Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

ZUS przeliczy emerytury na korzystnych warunkach. Nie dla wszystkich. Sprawdź, czy się załapiesz

69
Podziel się:

Podpis prezydenta zakończył wieloletni problem czerwcowych emerytur, które były wyliczane na mniej korzystnych warunkach. ZUS poinformował, że w tym roku wyrównałaś świadczenia bez konieczności składania podania.

ZUS przeliczy emerytury na korzystnych warunkach. Nie dla wszystkich. Sprawdź, czy się załapiesz
Czerwcowe emerytury przeliczy ZUS (money.pl, Rafał Parczewski)

Tegoroczne czerwcowe emerytury Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeliczy na korzystnych warunkach samodzielnie. Nie będzie konieczne do tego składanie podania.

Ustawa likwiduje czerwcowe emerytury

Andrzej Duda w połowie sierpnia podpisał ustawę, która rozwiązuje problem tzw. emerytur czerwcowych.

- Dzięki temu zastosowanie do nich mają dodatkowe waloryzacje kwartalne, które dotąd nie przysługiwały przy ustalaniu emerytury w czerwcu. Kluczowe jest to, że waloryzacje kwartalne, w szczególności za I kwartał roku, są korzystniejsze niż waloryzacja roczna – poinformowała prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zobacz także: Money. To się liczy

Dlaczego tzw. emerytury czerwcowe były mniej korzystne dla emerytów? Wszystko przez obowiązujące dotąd przepisy dotyczące waloryzacji składek i kapitału początkowego oraz subkonta. Waloryzacja roczna ma miejsce w czerwcu i obejmuje składki wpłacone do stycznia. Z wyliczeń ZUS, wynika że emerytura czerwcowa byłaby niższa od majowej o ok. 5 proc. oraz o 12 proc. od lipcowej

Nowa ustawa naprawia stary problem emerytur czerwcowych

Nowa ustawa zmienia zasady wyliczania emerytur na stałe, dlatego w przyszłości osoby kończące wiek emerytalny w czerwcu będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu. Zmiana przepisów obejmuje także emerytury przyznane w czerwcu 2021 r. i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Nie ma przy tym znaczenia, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego, czy z urzędu (bez wniosku, po rencie z tytułu niezdolności do pracy).

- Zgodnie z ustawą osobom, którym zostały przyznane emerytury w czerwcu tego roku, świadczenia te zostaną przeliczone z urzędu, z uwzględnieniem ustawowych zmian – w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisów. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać wniosku o przeliczenie wysokości emerytury – wyjaśnia Uścińska.

Ponowne obliczenie świadczenia i wypłata wyrównania nastąpi od dnia powstania prawa do świadczenia i jego wypłaty, nie wcześniej niż od 1 czerwca 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(69)
Mtk
3 lata temu
No, ale jak mogą mówić, że jest to emerytura bez podatku, skoro ja mam beż podatku 1200, po odliczeniu podatku mam ok 1070,a po ich podwyżce dojdzie mi 67 zł a nie 200 zł, więc to jak zwykle oszustwo.
dyrektor
3 lata temu
emeryt Pis zrobił drożyzne i rozdaje nasze pieniądze tym samym powiększa dług publiczny ludziom się żyje gorzej należy ten rząd podać do dymisji a najgorsze zło to 500+    !!!!!!!!!! PIS podzielił ludzi i rodziny jednym daje 14ke tym daje co nie chciało się robić a teraz podatek nieroby nie będą płacić podatku a ci co całe życie zapiepszali dalej będą płacić podatek taki podział robi PIS a w dodatku daje 500+ dzieciorobom z naszych podatków a oni chlają za te pieniądze i nie muszą pracować jest wiele przykładów udokumentowanych ludzie co się słyszy mają już dość tego rządu nikt już na PIS nie zagłosuje bo to druga komuna drożyzna goni drożyzne non stop podwyżki na 500+ dość tego my was niedługo rozliczymy !  To koniec PISowców . W tym kraju tylko dobrze żyją celebryci księża piłkarze i ci w rządzie podwyżki sobie robią po 10tys a większość ma zarobki miljonowe a ludzom pracy lub emerytom po 50zł podwyżki a w sklepach co tydzień podwyżki ludzie musimy wyjść na ulice i to zmienić !!!!!!
Emeryt
3 lata temu
To jest państwo PIS. Daje swoim i tym co się pracować nie chciało aby na nich głosować. Nie douczeni ludzie rzadni władzy za wszelką cenę.
Franek
3 lata temu
Młody człowieku, który napisałeś ten artykuł. Jeżeli zwracasz się do osób w wieku emerytalnym, a świadczy o tym jego tytuł i treść, to bądz uprzejmy używać języka cywilizowanego, a nie knajackiego. Zatem, bądz uprzejmy zamienić słowo "załapiesz" na "kwalifikujesz". I pamiętaj na przyszłość o kulturze języka i dobrych obyczajach. A najlepiej proszę pójść kopać rowy; znajdziesz się tam bez wysiłku.
Czerwcowy eme...
3 lata temu
Emeryci czerwcowi, gadaniem nic nie załatwimy. Jest nas ok. 120 tysięcy. Wesmy sprawę w swoje ręce. Może jest wśród 120 tysięcy emerytow czerwcowych prawnik. Złóżmy pozew zbiorowy do Sądu przeciwko państwu polskiemu. Jeśli sami nie zawalczymy o swoje, chyba już nikt nam nic nie załatwi. Jeśli by Kaczyński był w takiej sytuacji jak my, już dawno byłoby to załatwione. Emeryci czerwcowi do dzieła. Zawalczmy o swoje.
...
Następna strona