Notowania

ZUS liczy. Zwolnienie mikrofim z odprowadzania składek to koszt 14 mld zł

Zwolnienie mikroprzedsiębiorców z obowiązku odprowadzania składek za 2,4 mln zatrudnionych w 700 tys. firm to koszt około 14 mld zł - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska. Rozwiązanie to ma znaleźć się w specustawie wprowadzającej tzw. tarczę antykryzysową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prof. Gertruda Uścińska opowiadała na środowej konferencji o szczegółach umorzenia składek na ZUS (Fot: Piotr Molecki/East News)

- Jeżeli chodzi mikrofirmy, zatrudniające do dziewięciu ubezpieczonych, zwolnienie z obowiązku odprowadzania składek dotyczy to 2,4 mln zatrudnionych z prawie 700 tys. z mikrofirm - powiedziała Uścińska podczas środowej konferencji prasowej.

Zaznaczyła, że "ten okres zwolnienia zgodnie z zasadą ciągłości ubezpieczenia będzie traktowany jako okres ubezpieczenia z punktu widzenia praw do świadczeń".

"Również to rozwiązanie jest dedykowane dla samozatrudnionych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Oni będą mogli korzystać ze zwolnienia w opłacaniu składki na własne ubezpieczenie. Tutaj jest jeden warunek, że przychód w marcu nie przekroczy 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia to jest 15 681 zł" - powiedziała. Zaznaczyła, że kryterium to spełni około 1,8 mln przedsiębiorców.

ZUS uprościł wniosek o odroczenie płatności
Wniosek o odroczenie płatności ZUS. "Kilkadziesiąt tysięcy zapytań dziennie"

Obejrzyj: Nowe przepisy ws. koronawirusa. Można jeździć na rowerze, na motocyklu raczej nie"

- Ta ulga jest również bardzo istotna z punktu widzenia kosztów, które szacujemy na 14 mld zł - powiedziała. Zaznaczyła, że dotyczy to firm, zarejestrowanych przed lutym 2020 roku.

Poinformowała, że świadczenia tzw. postojowe dla osób samozatrudnionych czy zleceniobiorców (po spełnieniu kryteriów dotyczących spadku przychodów) są szacowane na 4 mld zł.

Jadwiga Emilewicz zapowiedź nowych przepisów nazwała "bezprecedensowym ruchem, jaki nigdy nie został wykonany"
Tarcza antykryzysowa. Przestojowe, czyli dla kogo 2 tys. zł zapomogi?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, zus, Gertruda Uścińska, gospodarka, wiadomości
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-03-2020

MaksKoszt?! Co to za mydle nie oczu? To zwykły brak wpływów! Ale skoro tak to interpretujemy to ja zakładam, że moja firma zrobi 100 000 przychodu. Jak … Czytaj całość

25-03-2020

płatnik całego zusTutaj jest jeden warunek, że przychód w marcu nie przekroczy 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia to jest 15 681 zł" - powiedziała - a czemu nie … Czytaj całość

25-03-2020

G od do hi12 osób zwalniam na dniach ( koniec miesiąca) za. Kolejne parę dni zawieszam działalność. Policzcie czy się wam opłaca drogi rządzie

Rozwiń komentarze (35)