Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Stasiak
|

Zmiany w handlu od 1 lipca. To koniec tanich zakupów z Aliexpress

3
Podziel się:

Nowe banderole na części alkoholi, zmiany w podatkach, a do tego wyższe ceny za zakupy z Aliexpress. W lipcu w życie wchodzi tzw. pakiet e-commerce, który oznacza małą rewolucję dla całego handlu i konsumentów. Podpowiadamy, co dokładnie się zmienia.

Zmiany w handlu od 1 lipca. To koniec tanich zakupów z Aliexpress
Od 1 lipca część przedsiębiorców będzie musiała zacząć używać kas fiskalnych (East News, Tomasz Kawka)

Słowo "rewolucja" to nie nadużycie. Wraz z początkiem lipca w życie wchodzą regulacje (pakiet e-commerce), pośród których znajdziemy wyższy VAT na produkty kupowane m.in. z Aliexpress. Wszystko z powodu zniesienia w UE zwolnienia z podatku dla towarów o wartości poniżej 22 euro. Od teraz "groszowe" zakupy z Chin mogą przejść do historii, co stanowi okazję dla innych wielkich graczy na rynku. Na tym jednak nie koniec.

Zmian doczekają się także producenci cydru i wina. Żeby było ciekawiej, to samo tyczy się podatku akcyzowego i kas fiskalnych. Ale po kolei.

Zobacz także: MediaMarkt nie boi się Amazona. "Skorzystają klienci"

Pakiet e-commerce to dla polskiego konsumenta olbrzymia zmiana. Szczególnie, że w dobie pandemii sektor zakupów online wzrastał znacząco z każdym miesiącem. Słowem, pokochaliśmy zakupy online. Do tego z wzajemnością. W samym marcu sektor zaliczył wzrost o 28,8 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W kwietniu było to 6,2 proc., a jedynym wyjątkiem był maj, kiedy to odnotowano spadek o 7,2 proc.

Za sporą część ruchu w sektorze e-commerce odpowiada właśnie Aliexpress, który od teraz może stracić na konkurencyjności. Wraz z początkiem lipca zakupy z Chin mogą okazać się zwyczajnie droższe.

Akcyza po nowemu i kasy fiskalne tam, gdzie ich nie było

Ta sama regulacja dotknie także biznesów zajmujących się handlem produktami akcyzowymi. Wraz z końcem czerwca upływa termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do CRPA. Spóźnialscy nie będą mogli kontynuować działalności.

Co istotne, to samo tyczy się m.in. wojska czy policji. Podmioty zużywające wyroby akcyzowe, które zapomną o rejestracji, nie będą mogły korzystać ze zwolnienia od akcyzy. Mowa np. o paliwach lotniczych czy żeglugowych i gazie LPG.

Od 1 lipca 2021 r. dochodzi także obowiązek posiadania kas fiskalnych online przez przedsiębiorców, którzy do tej pory mogli obejść się bez nich. Chodzi o:

  • kosmetyczki,
  • fryzjerzy,
  • lekarze,
  • stomatolodzy,
  • prawnicy,
  • budowlańcy,
  • siłownie oraz kluby fitness.

Nowe banderole

Zmian doczekają się także producenci cydru i wina. Butelki z trunkiem będą musiały zawierać nowe banderole. Te mają być mniejsze od tych, które znamy i łatwiejsze do nakładania na produkt. Okres przejściowy kończy się 31 grudnia 2021 r. i właśnie wtedy od obowiązku nie wymiga się żaden producent.

Nowe banderole będą mieć wielkość 50 mm na 16 mm. Są one wyraźnie mniejsze niż te aktualnie umieszczane na winach (160 mm na 16 mm dla butelek powyżej 0,5l i wymiary 110 mm na 14 mm dla butelek mniejszych).

Nowością będzie to, że nowe banderole są przekazywane do firm winiarskich w wersji samoprzylepnej bądź bez warstwy klejowej - podaje portal foodfakty.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Robert
2 lata temu
ALITRENDS.COM Znajdziesz tu aktualne bestsellery z Aliexpress ułożone według kategorii. Zawsze aktualne statystyki, zawsze najbardziej popularne produkty, zawsze podzielone na podkategorie i zawsze w najniższych możliwych cenach. Sam sprawdzam tu regularnie najnowsze trendy i kupuję, co mi się podoba.
Bonia
2 lata temu
Oby było uczciwie i sprawiedliwie. To jednak jest niemożliwe póki w Polsce nadal ma władzę destrukcyjny i pazerny kaczyzm. Na razie mamy efekt sześciu lat kaczyzmu, który zniszczył instytucje państwa i prawa, a bezład gospodarczy, inflacja i drożyzna stały się faktem. Inflacja w naszej rozregulowanej gospodarce nie będzie łatwa do opanowania, bo kaczyzm zniszczył wszelkie możliwości realnej kontroli i regulacji, a w sytuacji kiedy ponad 50% naszego PKB pochodzi od małych firm zatrudniających do 5 osób, podnoszenia cen nikt już nie będzie w stanie kontrolować. Oby inflacja nie przekroczyła 15% zanim nie zmienimy tej tumanowatej i pazernej władzy "psujów i szkodników, a przecież nawet zmiana władzy nie zakończy totalnego bałaganu i demoralizacji jaką przyniósł Polsce kaczyzm. Punktem oparcia postępującej są ceny w państwach UE, ale po klęsce jaką sprowadziły na Polskę rządy PiS długo będziemy jeszcze czekać na zredukowanie obecnej różnicy siły nabywczej płac, która nadal w zależności od kraju UE jest w Polsce niższa od 2,6 do 4,0-krotnie
adam
3 lata temu
Nie mogą wydusić grosza z korporacji internetowych, software'owych, marketów, to muszą wydusić pieniądze z obywateli.