Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

ZUS częściej kontroluje pracowników na L4. Cofnął wypłaty na ponad 9 mln zł

1
Podziel się:

ZUS coraz częściej kontroluje pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. W pierwszym kwartale wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych na łączną kwotę ponad 9,2 mln zł. To zdecydowanie więcej niż rok wcześniej. W tym samym czasie w 2018 roku było to 5,5 mln zł.

ZUS w całym 2018 r. skontrolował zasadność blisko pół miliona zwolnień lekarskich.
ZUS w całym 2018 r. skontrolował zasadność blisko pół miliona zwolnień lekarskich. (East News)

Od początku stycznia do końca marca 2019 r. przeprowadzono prawie 174 tys. kontroli osób, którym lekarze wystawili zwolnienia. To o 38 proc. kontroli więcej niż rok temu. Również kwota, którą ZUS "odzyskał" jest o blisko 69 proc. wyższa.

Jak informuje ZUS, narzędziem pomocnym w ujawnianiu nieprawidłowości są z pewnością elektroniczne zwolnienia lekarskie, które stały się obowiązkowe od 1 grudnia 2018 r.

Zakład mając do dyspozycji bieżące dane o wystawianych zwolnieniach lekarskich może skuteczniej reagować na potencjalne nadużycia.

ZUS w całym 2018 r. skontrolował zasadność blisko pół miliona zwolnień lekarskich. Po kontroli Zakład musiał wstrzymać świadczenia chorobowe na łączną kwotę ponad 31 mln zł. ZUS przypomina, że możliwość weryfikowania zwolnień lekarskich mają także pracodawcy, którzy zatrudniają ponad 20 osób.

Kontrola polega na ustaleniu, czy dany pracownik w czasie chorobowego nie wykonuje pracy zarobkowej lub nie wykorzystuje tego czasu w sposób niezgodny ze zwolnieniem. Jednocześnie ZUS podkreśla, że kontrolujący nie może wymagać od kontrolowanego podania informacji o stanie zdrowia lub przyczynie, która spowodowała niezdolność do pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Wirmiński
3 lata temu
Dlaczego odpowiada pacjent, a nie lekarz?