Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Zwrot nadpłaconego podatku. Emeryci i renciści dostaną go w lutym

145
Podziel się:

Emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł -12 800 zł, będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach. Wraz ze świadczeniem za luty niektórzy świadczeniobiorcy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zwrot nadpłaconego podatku. Emeryci i renciści dostaną go w lutym
Minister Finansów jeszcze w piątek podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (Flickr, Adam Guz, KPRM)

Minister Finansów jeszcze w piątek podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł-12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne starych zasadach.

Polski ład neutralny

- Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców (4 920 zł-12 800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszanie. Takich osób jest zaledwie 6 proc. w przypadku emerytów i niecałe 2 proc. w przypadku rencistów pobierających świadczenia z ZUS - podkreśla prof. Uścińska.

Zobacz także: Jarosław Kaczyński o Polskim Ładzie. Zdecydowana reakcja

Zwraca uwagę, że nowa wysokość kwoty na rękę będzie obowiązywała już od lutego. - Osoby, które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym otrzymają wyrównanie - zapowiada prezes ZUS.

Wzrosną świadczenia

Zaznacza, że większość emerytów skorzysta na Polskim ładzie. - Najwięcej kwotowo zyskują osoby ze świadczeniem brutto w okolicach 2500 zł miesięcznie. Taka osoba wykorzystuje w pełni kwotę wolną od podatku, a brak odliczenia składki zdrowotnej nie jest przy tej kwocie świadczenia tak istotny. Emeryt z takim świadczeniem przed zmianą przepisów otrzymywał na rękę 2088 zł. Dziś jego świadczenie na rękę wzrosło do 2275 zł, ponieważ nie zapłaci podatku 187 zł miesięcznie. Rocznie daje to kwotę 2244 zł rocznie więcej w portfelu takiego emeryta czy rencisty - przekonuje szefowa Zakładu.

- Z kolei osoba z minimalną emeryturą lub rentą, czyli dzisiaj 1250,88 zł brutto, otrzymywała do niedawna na rękę 1067 zł. Dzięki zmianom wypłata wzrosła do 1138 zł. To więcej o 71 zł miesięcznie, a o 864 zł rocznie. Podobnie jest w przypadku osób, które pobierają świadczenie w wysokości 3 tys. zł brutto. W ich portfelach będzie więcej o 148 zł miesięcznie, czyli o 1776 zł rocznie - dodaje Uścińska.

Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(145)
emeryka 40 l...
2 lata temu
nie podjelam zadnej dodatkowej pracy.Pobieram nalezne dwie emerytury. razem2100 miesiecznie. Emerytury bez podatku? owszem jedna jest. A ta z Zusu z takim podatkiem ze przezylam szok. Zostala okrojona ze na polskim ladzie duzo stracilam. Czy dla wszystkich pokrzywdzonych bedzie wyrownanie , czy tylko dla tych z dochodami ponadd 4000-12000tys.
Ludwik 7
2 lata temu
Ja mam 1250,88 i nie otrzymałem podatku 71zl.Czekam na luty i sprawdzę.
Bvcc
2 lata temu
150zl więcej a rachunki o 300 wyższe Masakra
Covidek
2 lata temu
Mam rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, dołożyli mi 59zł. Dorabiam do tej renciny jako cieć z najniższą krajową i z tej dziadowizny zabrali mi 189zł. Suma sumarum jestem stratny 140zl. No cóż mamy polski ład? Myślę że to jest bezład i nie udacznictwo pań i panów spode znaku "zjednoczonej prawicy-kto więcej wyżre z koryta". Pozdrawiam
Taka prawda
2 lata temu
A miler rzecznik rządu mówił ,że w tym tygodniu..kolejny raz kłamał
...
Następna strona