Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AS
|
aktualizacja

ZUS oddaje pieniądze z OFE. Oto kto może dostać 29 tys. zł

66
Podziel się:

Środki zgromadzone na subkontach ZUS podlegają dziedziczeniu. To oznacza, że pieniądze osoby, która była członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), po jej śmierci mogą zostać przekazane spadkobiercom.

ZUS oddaje pieniądze z OFE. Oto kto może dostać 29 tys. zł
ZUS oddaje pieniądze z OFE. Oto kto może dostać 29 tys. zł (Adobe Stock, hesa2)

ZUS informuje, że nie istnieją żadne ograniczenia czasowe, jeśli chodzi o zgłoszenie się po pieniądze, które zostały zgromadzone na subkoncie zmarłego członka OFE. By przejąć środki, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek.

Zakład podaje, że średnia kwota zgromadzona na kontach zmarłych członków OFE wynosi 29 tys. zł. Kto ma prawo do dziedziczenia tych środków? Prawo wskazuje osoby, które zostały wskazane przez zmarłego, który był członkiem funduszu. Taką możliwość mają również osoby urodzone po 1968 roku, które nie przystąpiły do OFE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner radzi w co dziś opłaca się inwestować - Marian Owerko - Biznes Klasa #15

Jeżeli zmarły nie wyznaczył spadkobierców, zgromadzone na subkoncie środki wchodzą w skład masy spadkowej — wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS we Wrocławiu.

Jak dostać pieniądze

Czym jest subkonto? To specjalny rodzaj konta, który posiadają osoby ubezpieczone należące do OFE, oraz pozostali ubezpieczeni urodzeni po 1968 roku. ZUS informuje, że na subkonto trafia część składek na ubezpieczenie emerytalne. Niewiele osób wie, że pieniądze zgromadzone w funduszu są dziedziczne. Należy tylko złożyć stosowny wniosek.

W przypadku dziedziczenia środków z subkonta ZUS, możliwe są trzy scenariusze. W przypadku, w którym zmarły nie osiągnął wieku emerytalnego, wystarczy złożyć właściwy wniosek o wypłatę środków z subkonta. Fundusz jest zobowiązany do poinformowania o tym ZUS-u. Zakład ma według przepisów trzy miesiące na przelanie środków na konto wnioskodawcy.  

W drugim scenariuszu członek OFE osiągnął przed śmiercią wiek emerytalny. Oznacza to, że jego oszczędności zostały zapisane na subkoncie ZUS, co ułatwia całą procedurę. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku, w którym zmarły nie należał do OFE. Aby odziedziczyć środki należy wówczas złożyć formularz, który można znaleźć na stronie internetowej Zakładu. Warto zaznaczyć, że środki z OFE zaliczają się do spadku, jeżeli ubezpieczony nie wskazał spadkobierców.  

ZUS wypłaca coraz większe kwoty

Serwis prawo.pl podaje, że ZUS w 2022 r. zajmował się rozpatrywaniem 97 tys. wniosków spadkobierców o wypłatę środków z OFE. Zakład wypłacił wnioskodawcom 796,5 mln zł. To znaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2021 i 2020. Wtedy ZUS przelał na konta spadkobierców odpowiednio 56 mln zł i 300 mln zł mniej niż w 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
50lat
2 tyg. temu
co za bzdurny tytuł że ktoś może dostać akurat 29 tys., wszystko zależy od zgromadzonego kapitału, jeden dostanie 2 tys., inny i 50 tys., o ile każdy z nich się zgłosi do tego przybytku, bo sami z siebie nic nie przekażą:-(
Doradca emery...
2 miesiące temu
UWAGA: Kobiety, które należycie do OFE !!! Nie odkładajcie terminu przejścia na emeryturę dłużej niż po uzyskaniu wieku emerytalnego 60 lat !!! Przez 5 lat bierzecie emeryturę, trzynastki i czternastki, jeśli chcecie możecie dalej pracować na emeryturze . Po osiągnięciu wieku 65 lat i tak macie przeliczoną emeryturę i zwaloryzowane powtórnie składki z ZUSu i kapitał początkowy oraz subkonto z OFE . Odjęte są tylko emerytury kapitałowe z OFE pobrane w tym czasie 5 lat. Emerytury z ZUSu nie są odejmowane . Nie jest prawdą, że dłuższa praca wpływa na wysokość emerytury. Tak nie jest w przypadku kobiet należących do OFE i pobierających emerytury kapitałowe !!!
JULIA
3 miesiące temu
Moj x maz przeszedl na emeryture tuz przed naszym rozwodem/zwiazal sie z inna mlodsza odemnie o 25 lat/.W tym czasie kiedy bylismy malzenstwem urodzilam 4 corki i razem wplacalismy na Zus.Ja mam przepracowane16 lat i mam najnizsza emeryture. C o z nami kobietami porzuconymi,ktore cale zycie staraly utrzymac rodzine..Wszystko dzidzicza nowe zony, ktore niczego nie skladaly. Wszystko wydarly,gdyz byly silniejsze i bardziej brutalne..Nigdy nie bylo sprawiedliwosci...
mysz18
3 miesiące temu
ZUS sam z siebie nic nie oddaje a jedynie okrada. Jeśli się sam nie upomnisz, to nie dostaniesz nic. Po drugie emeryturą wraz z całym subkontem jest kradziona gdy na rentę rodzinną przechodzisz, a niby subkonto to osobna kasa ale nikt Ci jej nie odda. Czekają aż nogi wyciągniesz.
Chroba cywili...
3 miesiące temu
Jak można robić biednych ludzi w konia ? Na urzędników, lekarzy, wojsko i innych urzędników są pieniądze, a emeryt musi zbierać puszki żeby przetrwać
...
Następna strona