Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Majówka na L-4. Zwolnień cała masa, ZUS prześwietla

176
Podziel się:

Zwolnienia lekarskie wysypują się w okresie majówki. Ogrom Polaków długi weekend spędza na L-4, a w ubiegłym roku ZUS wstrzymał wypłatę świadczeń na ponad 31 mln zł.

Majówka. Polacy masowo biorą zwolnienia lekarskie, chcą mieć długi weekend
Majówka. Polacy masowo biorą zwolnienia lekarskie, chcą mieć długi weekend (East News, WOJTEK STEIN/REPORTER)
bFdONuXp

1 i 3 maja przypadają dwa święta państwowe. Wystarczy kilka dni wolnego i można zapewnić sobie naprawdę długi weekend. W tym roku wzięcie urlopu w poniedziałek, wtorek i czwartek (zakładając, że ma się wolne weekendy) pozwoli odpoczywać przez 9 dni.

Jednak nie wszyscy mogą lub chcą wybrać na te dni urlop, ale nie rezygnują z wolnego. Blisko majówki liczba zwolnień lekarskich rośnie o ok. 20 proc. w porównaniu do pozostałych miesięcy wiosennych. Firma konsultingowa Conperio, na którą powołuje się "Puls Biznesu", porównała liczbę absencji chorobowych w tym okresie z pozostałymi miesiącami.

bFdONuXr

Jak się okazało, w badanym okresie dominują krótkoterminowe (trwające 3-4 dni) zwolnienia lekarskie. Dane pokazują też, że najczęściej L-4 oznaczone są cyfrą "2", co oznacza, że chory może chodzić. Jak podaje Conperio, o ok. 30 proc. osób więcej niż zwykle przebywa w badanym okresie na zwolnieniu chorobowym w firmach. Kontrole przeprowadzane w okresie majówki na przestrzeni ostatnich lat wykazywały szereg naruszeń.

Mikołaj Zając, prezes Conperio podkreśla, że wiele firm nie przewiduje przerwy w pracy podczas majówki i pracodawcy nie mogą wtedy zapewnić pracownikom wolnego. - Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że są przedsiębiorstwa, w których pracuje się 365 dni w roku. Zarządzający tego typu firmami powinni zapewnić możliwie elastyczny grafik w czasie świątecznym, inaczej oszustwa chorobowe, a przynajmniej ich próby, się nie skończą - mówi.

Zobacz także: Obejrzyj: Pomysł na biznes. Mini-domy w Polsce

Prezes Conperio cytowany przez "Puls Biznesu" przekonuje, że stworzenie systemu pracy uwzględniającego potrzeby pracowników leży w interesie i pracodawców, i zatrudnionych. - Bezpodstawne zwolnienie lekarskie dla wydłużenia czasu wolnego od pracy jest niezgodne z prawem i wiąże się z konkretnymi konsekwencjami - wyjaśnia.

bFdONuXx

ZUS w 2018 r. skontrolował zasadność blisko pół miliona zwolnień lekarskich. Po kontroli Zakład musiał wstrzymać świadczenia chorobowe na łączną kwotę ponad 31 mln zł. ZUS przypomina, że możliwość weryfikowania zwolnień lekarskich mają także pracodawcy, którzy zatrudniają ponad 20 osób.

Kontrola polega na ustaleniu, czy dany pracownik w czasie chorobowego nie wykonuje pracy zarobkowej lub nie wykorzystuje tego czasu w sposób niezgodny ze zwolnieniem. Jednocześnie ZUS podkreśla, że kontrolujący nie może wymagać od kontrolowanego podania informacji o stanie zdrowia lub przyczynie, która spowodowała niezdolność do pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFdONuXS
KOMENTARZE
(176)
prawda
3 lata temu
ZUS należy zlikwidować-jest nam zupełnie nie potrzebny.Do wypłat emerytur wystarczą banki a do wypłat zasiłków chorobowych wystarczy ubezpieczyciel prywatny,który jest tańszy i lepszy niż ekipa zus+urzednik pośrednik z nfz. Po likwidacji tego tworu rakotworu zostanie mnóstwo budynków do zagospodarowania na działalność gospodarczą i mieszkaniową oraz mnóstwo oszczędności z tytułu 1.braku kosztów pensji dla nierobów i 2. braku kosztów utrzymania budynków gigantów (ogrzewania klimartyzacji,sprzątaczek,itd..)
Renata
3 lata temu
A czy ktoś kiedyś skontroluje i ukarze pracodawców, którzy nie chcą udzielać urlopów? czy to jest sprawiedliwe, że nie mogę wykorzystać urlopu tj. mi się należy w KP? przecież te słynne 26 dni płatnego wypoczynkowego to tylko w budżetówkach i dużych spółkach, ale nikt głośno o tym nie mówi. A ile jest takich sytuacji, ze chorzy pracownicy przychodzą do pracy z gorączką i zapasem leków, żeby się nie narazić szefowi z powodu L4, o tym też za mało się mówi. Zwolnienia biorą ci, którzy mogą brać, a reszta frajerów zasuwa na cwaniaków, którzy w dodatku narzekają na ciężką pracę i niskie zarobki.
Nowak
3 lata temu
Unieważnić zwolnienia wzięte w czasie strajku.
bFdONuXT
Tycha
3 lata temu
Jakie oszustwo? Każdy z nas opłaca składki i ma prawo do l-4 jak czuje stres wypalenie itd.
Elel
3 lata temu
Tyle, że pierwsze 33 dni chorobowego to wypłaca pracodawca - więc ZUS tak średnio jest zainteresowany majówkowymi L4
...
Następna strona