Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Gierszewski
|

Związkowcy z JSW donieśli na nową prezes spółki wicepremierowi Sasinowi

524
Podziel się:

W piśmie, do którego dotarło money.pl, trzy związki zawodowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej, zarzucają prezes Barbarze Piontek zatrudnianie w spółce swoich znajomych, którzy są "osobami skompromitowanymi i bez kompetencji". Ministerstwo Aktywów Państwowych odpowiada money.pl, że w te kwestie nie będzie się wtrącać.

Związkowcy z JSW donieśli na nową prezes spółki wicepremierowi Sasinowi
Związkowcy z JSW poskarżyli się na nową prezes spółki ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Barbara Piontek kieruje górniczą spółką – JSW od początku marca. Wcześniej od października 2020 pełniła funkcję przewodniczącej Rady Nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej. To osoba uważana za protegowaną premiera Mateusza Morawieckiego.

Piontek w wyborach parlamentarnych w 2019 roku aktywnie działała w komitecie poparcia kandydata na posła Mateusza Morawieckiego. Jesienią 2020 roku media napisały o niej, że to "rządowa kandydatka na polską Margaret Thatcher, która zlikwiduje PGG”.

Decyzje kadrowe prezes Piontek w JSW już po niecałych trzech tygodniach pracy, spotkały się z oporem związków zawodowych.

Pod pismem skierowanym do wicepremiera Jacka Sasina i do wiadomości prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego podpisały się najważniejsze organizacje związkowe: NSZZ Solidarność JSW, Federacja Związków Zawodowych Górników JSW i ZZ Kadra Pracowników JSW.

"Oczekujemy, iż osoby nadzorujące sektor górnictwa, będą powoływały kompetentne osoby do zarządzania majątkiem tych spółek. Oczekujemy osób, które umieją radzić sobie na takich stanowiskach, sprawdzonych menedżerów a nie osoby przypadkowe bez kompetencji, z rekomendacji posłów, które po kilku miesiącach odchodzą w atmosferze skandalu, pogrążając nasze spółki w chaosie” – napisali związkowcy.

Zobacz także: Górnicy nie zostaną bez pomocy. Minister daje słowo:

W piśmie znalazły się dwa przykłady "niepokojących” decyzji personalnych prezes Piontek. Pierwszy dotyczy zatrudnienia jako pełnomocnika ds. projektów strategicznych i relacji rządowych, Michała Dąbrowskiego. Według związkowców to osoba związana z Platformą Obywatelską i PSL. Dąbrowski był za czasów rządów PO i PSL członkiem zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Współpracował z prezes Piontek w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Drugie budzące sprzeciw związków zawodowych powołanie dotyczy zatrudnienia jako pełnomocnika zarządu JSW, Krzysztofa Górniaka. Jak piszą związkowcy, Górniak jeszcze dwa tygodnie temu był wspólnikiem i prezesem prywatnej spółki handlującej węglem m.in. z JSW. To według autorów pisma, rodzi konflikt interesów.

"My takich osób, jak pan Dąbrowski i pan Górniak nie będziemy tolerować. Nie mogą osoby z PO i PSL i wyrzucane z zarządów spółek znajdować ciepłe posady w państwowej firmie – JSW” – napisali związkowcy.

Na pytania zadane przez money.pl , Ministerstwo Aktywów Państwowych odpowiedziało: "Sprawa dotyczy kwestii będących w kompetencji zarządu tej spółki. Podejmowane w piśmie sprawy powinny być zatem przedmiotem wyjaśnień pomiędzy organizacjami związkowymi a zarządem".

Prezes Barbara Piontek nie odpowiedziała na prośby o kontakt z money.pl.

Do sprawy wrócimy w następnej publikacji. Skala napięć do jakich dochodzi między górniczymi związkami a rządem rośnie z tygodnia na tydzień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(524)
Znawca tematu
2 lata temu
Czyli jak byl za czasow PO to nie fachowiec musi byv z Pis np. suski fachowiec. Tak naprawde chodzi O to ze zwiazkowcy bronia swoich ludzi ktorzy gwarantuja I'm posady dla rodziny
Jak długo
2 lata temu
Ja bym na miejscu Sasina powołał grupę która by się tym zajęła. Zaczął bym od zwykłego ryła i do góry, skąd i na jakich warunkach zostali przyjęci pod JSW. Oj, wtedy to by trzeba było zamknąć kopalnie bo nie miał by kto robić. Wszyscy wiedzą jak to się odbywa ale nikt z tym nic nie robi, chore. Dobrze nie będzie
Sławek M
2 lata temu
Nie było Panowie zwalniać Pana Prezesa Mallka. Pan prezes nie wchodzi w takie układziki .
Ryl
2 lata temu
Pokażcie mi chociaż jednego kompetentnego w PiS. Zagłosowaliście na PiS to macie. Związkowcy zresztą tak samo inteligentni wiec swoi wybrali swoich
jakiś
2 lata temu
A ZZ w JSW wciskają na stanowiska swoich pociotków - kabaret leci dalej .......
...
Następna strona