Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Zwrot pieniędzy za pomoc uchodźcom. Jest wzór wniosku

Podziel się:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia ws. wzoru wniosku o świadczenie dla pomagających obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed wojną.

Zwrot pieniędzy za pomoc uchodźcom. Jest  wzór wniosku
Uchodźczyni z Ukrainy Wiktoria Samsonik z grupą dzieci w Przedszkolu Niepublicznym Chatka Kubusia Puchatka w Łodzi. (PAP, Grzegorz Micha�owski)

Projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Polski w związku z wojną w Ukrainie opublikowany został w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Pieniądze za zakwaterowanie i wyżywienie obywatele Ukrainy

Osobom, które zdecydowały się przyjąć obywateli Ukrainy pod swój dach, przysługuje świadczenie w wysokości 40 zł za każdą przyjętą osobę za dzień. To świadczenie ma, choć w części zrekompensować poniesione koszty.

W opublikowanym wzorze wniosku jest miejsce na dane wnioskodawcy oraz oświadczenie o zapewnieniu zakwaterowania i wyżywienia osobie wskazanej w "karcie osoby przyjętej do zakwaterowania". Karta ta jest załącznikiem do wniosku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Sankcje na Rosję. "Wiele polskich firm nie jest w stanie odciąć się z dnia na dzień"

Zwrot pieniędzy za pomoc uchodźcom. Co trzeba wypełnić we wniosku

We wniosku oświadcza się również, że za osobę przyjętą do zakwaterowania na wskazany okres nie wypłacono już świadczenia, oraz nie otrzymano dodatkowego wynagrodzenia, w tym wynagrodzenia za najem, a także, że dane podane we wniosku są prawdziwe. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Wnioski będzie można składać w urzędach gminy. Świadczenie dla polskich rodzin, które przyjęły do siebie obywateli Ukrainy, będzie obowiązywało 60 dni. W wyjątkowych sytuacjach, które będą rozpatrywane indywidualnie ten okres może zostać przedłużony.

Przypomnijmy, że ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadza fundusz pomocy dla uchodźców, który wynosi blisko 8 mld złotych. Z tej kwoty 3,5 mld złotych zostanie przeznaczonych na wydatki samorządów, wojewodów, czy organizacji pozarządowych, które od początku wojny pomagają Ukraińcom. W pierwszej transzy od rządu samorządy mają otrzymać 500 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP