Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Ministerstwo podało wyliczenia

478
Podziel się:

Prognozuje się, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. wyniesie nie mniej niż 12,3 proc. - poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Przy takiej wartości wskaźnika całkowity koszt waloryzacji świadczeń wyniesie ok. 43,6 mld zł.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Ministerstwo podało wyliczenia
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (East News, Pawel Wodzynski)

Resort rodziny opublikował odpowiedzi ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk na pytania posłów zadane podczas expose Donalda Tuska w grudniu 2023 r. Posłowie, głównie z PiS, pytali m.in. o planowaną przez rząd waloryzację rent i emerytur.

Waloryzacja emerytur i rent. Najnowsze dane

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych jest jednym z głównych zadań realizowanych w ramach polityki społecznej państwa. Zapewniła, że w przyszłym roku wypłacona zostanie także 13 i 14 emerytura.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Jakub Kłoczewiak, Chef Operating Officer, Allegro

Dziemianowicz-Bąk podała, że prognozowany wskaźnik waloryzacji świadczeń w 2024 r. wyniesie nie mniej niż 12,3 proc. "Na 2024 r. w budżecie państwa są zagwarantowane środki finansowe na waloryzację świadczeń" - zapewniła.

Ministra zaznaczyła, że szacowany całkowity koszt waloryzacji świadczeń przy prognozowanym wskaźniku 12,3 proc. wynosi ok. 43,6 mld zł - łącznie ze skutkiem finansowym podwyższenia wysokości tzw. 13 i 14 emerytury.

"Mechanizm podwójnej waloryzacji świadczeń stanowi instrument zabezpieczenia ich wartości w dobie niepewnej sytuacji gospodarczej wywołanej m.in. przez politykę poprzedniego rządu. Szczególnie, że jednorazowe dodatki, które oczywiście utrzymamy, nie wchodzą w tzw. podstawę waloryzacji, nie wpływają zatem na realną wartość rent i emerytur" - wskazała Dziemianowicz-Bąk.

Jednocześnie - jak dodała - obok opisanego mechanizmu rząd zaproponuje cały pakiet polityki senioralnej skoordynowanej przez Minister ds. polityki senioralnej.

Wiek emerytalny. Nie będzie zmian

Posłowie pytali też o ewentualne plany podniesienia wieku emerytalny, w tym wieku emerytalnego dla kobiet. Szefowa MRPiPS zapewniła, że nie ma takich planów.

"Stanowczo odrzucamy koncepcję podwyższenia ustawowego wieku emerytalnego. Temat ten w trakcie kampanii wyborczej przed ostatnimi wyborami podnosiło jedynie Prawo i Sprawiedliwość, włączając takie pytanie do zarządzonego w dniu wyborów do Sejmu i Senatu RP - referendum" - podkreśliła ministra.

Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent będzie znany w lutym, po podaniu przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego realnych wartości inflacji, a także wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Obecnie najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne wynoszą 1588,44 zł brutto. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1191,33 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(478)
kierowca mza
3 miesiące temu
Pracowałem od 84 roku jeździłem autobusem grafik miałem 240 godzin a teraz za ciężką pracę wstawanie o 2 w nocy do pracy i pracę w święta nie należy się 14 emerytura
Mądry emeryt
3 miesiące temu
Jeżeli minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapewnia, że wskaźnik waloryzacji w 2024 roku wyniesie nie mniej niż 12,3% to musi mieć nieoficjalną informację co do wskaźnika wzrostu wynagrodzeń realnych. Wskaźnik waloryzacji stanowi bowiem suma dwóch elementów: 1) wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych i emerytów, który w 2023 roku wynosi 11,9% oraz 2) wartości 20% wzrostu wynagrodzeń realnych w 2023 roku. Wynikało by zatem, że wzrost wynagrodzeń realnych (nie mylić ze wzrostem wynagrodzeń nominalnych) wyniósł w 2023 roku co najmniej 2% z czego 20% jako drugi komponent waloryzacji wynosi 0,4%. Daje to wskaźnik waloryzacji w wysokości: 11,9%+0,4%=12,3%.
Kasagan
4 miesiące temu
Jak 12 .3 procent to jest ok
blondynka z J...
4 miesiące temu
Jejku jaka śliczna jest ta ministra i bardzo do nas z Jolką podobna. Jak siostra normalnie. I my też z Jolką możemy i chcemy zostać ministrami, bo się nadajemy i jesteśmy równie mądre. Dlatego wszystko jedno czego ministrami. A dodamy, że jesteśmy dokładnie po tych samych stosunkach międzynarodowych co Rafał.
Beno
4 miesiące temu
przez 25lat moja emerytura wzrosła o300% płaca średnia o 800%ł
...
Następna strona