowiedzenie.
jaa
3 lata temu
od małego kształtowany jest konsumpcjonizm, rywalizacja na ubrania, samochody, telefony i gadżety..Na pokaz wystawne wesela, chrzciny, komunie… Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Jasno wyjaśnia się tam jak kupno pseudopotrzebnych nam rzeczy wpływa destrukcyjnie na nasz majątek ale też jak osiągnąć finansową wolność.
...
Następna strona