Notowania

ZUS do zmiany. Na zniesieniu limitów ucierpi wizerunek Polski

Firma audytorska KPMG alarmuje, że zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS może spowodować odpływ inwestorów oraz specjalistów za granicę. Polska nie będzie też traktowana jako atrakcyjne miejsce do inwestowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zniesienie limitu 30-krotności składek wpłynie negatywnie na wizerunek Polski wśród inwestorów (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Jak informuje KPMG, szereg zmian o charakterze systemowym może mieć negatywny wpływ na wizerunek naszego kraju wśród inwestorów.

Chodzi tu przede wszystkim o zniesienie limitu 30-krotności podstawy wymiaru składek ZUS. Dziś działa to w ten sposób, że powyżej kwoty 142 950 zł przedsiębiorca nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne.

Władza już raz próbowała ten limit znieść. W 2018 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że takie przepisy byłyby niezgodne z konstytucją.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Jednak - jak zwraca uwagę KPMG - w założeniach do ustawy budżetowej na przyszły rok rząd chce znowu rozprawić się z limitem. A to na pewno nie spodoba się inwestorom.

Firma zapytała w przedsiębiorstwach, jaki wpływ ewentualna likwidacja limitu będzie miała na prowadzoną przez nich działalność.

Informatycy w rządowej spółce mogą liczyć na niespełna 13 tys. zł miesięcznej pensji
Fiskus szuka informatyków. Płaci 13 tys. zł miesięcznie

Aż 37 proc. firm zwróciło uwage, że to wpłynie na osłabienie wizerunku Polski zagranicą oraz spowoduje odpływ specjalistów z naszego kraju.

- Zniesienie limitu podstawy składek ZUS, to w pewnym sensie kolejny, uwzględniając 4% daninę solidarnościową „parapodatek” nakładany na najlepiej zarabiających podatników - mówi Andrzej Marczak, doradca podatkowy, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.

Dzięki inflacji waloryzacja świadczeń w przyszłym roku będzie wyższa niż planowana
Inflacja pomoże emerytom. Dzięki temu waloryzacja będzie wyższa

- Obecne już na polskim rynku firmy skłoni niewątpliwie do zrewidowania swojej dotychczasowej polityki w zakresie inwestycji i zatrudnienia, co jednocześnie może doprowadzić do odpływu kapitału oraz technologii, a także wysokokwalifikowanego personelu - dodał.

Nie powinno dziwić, że im większe przychody firmy, tym więcej przeciwników zmian w prawie. Szczególnie duże firmy obawiają się, że likwidacja limitu może zagrozić rentowności ich działalności i wpłynąć na redukcję etatów.

W Polsce pracuje już prawie 500 tys. freelancerów
Wolni strzelcy coraz bardziej w cenie. To nowa forma zatrudnienia

- Ewentualne skutki zniesienia limitu składek ZUS, będą tym bardziej odczuwalne dla przedsiębiorców, im wyższe są koszty płac w związku z zatrudnianiem wysoko wykwalifikowanych specjalistów - mówi Grzegorz Grochowina, starszy menedżer w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.

- Zwiększone koszty zatrudnienia mogą również spowodować, iż firmy przeznaczą mniej środków na inne cele np. na ewentualne dopłaty ze strony pracodawcy do rozpoczynających swoje funkcjonowanie Pracowniczych Planów Kapitałowych czy też na planowane inwestycje - dodał Grochowina.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zniesienie limitu 30-krotności, zus, firma, przedsiębiorcy, składki, składki zus, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-08-2019

Ida🧨Rebe Kaczyński zrujnowanie znienawidzonej Polski jeszcze z mamusią opracował do perfekcji, teraz realizuje to co obiecał❗️🤣

05-08-2019

ewatylko straszycie i szczujecie,denny portal.

05-08-2019

PIS !! przestańcie kraśćciekawe co jeszcze durnego wymyśli ta banda kasociagów z PIS-u

Rozwiń komentarze (33)