Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

ZUS. Koniec wydłużania zwolnień lekarskich w nieskończoność

120
Podziel się

Długoterminowe zwolnienia lekarskie są zmorą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rząd chce się rozprawić z przepisami, które często są nadużywane.

ZUS. Koniec wydłużania zwolnień lekarskich w nieskończoność
Długie zwolnienia lekarskie obciążają ZUS (Shutterstock)
bDUqEmER

Rząd chciałby zmienić przepisy tak, by po 182-dniowym zwolnieniu lekarskim nie było już możliwości niemal natychmiastowego uzyskiwania prawa do kolejnych 182 dni chorobowego - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Jak podaje dziennik, nowe przepisy będą wymagać przynajmniej 60-dniowego okresu przerwy w zwolnieniu lekarskim, aby odnowić sobie prawo do kolejnych 6 miesięcy płatnej absencji od pracy.

"PB" informuje, że ukrócenia procederu nienależnych, długotrwałych zwolnień lekarskich chce Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). Stosowne zmiany zawarło w bardzo obszernym projekcie zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

bDUqEmET
Zobacz także: Urlopy do wydłużenia? "Solidarność" na tak, ale pod pewnymi warunkami

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że "projektowane zmiany przewidują nowe zasady zliczania okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego".

"Będą do niego zaliczone zarówno okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niezdolności do pracy, które zaistniały przed/po przerwie, jeżeli przerwa ta jest nie dłuższa niż 60 dni i jeżeli niezdolność ta nie występuje w okresie ciąży. Z jednej strony taka regulacja ograniczy ewentualne nadużycia, z drugiej ochroni osobę ubezpieczoną w szczególnej sytuacji. Nie zmieni się długość okresu zasiłkowego – wynosi on co do zasady 182 dni" – czytamy dalej.

bDUqEmEZ

Według "PB", resort rodziny i polityki społecznej szacuje, że dzięki tej zmianie ZUS zaoszczędzi rocznie co najmniej 700 mln zł. Rząd zakłada, że nowe regulacje wejdą w życie 1 kwietnia 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDUqEmFu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(120)
opos
3 miesiące temu
a co z dyrektorami i prezesami co idą na zwolnienia jak mają dostać wypowiedzenia??? ich zus nie kontroluje.
trol
3 miesiące temu
I skończą się madki polki, co całymi latami na zwolnieniach i przy piaskownicy z głową w smartfonach. Zwolnienie leci, pińcet leci becikowe leci, wyprawka leci, dopłata do wakacji leci, wszystko leci. I jeszcze na koniec emerytura poleci, bo trzeba być solidarnym. A takiegoo!!!!!
Kolox
3 miesiące temu
Glupota. Ktos byl np 160 dni po opetacji na zwolnieniu, wrocil do pracy i 2 di pozniej szedl chodnikiem poslizgnal sie i zlamal noge i konieczna byla operacja nie moze chodzic pol roku... i po 20 dniach zwolnienia platnego zostaje bez srodkow do zycia i lezy w lozku i zostaje tylko zdechnac z glodu.... no swietny pomysl....
bDUqEmFv
załamany
3 miesiące temu
To może też koniec z ciągłym płaceniem ZUSu? Albo koniec z traktowaniem ciąży jako choroby - czego nigdzie w cywilizowanym świecie nie ma?
Sss
3 miesiące temu
No tak - na chorych będą oszkędzać. A możeby tak wreszcie zlikwidować to superkosztowne dla wszystkich 500+
...
Następna strona