Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Zwolnienie ze składek ZUS. Jak złożyć wniosek i do kiedy?

1
Podziel się:

Tarcza antykryzysowa zezwala na zwolnienie ze składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niezbędne jest złożenie wniosku. Czas na to przedsiębiorcy mają do 30 czerwca 2020 roku.

Jak informuje ZUS, wniosek o zwolnienie z opłacania składek należy złożyć najpóźniej do 30 czerwca 2020 roku.
Jak informuje ZUS, wniosek o zwolnienie z opłacania składek należy złożyć najpóźniej do 30 czerwca 2020 roku. (Shutterstock)

Zwolnienie ze płacenia składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to jeden z elementów tarczy antykryzysowej. Ma to pomóc przedsiębiorcom przetrwać kryzys związany z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa.

Wielu właścicieli firm ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej i to może uratować ich biznesy.

Jak złożyć wniosek?

Najważniejszym warunkiem, jaki trzeba spełnić, by otrzymać zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek ZUS, to złożenie wniosku. Można tego dokonać drogą elektroniczną, poprzez platformę PUE ZUS. Wniosek można pobrać tutaj.

Wniosek może być złożony także osobiście w placówce ZUS. Wystarczy wrzucić wniosek do skrzynki na dokumenty, bez kontaktu z pracownikiem ZUS. Można także wysłać wydrukowany i wypełniony wniosek pocztą.

Do kiedy można złożyć wniosek?

Jak informuje ZUS, wniosek o zwolnienie z opłacania składek należy złożyć najpóźniej do 30 czerwca 2020 roku.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Jeśli ZUS będzie miał wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktuje się z przedsiębiorcą e-mailem lub telefonicznie. Firma dostanie informację o rozstrzygnięciu na PUE ZUS lub przesłana zostanie ona za pośrednictwem poczty.

Komu przysługuje zwolnienie z ZUS?

Zwolnienie z ZUS za okres marzec-maj 2020 r. można uzyskać dla całości (100 proc.) lub dla połowy (50 proc.) łącznej kwoty należności. Jeśli przedsiębiorca opłacił już składkę za marzec (dotyczy tylko tego miesiąca), a składa wniosek o zwolnienie ze składek na 3 miesiące (marzec, kwiecień, maj), może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków. Musi to zrobić najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień.

Prowadzący działalność nie może mieć zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze. Jeśli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot środków (nadpłata za marzec) to rozliczy się ona na składki za kwiecień. Należy pamiętać, że za kwiecień i maj podlegają zwolnieniu tylko składki jeszcze nieopłacone.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Dd
4 lata temu
Dlaczego ja muszę pisać wnioski to powinno być załatwione inaczej to ZUS powinien wysłać mi maila ze jestem zwolniony i życzą mi powodzenia w biznesie. Ale lepiej żeby ludzie pisali może ktoś się pomyli to mu się dowali odsetki może ktoś się nie dowie ze mu zwolnienie przysługuje a może poczta list zgubi. Brawo