Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

ZUS kontra przedsiębiorcze matki. Kontrola po urodzeniu dziecka standardem

110
Podziel się:

Świeżo upieczone matki prowadzące działalność gospodarczą pod czujnym okiem ZUS. Nawet jeśli firmę prowadzą od lat z kontrolą powinny się liczyć.

Matka prowadząca własną firmę może liczyć się z kontrolą ZUS.
Matka prowadząca własną firmę może liczyć się z kontrolą ZUS. (Fotolia)

ZUS tłumaczy, że jego ustawowym obowiązkiem jest weryfikować. Więc weryfikuje. Chodzi o to, aby wyeliminować firmy założone tylko na papierze w celu podniesienia należnego przez 12 miesięcy po urodzeniu dziecka zasiłku macierzyńskiego - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

Jednak nie tylko nowe firmy zwracają uwagę ZUS. Nawet jeśli matki firmę prowadzą od lat, z kontrolą powinny się liczyć. Kontrolerzy będą sprawdzać, czy przed porodowym nie zostały zwiększone składki płacone od działalności, ile umów z kontrahentami zawarła w czasie prowadzenia firmy czy inwestowała w sprzęt firmowy - wylicza dziennik.

Przedsiębiorcze kobiety czują się jednak na cenzurowanym. Jak przekonują, zarzuty stawia się im niejako z automatu. Nie chcę być traktowe na wejściu jak podejrzane.

Oburzenie kobiet wywołuje również forma kontroli. Rozumieją potrzebę weryfikacji, ale pytania stawiane im w pismach burzą krew.

Jak pisaliśmy w money.pl w październiku ubiegłego roku, jednym z nich było np. pytanie o to, kto opiekował się dziećmi w czasie pracy kobiety. Jak same oceniają, to kompromitujące i w mediach społecznościowych obijają pytanie: "Pani Minister Bożena Borys-Szopa, kto opiekował się Pani dzieckiem/dziećmi w czasie, kiedy Pani pracowała? Panie Premierze Mateusz Morawiecki, kto opiekował się Pana dzieckiem/dziećmi w czasie kiedy Pan pracował?"

Pisma z ZUS wzywają także do złożenia informacji o przychodach z firmy i jej kontrahentach. Jak zapewnia ZUS ma to jedynie potwierdzić, że taka działalność była faktycznie prowadzona.

Przedsiębiorcze kobiety zorganizowały się w mediach społecznościowych, zwracając uwagę na zmasowane kontrole Zakładu.

- W żadnym wypadku, nie ma żadnych wytycznych, by kontrole ZUS przeprowadzać wśród kobiet prowadzących biznes - tak na zarzuty części przedsiębiorczych mam odpowiada w "Money. To Się Liczy" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Prezes zaprzeczyła, by instytucja prowadziła taką politykę. Na potwierdzenie przytacza konkretne przykłady.

- W ubiegłym roku wydano 700 decyzji, w których zakwestionowano faktyczne wykonywanie działalności - 200 z nich dotyczyło kobiet, a 500 - mężczyzn - mówiła w programie prof. Uścińska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(110)
matka
4 lata temu
ŻĄDAMY ŻEBY UŚCIŃSKA ZARABIAŁA MINIMALNĄ PENSJĘ !!!!!!!!! dlaczego to bydło okrada naród ?
Gość
4 lata temu
Kantowały i się z tego śmiały a teraz płacz, że muszą oddać kasę. Nie wzrusza mnie Wasza sytuacja bo perfidnie okradałyście ciężko pracujących ludzi. Do roboty i spłacać długi
Xyz
4 lata temu
Ludzie przecież to z waszych pieniędzy jest płacone. Kto faktycznie pracuje to nie ma problemów.Nie piszcie bzdur tylko myślcie.
Babcia
4 lata temu
ZUS.... Co..... ty lalalalalaaaa🤣
Banita
4 lata temu
ZUS niech sprawdza złodziej z pisu
...
Następna strona