Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Przepracował 62 lata i nigdy nie był na L4. Oto najwyższa emerytura w Polsce

157
Podziel się:

Średnia emerytura w ZUS to ok. 3 tys. zł brutto i nie da się ukryć, że nie jest to wysoka kwota. Jak się okazuje, jest w Polsce grupa seniorów, która otrzymują znacznie wyższe świadczenie. Rekordzistą jest emeryt z Zabrza, którego świadczenie wynosi 43,4 tys. zł.

Przepracował 62 lata i nigdy nie był na L4. Oto najwyższa emerytura w Polsce
Najwyższą emeryturę w Polsce otrzymuje mieszkaniec Zabrza (Adobe Stock, Andrzej Rostek)

Jak mogliśmy przeczytać w money.pl, w Polsce emerytura z KRUS wynosi ok. 1588,5 zł brutto (1445,5 zł netto), a średnia emerytura w ZUS w marcu to 3482,63 zł brutto. Przed rekordową waloryzacją, w marcu 2022 r., było to 2903,85 zł brutto. Z danych ZUS-u wynika też, że największy odsetek emerytur (13,8 proc.) to emerytury w przedziale od 2,2 zł do 2,6 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner radzi w co dziś opłaca się inwestować - Marian Owerko - Biznes Klasa #15

Jednak rekordowa emerytura jest kilkanaście razy wyższa od przeciętnej. Najwyższe świadczenie - jak zaznacza regionalna rzeczniczka ZUS Beata Kopczyńska - jest wypłacane mieszkańcowi Zabrza i wynosi 43,4 tys. zł. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat i ma za sobą ponad 62 lata i 5 miesięcy "czystej" pracy, bez zwolnień chorobowych i innych nieskładkowych okresów - poinformowała w maju 2023 r. Kopczyńska.

Z drugą najwyższą emeryturą w Polsce uplasował się emeryt z Warszawy, którego emerytura przekracza 36 tys. zł. Podium zamyka mieszkaniec Poznania. Wielkopolanin otrzymuje z ZUS ok. 31 tys. zł miesięcznie. Na czwartym miejscu uplasowała się pierwsze kobieta w tym zestawieniu. Mieszkanka Bydgoszczy dostaje co miesiąc ponad 30 tys. zł - wylicza urzędniczka śląskiego ZUS.

Kolejne, najwyższe emerytury w Polsce wynoszą już poniżej 30 tys. zł. Senior z Gdańska otrzymuje 29,8 tys. zł emerytury, pan z Wrocławia 29,8 tys. zł świadczenia, a mieszkaniec Lublina - 29,3 tys. zł.

Najwyższe emerytury są na Śląsku

Jak przekazała Kopczyńska, na Śląsku nie brakuje osób, które co miesiąc otrzymują z ZUS ponad 20 tys. zł W oddziale ZUS w Bielsko-Białej najwyższa emerytura wynosi ponad 20,3 tys. zł. Otrzymuje ją kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku prawie 73 lat, a ma za sobą 52 lata pracy. W oddziale ZUS w Chorzowie najwyższa emerytura wynosi 21,7 tys. zł. Dostaje ją pracownik naukowy, który na świadczenie przeszedł po 56 latach pracy w wieku 77 lat i 6 miesięcy.

Najwyższa emerytura wypłacana przez oddział ZUS w Częstochowie trafia do mężczyzny, który na świadczenie przeszedł w wieku 79 lat, po 40 latach pracy - jego świadczenie wynosi 23,3 tys. zł. Rekordzista w oddziale ZUS w Rybniku otrzymuje emeryturę w wysokości 22,6 tys. zł. Na emeryturę przeszedł w wieku 70 lat i 9 miesięcy, pracował na stanowisku starszego montera, a na świadczenie przeszedł po 53 latach pracy.

Nie inaczej jest w oddziale ZUS w Sosnowcu, gdzie najwyższa emerytura wynosi ponad 22 tys. zł. To świadczenie również trafia do mężczyzny. Ma on za sobą ponad 40 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 5 lat studiów. Na emeryturę przeszedł w wieku 70 lat i 6 miesięcy.

Warto także dodać, że w piątek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że według prognoz wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. wyniesie nie mniej niż 12,3 proc. To oznacza, że przy takiej wartości wskaźnika całkowity koszt waloryzacji świadczeń wyniesie ok. 43,6 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(157)
Niezadowolony...
2 tyg. temu
Do 1999 r ten gość i inni nie płacili składek imiennych jakim prawem zus trwoni pieniądze dla postkomunistów Polska to fikcja I karton
Zwłoki
2 tyg. temu
Ja byłem zatrudniony przez kogoś kto znał Wałn.se i mnie nawet nie zarejestrował na początku do Zus bo podsunęli mi do podpisania pusta umowę i prawie 3 miesiące była pusta do momentu jak powiedziałem że odchodzę od takich oszustów. Gangsterzy prali brudne pieniądze. Płacili jak najmniej do ZUS i wyciągali jak najwięcej zmieniając daty umów.. Nie raz jak się człowiek przeciwstawia to tylko przemocą w Polsce skorumpowana siatka egoistów może kogoś zniszczyc i nawet całą rodzinę...
MMM
2 miesiące temu
A to na pewno człowiek? czy może RoboCop?
gostek
2 miesiące temu
Lider zestawienia na pewno nie był budowlańcem! Dzięki jego uporczywemu "wygrzewaniu krzesła" ktoś młodszy, być może z pomysłami, został na "lodzie". To nie jest godne pochwały!
Gość
2 miesiące temu
Coś tu nie gra, 79 lat i w tym 40 lat pracy. Początek pracy w wieku 39 lat, ja mam 50 lat i 31 lat pracy. Pytanie czy to jest w porządku w stosunku do osób którzy zaczęli pracę zaraz po szkole i nie odbijali się przez 39 lat. Chory system emerytalny.
...
Następna strona