Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

ZUS jednak ma pieniądze. Prezes mówi, na co wystarczyły nasze składki

38
Podziel się:

Zdaniem Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, ubiegły rok był jednym z najlepszych w historii Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Z pobranych składek wypłacono prawie 85 proc. świadczeń, co oznacza, że "stopień pokrycia składką jest bardzo wysoki".

ZUS jednak ma pieniądze. Prezes mówi, na co wystarczyły nasze składki
Zdaniem Gertrudy Uścińskiej FUS jest w bardzo dobrej kondycji (ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS, Zofia i Marek Bazak)

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, odnosząc się w niedzielę w Radiowej Jedynce do pytania o kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zapewniła, że ubiegły rok był jednym z najlepszych w historii Funduszu.

W ubiegłym roku z pobranych składek wypłaciliśmy prawie 85 proc. świadczeń, które organizujemy. Także stopień pokrycia składką naprawdę jest bardzo wysoki, ściągalność jest bardzo wysoka - 99,7 proc.– mówiła.

Dodała, że kondycja była na tyle dobra, że możliwe było oddanie prawie 5,5 mld dotacji z budżetu państwa.– Oddaliśmy te pieniądze do dyspozycji ministrowi finansów, do innych celów społecznych – powiedziała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wielka reforma emerytalna PiS. Zbliża się ważny termin

Kondycja FUS

Prof. Uścińska zaznaczyła, że dobra kondycja FUS jest wynikiem zarówno wcześniejszych reform, jak i dobrej sytuacji gospodarczej.

– Mówimy cały czas o wzroście kosztów utrzymania, o wysokiej inflacji, ale jednak te ogromne transfery, które dokonały się w okresie pandemii, pozwoliły przetrwać wielu przedsiębiorcom, wielu firmom. Również my widzimy wyniki naszych działań w sytuacji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za ubiegły rok. To bardzo ważne, że składki w tak dużym stopniu pokrywają wydatki na świadczenia – powiedziała.

Pytana o to, czy wizja bankructwa systemu emerytur jest mitem, odpowiedziała, że "to są zupełnie nieoparte na żadnych rzeczowych argumentach hasła".

– Z punktu widzenia wszystkich obiektywnych przesłanek, analiz, prac, które wykonujemy, które są porównywalne z tymi, które wykonują znamienite ośrodki w krajach UE, jasno trzeba powiedzieć, że system emerytalny, który został w Polsce wprowadzony od stycznia 1999 r. - oparty na zdefiniowanej składce, co oznacza, że emerytura jest uzależniona od tego, ile uzbieramy kapitału i kiedy przejdziemy na emeryturę - jest bardziej odporny na kryzysy, także na problemy demograficzne – podkreśliła.

Ekspert: ZUS nie zbankrutuje, bo... zbankrutował już parę lat temu

– Pani profesor manipuluje – mówi dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Jak wskazuje w komentarzu dla money.pl ekspert, by to stwierdzić, wystarczy przyjrzeć się prezentowanym przez nią danym.

W 2019 r. mieliśmy wydatki na emerytury na poziomie 10,6 proc. PKB. W 2060 r. mamy je mieć na mniej więcej takim samym poziomie (10,8 proc.). Przyjęte założenia – jak podkreśla Kolek – gwarantują, że system nie zbankrutuje. Jednak odbędzie się to kosztem wypłacanych świadczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
bohdan
2 miesiące temu
Gdyby ktoś poszukiwał fajnego narzędzia i świeżej wiedzy z tego zakresu to polecam portal od wiedzy i praktyki "Portal Kadrowy – kadry, płace, ZUS, HR" bardzo przydatny
Teraz
2 miesiące temu
Prezes zus zachwala tak samo jak glapinski przekonywał o dobrobycie. ZUS jest bankrutem i próbuje tępą propagandą karmić swoich ociemniałych wyborców. Unia nie da kasy i zdechną liderzy eksportu jabłek i słowa Bożego. Firmy się zamykają, rośnie szara strefa a oni ucieszeni. To tylko za pisu takie jaja
beata
2 miesiące temu
Kto teraz zaprzeczy , że to nie była bardzo Dobra Zmiana = Wystarczy nie kraść, jak mówiła klasyk..... za tyfuska wszyscy kradli to skąd miało być... Nigdywięcej plaTyfusowych
księgowy
2 miesiące temu
Tyle kasy -- POKOnani by to chętnie przytulili !!! --- Brawo ZUS _ rząd PIS ! Pieniądze które były wcześniej przewidziane przez rząd , a nie zostały wykorzystane ! Ładna sumka - no i budżet państwa pełny - przyda się na inne wydatki _ pomoc dla ludzi czy firm. Tak trzymać - Polska rośnie w znaczącą siłę Europy !
NIGDY POKO
2 miesiące temu
Pani Prof. Uścińska jest bardzo dobry prezes ZUS. Od lat nie było lepszego.
...
Następna strona