Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Zrobiłeś zakupy poza UE? Poczta sama zgłosi twoją paczkę do skarbówki

104
Podziel się:

Poczta Polska będzie oferowała pełną obsługę paczek przychodzących spoza UE. Pocztowcy samodzielnie będą mogli zgłosić towary kupione poza obszarem unijnym do KAS.

Zrobiłeś zakupy poza UE? Poczta sama zgłosi twoją paczkę do skarbówki
Poczta Polska jest gotowa do nowych regulacji, które wchodzą w życie 1 lipca (Adobe Stock)
bEJRKBqt

Poczta Polska jest gotowa do nowych regulacji unijnych, które wchodzą w życie 1 lipca. Chodzi nowelizację ustawy o VAT, wdrażającą w Polsce tzw. pakiet VAT dla e-commerce. Ma to ujednolicić procedury i zasady obowiązujących na terenie całej Unii Europejskiej.

”Z punktu widzenia konsumenta szczególnie istotną zmianą jest zniesienie progu 22 euro, poniżej którego – w większości krajów UE – przesyłki pocztowe, zawierające towary kupione w krajach trzecich, są obecnie zwolnione z podatku VAT" – czytamy w komunikacie Poczty Polskiej.

Nowe regulacje mają ograniczyć skalę nierównej konkurencji w przypadku sprzedawców online spoza UE.

bEJRKBqv
Zobacz także: Rewolucja w fotowoltaice. Koniec darmowego prądu?

Nowelizacja prawa to także nowe obowiązki celno-podatkowe operatorów pocztowych w krajach UE. "Od lipca operatorzy, w tym również Poczta Polska, będą odprawiać przesyłki o wartości do 150 euro, które są zwolnione od cła, ale podlegają podatkowi VAT na zmienionych zasadach. W Polsce takie przesyłki pocztowe będą zgłaszane organom celnym przez Pocztę do systemu AIS/e-COMMERCE" – informuje polski operator pocztowy.

Od 1 lipca Poczta Polska będzie zgłaszała także elektronicznie do systemu przesyłki o wartości 150-1.000 euro, podlegające nie tylko podatkowi VAT, ale także obowiązkom celnym.

bEJRKBqB

Pocztowcy oferują też pełną obsługę i pomoc odbiorcom przesyłek spoza UE. W jednym z wariantów usługi wszystkimi rzeczami związanymi z odprawą celno-podatkową paczki zajmą się pracownicy poczty.

Jak od 1 lipca będzie wyglądał obsługa według nowych regulacji dotyczących towarów kupionych poza UE?

Po dotarciu do Polski paczki zamówionej spoza UE pracownik poczty zgłosi towary w imieniu odbiorcy. Następnie na podstawie danych zawartych w zgłoszeniu, Krajowa Administracja Skarbowa obliczy i przekaże Poczcie Polskiej informację o kwotach należności podatkowych albo celno-podatkowych, które Poczta pobierze i odprowadzi do KAS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJRKBqW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(104)
Angela z PsUF...
miesiąc temu
Brak pokwitowania za pobraną opłatę to kryminał i Pan Sas_i_n powinien za to siedzieć?
psuju Jarosła...
miesiąc temu
PiS doi i kroi Polaków jak może.
Ech
2 miesiące temu
Tak się kroi w PiSowskim kraiku ….
bEJRKBqX
Klient
2 miesiące temu
Kryminał. Przysyłają pismo. Nie można się dodzwonić. Nie maila nikt nie odpowiada. Chyba kuzyn Sasina szukał roboty. Skandal. Wstyd wobec Norweżki która nadał przesyłkę
Iwona634
2 miesiące temu
To że naliczane są opłaty nie wiadomo za co (brak określenia podstawy wartości celnej) to mały problem. Brak pokwitowania za pobraną opłatę to kryminał. Co grozi sprzedawcy za odmowę wydania potwierdzenia sprzedaży?
...
Następna strona