Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych. Chodzi ogromną kwotę

58
Podziel się:

O 450 mld zł zwiększył się stan kont i subkont ubezpieczonych w wyniku przeprowadzona w czerwcu rocznej waloryzacji składek. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł niemal 281 mld zł – poinformowała we wtorek PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych. Chodzi ogromną kwotę
Prezes ZUS Gertruda Uścińska (East News, Stanislaw Rozycki/REPORTER)

Co roku w czerwcu ZUS waloryzuje kapitał emerytalny ok. 24 mln Polaków, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Środki wzrosły o określony procent.

- ZUS zakończył proces waloryzacji rocznych składek emerytalnych, kapitału początkowego i środków na subkoncie. Wskaźniki waloryzacji składek i waloryzacji subkonta przekładają się na wysokość przyszłej emerytury - przypomniała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Waloryzacja składek emerytalnych

- Do waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie i subkoncie ubezpieczonego na 31 stycznia 2023 r. przyjęliśmy wskaźnik 114,40 proc. dla składek emerytalnych zewidencjonowanych na koncie i 109,20 proc. dla środków zewidencjonowanych na subkoncie – wskazała prof. Uścińska w komunikacie przesłanym PAP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Europejska emerytura w Polsce. "Będzie odporna na zakusy polityków"
Łącznie o ponad 450 mld zł zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł niemal 281 mld zł – poinformowała szefowa ZUS.

Zakład podał, że dane z dokonanych waloryzacji rocznych będą w najbliższych dniach udostępnione na profilach ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Kolejnym krokiem jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2022 r.

Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS otrzyma każdy urodzony po 31 grudnia 1948 r., który choćby przez chwilę w swoim życiu podlegał pod powszechny system ubezpieczenia społecznego i co za tym idzie, na którego koncie w ZUS zaewidencjonowano choćby jedną składkę.

Z informacji z ZUS adresat dowie się, ile na swoim koncie emerytalnym zgromadził składek w wysokości nominalnej oraz po przeprowadzanej przez ZUS co roku waloryzacji. Tak jak w ubiegłym roku ZUS udostępni te dane przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Od 2020 r., zgodnie z przepisami Zakład nie wysyła już papierowych listów, chyba że poprosi o to klient.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(58)
Gremlin54
5 miesięcy temu
Przecież, to kłamstwo od wielu lat, dlaczego ubezpieczeni w ZUS, nie maja kont, wraz ze składkami za lata pracy, później taki JK, ma ponad 7 tysięcy, a nie pracował, a ten który pracował w szczególnych warunkach, ma 3-4 tysiące, rozpirzyć ZUS i jego szefowa, bo oszukuje i niech się pochwali, ile będzie miała emerytury, a całe życie obijała gruchy.
Renia
10 miesięcy temu
ZUS waloryzuje ponownie konta z I filaru (kapitał początkowy i składki emerytalne) po ukończeniu 65 lat, ale tylko emerytkom pobierającym emeryturę kapitałową z OFE. Emerytki , które nie były w OFE, aby skorzystać z takiej waloryzacji musiałyby pracować do 65 lat, a i tak byłyby stratne w stosunku do emerytek z OFE o wartość wypłaconych im w tym okresie (5 lat) emerytur z I filaru oraz tzw. trzynastek i czternastek. To jest właśnie to prawo i sprawiedliwość po polsku.
Ala
10 miesięcy temu
ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych, a niektórym emerytkom po raz drugi !!!
Ala
10 miesięcy temu
ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych, a niektórym emerytkom po raz drug i!!!
internauta
10 miesięcy temu
Waloryzacja procentowa to NIE skandal. Stworzona celowo przez polityków, bo oni i ich rodziny dużo zarabiają, bedą mieli wysokie emerytury. OTO WALCZYŁA solidarność od 1980 roku
...
Następna strona