Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

ZUS chce zwrotu zasiłków dla matek. Wzmożone kontrole i sprawy w sądach

85
Podziel się:

W sądach w całej Polsce tysiące kobiet prowadzących działalność gospodarczą, zatrudnionych na zleceniach i etatach, zmagają się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych o prawo do zasiłków - pisze "Rzeczpospolita". Według dziennika tak skonstruowane przepisy zniechęcają przedsiębiorcze kobiety do rodzenia dzieci, bo nie mogą być pewne wsparcia.

ZUS chce zwrotu zasiłków dla matek. Wzmożone kontrole i sprawy w sądach
Eksperci zwracają uwagę na niejednoznaczność przepisów. Skutkiem są sprawy w sądach. (Adobe Stock, MAKSIMS_LIENE)

Opisywana przez "Rz" sprawa dotyczyła kobiety która, pobierając wysoki zasiłek macierzyński, na zmianę z zasiłkiem chorobowym i opiekuńczym urodziła dwójkę dzieci. Jak czytamy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził u niej w latach 2015–2019 trzy kontrole, ale dopiero przy ostatniej zakwestionował wysokość wypłaconych jej świadczeń. Powołując się na zasady współżycia społecznego, ZUS zażądał zwrotu większości pieniędzy.

Zasiłek macierzyński. ZUS może zażądać zwrotu świadczenia

Bohaterka artykułu działalność gospodarczą założyła w 2015 r., który był ostatnim rokiem funkcjonowania bardzo korzystnych dla kobiet w ciąży zasad uzyskiwania zasiłków. Jak czytamy w artykule:

Wystarczyły maksymalnie trzy wysokie składki, aby mogły zapewnić sobie nawet 8 tys. zł macierzyńskiego miesięcznie. Niestety, SN nie rozstrzygnął, jak należy interpretować przepisy ubezpieczeniowe i czy ZUS ma w ogóle prawo kwestionować wysokość zasiłku dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

- Nadal prowadzę działalność, mam dwójkę dzieci w wieku czterech i sześciu lat, a ZUS żąda ode mnie 100 tys. zł - powiedziała przedsiębiorczyni gazecie.

Zobacz także: Urlop macierzyński, tacierzyński i ojcowski - najnowsze zasady

Zasiłek macierzyński. Kontrole z ZUS i sprawy w sądach

- Decyzje tego typu były tysiącami wydawane w latach 2019 i 2020 - mówi w rozmowie z "Rz" Katarzyna Nabożna-Motała, adwokat reprezentująca Ruch Społeczny Matki na DG kontra ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oświadczył, że rocznie wypłaca miliardy złotych na zasiłki macierzyńskie. – Są to pieniądze nas wszystkich, którzy wpłacają składki do funduszu chorobowego. Dlatego też naszym obowiązkiem jest sprawdzanie, by nie dochodziło do nadużyć – deklaruje ZUS w oświadczeniu cytowanym przez dziennik.

Dalej w "Rz" czytamy, że "ta sytuacja pokazuje potrzebę pilnej zmiany na przyszłość i nawet abolicji w sprawach dotyczących wypłaconych już zasiłków, tak by ustabilizować sytuację kobiet rodzących dzieci."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(85)
Gosia
rok temu
Pracownice ZUS ustalają przez telefon, jak ma wyglądać Protokół wypadkowy z Pracodawcami i nikt nic nie robi z tego, że to manipulacja i przestępstwo. Następnie w Sądzie woła ZUS, że petent nie odwołał się od czegoś bazując na tym, że może człowiek nie ma papieru -odwołania.. następnie każą jeszcze zapłacić człowiekowi za prawnika, którego tam wysłali ..koszmar, co wyrabia ZUS. Chorobowe wojsku płaci wcześniej i tam nie kontroluje i nie czepia się-jest grzeczny i wie, że ma nie podskakiwać...taki jest ZUS.
Cwaniactwo po...
rok temu
Przepis 100% pensji na L4 powoduje że przyszłym mamom nie opłaca się pracować od pierwszej diagnozy u ginekologa. Częste przypadki bez względu na płeć w firmach to zatrudnienie pracownika na kilka miesięcy , tygodni a nawet dni a gdy zechce chorować to może to robić prawie w nieskończoność wręcz latami zajmując etat.Internet jest pełen przyjacielskich blogów i poradników w tej materii. A pracodawcy i ZUS płaczą i płacą bo muszą.
hahaha
rok temu
chcą dzietnosci a tępią kobiety na każdym kroku! niedlugo im tylko migranci zostaną albo Polska zniknie z mapy
Stary dziadek
rok temu
Wezwać wszystkich inwalidów narządów ruchu /amputacja/ i dokładnie sprawdzić czy przypadkiem noga lub ręką im nie odrosły .Te same procedury zastosować do osób z systemem Dauna.Proponuje również wezwanie na tzw "stawkę wojskowa"
STOP bo jest ...
rok temu
A jak chory człowiek ma dłuższe zwolnienie to przez takie cwaniary nie ma kasy w ZUS i chory co miesiąc jest wzywany na komisje lekarskie.
...
Następna strona