Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

ZUS. Koniec wydłużania zwolnień lekarskich w nieskończoność

120
Podziel się:

Długoterminowe zwolnienia lekarskie są zmorą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rząd chce się rozprawić z przepisami, które często są nadużywane.

ZUS. Koniec wydłużania zwolnień lekarskich w nieskończoność
Długie zwolnienia lekarskie obciążają ZUS (Shutterstock)

Rząd chciałby zmienić przepisy tak, by po 182-dniowym zwolnieniu lekarskim nie było już możliwości niemal natychmiastowego uzyskiwania prawa do kolejnych 182 dni chorobowego - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Jak podaje dziennik, nowe przepisy będą wymagać przynajmniej 60-dniowego okresu przerwy w zwolnieniu lekarskim, aby odnowić sobie prawo do kolejnych 6 miesięcy płatnej absencji od pracy.

"PB" informuje, że ukrócenia procederu nienależnych, długotrwałych zwolnień lekarskich chce Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). Stosowne zmiany zawarło w bardzo obszernym projekcie zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zobacz także: Urlopy do wydłużenia? "Solidarność" na tak, ale pod pewnymi warunkami

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że "projektowane zmiany przewidują nowe zasady zliczania okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego".

"Będą do niego zaliczone zarówno okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niezdolności do pracy, które zaistniały przed/po przerwie, jeżeli przerwa ta jest nie dłuższa niż 60 dni i jeżeli niezdolność ta nie występuje w okresie ciąży. Z jednej strony taka regulacja ograniczy ewentualne nadużycia, z drugiej ochroni osobę ubezpieczoną w szczególnej sytuacji. Nie zmieni się długość okresu zasiłkowego – wynosi on co do zasady 182 dni" – czytamy dalej.

Według "PB", resort rodziny i polityki społecznej szacuje, że dzięki tej zmianie ZUS zaoszczędzi rocznie co najmniej 700 mln zł. Rząd zakłada, że nowe regulacje wejdą w życie 1 kwietnia 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(120)
Sjh
rok temu
My płacimy na ZUS więc nikt nam nic nie daje a odwrotnie to są nasze pieniądze ktoś coś sobie poprzestawiał w głowie
Pacjent zbola...
2 lata temu
Rozumiem że kolejki do szpitala i na operację też zostaną skrócone... Jak leżąc w bólu czeka się na operację planowana półtora roku to jak można wrócić do pracy?
asdasdsa
2 lata temu
w polsce sie nie naduzywa za granica maja wiecej czasu l4 mozliwego a tu sie kombinuje zeby wydymac kowalskiego a nie zeby skrocic kombinowanie.
Babara
2 lata temu
Patologia to jest cały ten rząd który powinien się podać do dymisji
Maggi
2 lata temu
To znaczy ,że w tym okresie kiedy nie przysługuje już zwolnienie nie mam obowiązku opłaca składki ZUS? No chyba dobrze zrozumiałam bo jak zapłacić za coś czego nie mogę dostać!
...
Następna strona