Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

ZUS. Zniesienie limitu składek może skutkować załamaniem systemu emerytalnego

0
Podziel się:

Prawo i Sprawiedliwość, mimo głośnego sprzeciwu koalicjantów z Porozumienia Jarosława Gowina, chce przeforsować w Sejmie ustawę dot. zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS. Co to oznacza w praktyce?

ZUS. Zniesienie limitu składek może skutkować załamaniem systemu emerytalnego
ZUS. Zniesienie limitu składek może skutkować załamaniem systemu emerytalnego (PAP)

ZUS. Zniesienie limitu składek może skutkować załamaniem systemu emerytalnego. Cele polityczne i rozdźwięk w obozie Zjednoczonej Prawicy

PiS wnosi projekt, ale posłowie Gowina za nim nie zagłosują. - Gdybyśmy zagłosowali, musielibyśmy siebie samych wyrzucić z Porozumienia - powiedział sam Jarosław Gowin. Partię Kaczyńskiego może jednak uratować Lewica lub PSL.

Oglądaj: ZUS. Wojna w Zjednoczonej Prawicy o 30-krotność składek. Bartosz Arłukowicz zdumiony postawą Lewicy

Okazuje się jednak, że samo zniesienie 30-krotności składek do ZUS może jednocześnie spowodować załamanie systemu emerytalnego, gdyż kilkudziesięciotysięczne emerytury nie będą czymś wyjątkowym. - Mamy nadzieję, że ustawa dotycząca zniesienia 30-krotności nie trafi na biurko prezydenta – powiedział "Super Expressowi" Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta.

Ludzie Kaczyńskiego projekt składają wbrew partii Porozumienie wicepremiera Jarosława Gowina. Cel PiS? Zdobyć dodatkowych 7 miliardów złotych na realizację programów społecznych zapowiedzianych w kampanii, na które dziś – jak się okazuje – brakuje środków.

ZUS. Zniesienie limitu składek może skutkować załamaniem systemu emerytalnego. Podstawy prawne

W kwestii umocowań prawnych i możliwości przeprowadzenia okołoskładkowych ZUS "rewolucji" istotnym jest art. 6 ust. 1 pkt 4 i art 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jak czytamy, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Jednocześnie podstawę wymiaru składek zleceniobiorców stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wiążącym jest jednak art. 109 ust. 1 o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. To na jego mocy dyrektor oddziału wojewódzkiego funduszu rozpatruje indywidualne sprawy z zakresu ubezpieczenia zdrowotnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)